Trening jest dla trenera, mecz jest dla dziecka / Akademia / KGHM Zagłębie Lubin
Trening jest dla trenera, mecz jest dla dziecka 1 gru

Trening jest dla trenera, mecz jest dla dziecka

Zapraszamy na relację z kolejnego dnia stażu trenerów naszej Akademii w holenderskim Vitesse Arhnem.

1 gru 2015 17:24

Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Akademia- W sobotę dzień rozgrywkowy rozpoczęły zespoły najmłodsze U-10 i U-11 przeciwko Willem II Tilburg i VVV Venlo. Ciekawy rozwiązaniem zastosowanym przez Holenderską Federację Piłki Nożnej w najmłodszych grupach wiekowych są tzw. "Twin Games", czyli 2 mecze, które są rozgrywane  równolegle. Trenerzy dzielą dzieci na 2 zespoły (tak by wszyscy mieli możliwość  grania), które grają w składach 6 - osobowych, U-10 i U-11 w 8?osobowych, i drużyny grają równolegle na zmniejszonych boiskach obok siebie. Mecze trwają 4 x15 min. i trenerzy  w czasie przerw meczowych dokonują zmian i roszad w składach z założeniem, by grali wszyscy i mecze miały wyrównany poziom sportowy. W meczach tych nie obowiązuje przepis o spalonym i nie ma w ogóle sędziów, dzieci same sędziują, natomiast w spornych sytuacjach decyzje podejmują trenerzy, którzy stoją zaraz przy linii bocznej. Ważne jest to, że w czasie gry trenerzy nie krzyczą do dzieci, które mają same możliwość podejmowania decyzji. Hasło dla trenerów obwiązujące w Vitesse Arnhem to: Trening jest dla trenera, mecz jest dla dziecka - opowiada dyrektor Krzysztof Paluszek.

Po meczach grup dziecięcych trenerzy z Lubina  mieli bardzo pouczający wykład z dyrektorem Akademii Piłkarskiej  Vitesse Arnhem - Gerrym Hamstrą na temat filozofii i wizji szkolenia w klubie. Wykładowca z dumą podkreślił, że Akademia Piłkarska Vitesse Arnhem jest zaliczana do pierwszej piątki najlepszych ośrodków szkolących młodzież w Holandii. Praca w Akademii opiera się na kilku filarach: duma z możliwości pracy w klubie, który jest  najstarszy w Holandii (założony  1892 roku); bardzo nowoczesna infrastruktura treningowa oraz futbol dominujący (atakowanie przez cały mecz). Gerry Hamstra podkreślił, że wszyscy główni trenerzy oraz skauci są pełnoetatowymi pracownikami, którzy mają za zadanie indywidualny rozwój każdego zawodnika pod względem sportowym, jak i wykształcenia ogólnego.

Po zajęciach teoretycznych szkoleniowcy z AP KGHM Zagłębie oglądali trening I zespołu. Towarzyszyło im około 1000 osób, które przyszły zagrzewać swoją drużynę do walki w niedzielnym meczu derbowym z NEC Nijmegen.
Trzeci dzień stażu zakończyły obserwacje meczu U-19: Vitesse Arnhem - Twente Endschede, który zakończył się zwycięstwem gości 2:0. Oba zespoły grały ustawieniu 1-4-3-3 i prezentowały bardzo ofensywny futbol.