Trenerzy na stażu w Holandii 27 lis

Trenerzy na stażu w Holandii

Ośmiu trenerów pracujących w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie rozpoczęło staż w Vitesse Arhnem. W najbliższych dniach szkoleniowcy z Lubina podpatrywali będą specyfikę pracy w holenderskim klubie, odbędą szereg konsultacji i wizyt w nowoczesnym centrum treningowym Vitesse.

27 lis 2015 10:53

Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Akademia


Staż rozpoczęło spotkanie organizacyjne z Richardem Grootscholtenem, który pełni rolę konsultanta lubińskiej akademii i organizuje staże dla trenerów Zagłębia. Były dyrektor AP KGHM Zagłębie przedstawił plan na najbliższe dni, mówił specyfikę rozgrywek młodzieżowych w Holandii (w zależności od grupy wiekowej, rozgrywki podzielone są na 2 lub 4 regiony). Niektóre kategorie wiekowe grają podobnym system jak w Polsce (jesień - grupy regionalne - wiosna najlepsi i słabsi ze sobą).

Trenerów Zagłębia szczególnie zainteresował wykład Kevina Balversa, który dotyczył pracy analityków. W Vitesse Arhnem 4 analityków pracuje dla I drużyny w czasie meczu. Trener już w przerwie otrzymuje wszystkie istotne informacje. Ponadto Balvers omówił sposoby monitorowania wszystkich treningów i analizy poszczególnych jednostek.

Następnie szkoleniowcy z Lubina spotkali się z psycholog sportu - Afke Van Wouw, która współpracuje głównie z trenerami Vitesse nad sposobem komunikacji z zawodnikami. - Pani psycholog stosuje ciekawą metodę analizy pracy trenera. Przed meczem (treningiem) trener ma zamontowany mikrofon, który rejestruje wszystko to, co mówi. Pani psycholog wyłącznie obserwuje zajęcia i dopiero po treningu, na drugi dzień, analizuje razem z trenerem wszystkie jego zachowania, które powinien poprawić w procesie komunikowania się z zawodnikami - relacjonuje dyrektor AP KGHM Zagłębie Krzysztof Paluszek.

Po części teoretycznej od godz. 15.30 nastąpiły sesje treningowe zespołów U-19, U-17, U-15, U-13 i godz. 17.00 U-11 i U-12. Obiekt treningowy Akademii Piłkarskiej Vitesse ma bardzo funkcjonalny budynek, położony za miastem w parku, gdzie mieszczą się biura, restauracja, szatnie, gabinety odnowy i siłownia oraz 3 sztuczne i 3 naturalne boiska, z których korzysta cała Akademia i I-szy zespół.