Po 12 zwycięstwo w lidze! 30 mar

Po 12 zwycięstwo w lidze!

26 ligowych spotkań, 11 zwycięstw i 9 porażek. Zagłębie w starciach z Jagiellonią ma korzystny bilans, ale w ostatnich latach lepiej Miedziowych gra się z tym rywalem na wyjazdach. Przynajmniej w Ekstraklasie. W poniedziałek szansa na przełamanie ligowej passy, która trwa już ponad 5 lat.

30 mar 2018 18:19

Autor Zagłębie Lubin

To właśnie w marcu 2013 roku Zagłębie po raz ostatni pokonało w lidze na własnym boisku zespół z Białegostoku. Później przyszedł remis, wyrwany przez Jagę w ostatnich minutach spotkania, a następnie dwie porażki – najpierw 0:2 w spotkaniu rozgrywanym przy pustych trybunach, później zaś 3:4 po dreszczowcu w kwietniu 2017 roku.

Zresztą, te dwie porażki były o tyle niespodziewane, że wcześniej Jagiellonia nie zwykła wygrywać w Lubinie. Przez 30 lat pojedynków między tymi zespołami zdarzyło się to tylko raz. Gdy dodamy do tego dwie ostatnie wygrane, to okaże się, że „Jaga” wygrała w Lubinie 3 z 13 spotkań we wszystkich rozgrywkach. Zagłębie zaś – 8 razy pokonywało zespół z Białegostoku na własnym terenie.

5 lat bez ligowego zwycięstwa z Jagiellonią to sporo, ale passa musi się skończyć. Szczególnie, że Miedziowi pokazali już w tym sezonie, że potrafią pokonać przyjezdnych z Białegostoku. Tak było w sierpniu, gdy obie drużyny zmierzyły się w 1/16 finału Pucharu Polski. Wtedy górą było Zagłębie, które wygrało 2:1 po golach Jarosława Kubickiego i Łukasza Janoszki.

Zobacz skrót tego meczu

Zresztą, gdy spojrzymy na ogólną historię pojedynków między Zagłębiem a Jagiellonią, to Miedziowi wygrywali w niej częściej. 11 zwycięstw, 6 remisów i 9 porażek – to dorobek ligowy. Do tego 2 zwycięstwa i 1 porażka w Pucharze Polski. Łączny bilans bramkowy to 37:32 na korzyść Miedziowych.

Wracając jeszcze do ostatniej ligowej wygranej, to również miała ona miejsce w dramatycznych okolicznościach. Zagłębie prowadziło po trafieniu Michala Papadopulosa na początku spotkania, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Dani Quintana.

Później Miedziowi długo próbowali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale nie mogli znaleźć drogi do bramki Jakuba Słowika. Ostatecznie jednak udało się wygrać za sprawą Borisa Godala, który w ostatniej minucie meczu wykorzystał dośrodkowanie Szymona Pawłowskiego i strzałem w samo okienko dał wygraną Zagłębiu. Dla Słowaka była to jedyna bramka w barwach lubińskiego klubu, ale od razu dająca bardzo ważne zwycięstwo.

Poniżej galeria zdjęć z tego emocjonującego spotkania

W poniedziałek więc czeka nas jubileuszowy, 30. mecz z Jagiellonią. Trzeba uczcić go zwycięstwem.