Grzegorz Szamotulski trenerem bramkarzy KGHM Zagłębia 9 sty

Grzegorz Szamotulski trenerem bramkarzy KGHM Zagłębia

Grzegorz Szamotulski został nowym trenerem bramkarzy KGHM Zagłębia Lubin. Były reprezentant Polski zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego szkoleniowca Krzysztofa Koszarskiego, który będzie od teraz pracował w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. „Szamo” przeszedł do naszego klubu z Miedzi Legnica i podpisał z lubinianami kontrakt do 30 czerwca 2019 roku.

9 sty 2019 16:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Klub

W swojej długiej piłkarskiej karierze występował w 18 klubach z aż siedmiu krajów. Najbardziej został zapamiętany ze spotkań rozgrywanych w Legii Warszawa, Amice Wronki oraz zespołach z austriackiej ekstraklasy – Admirze Wacker Mödling i Sturmie Graz. Szamotulski słynął z nieustępliwego charakteru, który w pewnym stopniu miał wpływ na to, jak rozwinęła się jego kariera. Jednak jak sam mówi: „Nie wiem, gdzie bym dziś był, mając inny charakter. Może znacznie dalej, w świetnym klubie, ale całkiem prawdopodobne, że niczego bym nie osiągnął. Trzeba być sobą”. Nie zmienia to jednak faktu – 350 spotkań na najwyższym poziomie rozgrywkowym w różnych krajach, w wielu klubach będąc „jedynką”, to musi robić wrażenie.
 
Pierwszy angaż na stanowisku trenera bramkarzy otrzymał będąc zawodnikiem Korony Kielce, gdy w rolę tymczasowego szkoleniowca „Złocisto-krwistych” wcielił się Włodzimierz Gąsior.

Po zawieszeniu butów na kołku, „Szamo” został odpowiedzialny za bramkarzy w trzecioligowej Pogoni Grodzisk Mazowiecki. W klubie z czwartego poziomu rozgrywkowego piastował funkcję przez jeden sezon, po czym wrócił tam, gdzie rozpoczął piłkarską karierę.

We wrześniu 2013 roku dołączył do kadry szkoleniowej akademii Legii Warszawa, a już po trzech miesiącach tworzył sztab Jacka Magiery w drużynie rezerw stołecznego klubu.

Kolejny awans w klubowej hierarchii zaliczył wraz ze zmianą szkoleniowca w sezonie 2016/2017. Odchodzącego zaraz po zdobyciu Mistrzostwa Polski Stanisława Czerczesowa zastąpił albański trener Besnik Hasi, który został zatrudniony z myślą o awansie do upragnionej Ligi Mistrzów. Były szkoleniowiec m.in. Anderlechtu Bruksela zaprosił Szamotulskiego do współpracy, która trwała zaledwie trzy i pół miesiąca. Hasi co prawda awansował z Legią do fazy grupowej najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie, jednak ligowa forma stołecznej drużyny pozostawiała wiele do życzenia. Po dziewięciu kolejkach legioniści mieli zaledwie dziewięć punktów i po porażce z… KGHM Zagłębiem Lubin klub zdecydował się rozwiązać kontrakt z Albańczykiem. Jego następcą został Jacek Magiera, który współpracował z Szamotulskim do końca rundy jesiennej sezonu 2016/2017. W grudniu „Szamo” powrócił do akademii Legii, gdzie pozostał do zakończenia rozgrywek.

W lipcu 2017 roku został trenerem bramkarzy w drugoligowym Zniczu Pruszków, gdzie współpracował z dobrze znanym w Lubinie Dariuszem Żurawiem. Po zwolnieniu byłego piłkarza m.in. Zagłębia Lubin i Hannoveru 96, Szamotulski pozostał do końca sezonu w sztabie szkoleniowym drużyny z Pruszkowa. Jego ostatnim pracodawcą była legnicka Miedź, w której Szamotulski pracował jako trener bramkarzy akademii.

Witamy w KGHM Zagłębiu i życzymy powodzenia!