Razem o cukrzycy u najmłodszych. Rusza projekt "Słodka Julka" 11 wrz

Razem o cukrzycy u najmłodszych. Rusza projekt "Słodka Julka"

Zagłębie Lubin S.A, KGHM Polska Miedź S.A., Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Fundacja SamoDzielne.pl oraz Miedziowe Centrum Zdrowia wspólnie zainaugurowały nowy prozdrowotny projekt o nazwie „Słodka Julka”. "Słodka Julka" to szereg spotkań społeczno–edukacyjnych, podczas których badaniom przesiewowym przeciwko cukrzycy poddadzą się dzieci z czternastu szkół.

11 wrz 2018 13:45

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Kontrole medyczne i edukacja. Wszystko to zainspirowała Julka - urocza ośmiolatka chorująca na cukrzycę. 31 sierpnia na Stadionie Zagłębia odbyło się spotkanie organizacyjne wprowadzające do projektu. Na obiekt "Miedziowych" przyjechała główna bohaterka projektu, Jula, która będzie twarzą kampanii społeczno-edukacyjnej. Dziewczynka jest chora na cukrzycę i swoim przykładem będzie pomagała zrozumieć fakty o tej chorobie rówieśnikom i dorosłym z całego regionu. 

- Naszym głównym celem jest pokazanie, że wszystkie dzieci są takie same, pomimo chorób przewlekłych, które je dotykają one mają prawo do normalnego życia, do normalnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, do tego żeby mieć marzenia, by je spełniać, by uprawiać sport - mówiła Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

- Jako Zagłębie Lubin chcielibyśmy wziąć udział w edukowaniu kibiców, ludzi związanych z regionem. Mówić nie tylko o sporcie i piłkarzach, ale także o pewnych chorobach, w jaki sposób z nimi walczyć, o tym w jaki sposób przeprowadzać diagnozy, by takich przypadków było jak najmniej - dodał Mateusz Dróżdż, prezes Zagłębie Lubin S.A. 

Od września projekt ruszy w kilkunastu szkołach Zagłębia Miedziowego, gdzie personel medyczny będzie wykonywał badania przesiewowe dzieci pod kątem cukrzycy. Działacze w ramach projektu trafią do najmłodszych z: Prochowic, Lubina, Legnicy, Rudnej, Złotoryi, Przedmościa czy Ścinawy.

Wizyta Julki na Stadionie Zagłębia wiązała się z przygotowaniem dziewczynki do prezentacji jej osoby przy okazji meczu "Miedziowych" ze Śląskiem Wrocław. 14 września nasza mała bohaterka w eskorcie głównego arbitra meczu Derbowego wyprowadzi na boisko zawodników.