U-19 | Podsumowanie jesieni / Akademia / KGHM Zagłębie Lubin
U-19 | Podsumowanie jesieni 30 gru

U-19 | Podsumowanie jesieni

Czas na czwarte podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu naszych zespołów. Tym razem bliżej przyjrzeliśmy się rundzie jesiennej w wykonaniu podopiecznych trenerów Marcina Cilińskiego oraz Przemysława Zatwarnickiego.

30 gru 2022 08:09

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Akademia

SIERPIEŃ

Świeżo upieczeni mistrzowie Polski juniorów na inaugurację nowego sezonu zagrali na własnym boisku z Wisłą Kraków. Miedziowi zaliczyli falstart, przegrywając 2:5. Trafienia wówczas zanotowali Szymon Panasiuk oraz Kasjan Frankowski. Tydzień później lubinianie udali się do Warszawy, by zmierzyć się z Legią. Mecz znów zakończył się wynikiem 5:2 dla rywali, a tym razem dla naszego zespołu trafiali Kacper Masiak oraz Mateusz Chmarek. W poszukiwaniu pierwszych punktów, Zagłębie podejmowało na swoim boisku Pogoń Szczecin, w starciu obecnego i byłego mistrza Polski juniorów. Spotkanie na wodzie zakończyło się remisem 3:3, a bohaterem lubinian został wówczas Jakub Łoboda, który doprowadził do remisu w 90. minucie spotkania. Po za nim, do siatki rywala trafiali Kacper Masiak oraz Jan Bonikowski w pierwszej połowie. 

WRZESIEŃ

W nowy miesiąc podopieczni trenerów Marcina Cilińskiego oraz Przemysława Zatwarnickiego weszli z przytupem i zarazem pierwszymi trzema punktami. A miało to miejsce w starciu wyjazdowym przeciwko Miedzi Legnica, w którym lubinianie zwyciężyli 4:0 po trafieniach Igora Orlikowskiego, Kacpra Masiaka, Szymona Karasińskiego oraz Mateusza Chmarka. W dobrych nastrojach Miedziowi przystąpili do kolejnego, tym razem domowego spotkania z Escolą Varsovia Warszawa. Pojedynek ten jednak nie poszedł po naszej myśli, a rywale ze stolicy kraju zwyciężyli 4:1. Honorowe trafienie wówczas zanotował Aleksander Kubacki. Kilka dni po tym spotkaniu lubinianie przenieśli się na Stadion Zagłębia, by rozegrać swoje pierwsze, historyczne starcie w rozgrywkach UEFA Youth League, przeciwko ukraińskiemu Ruchowi Lwów. Obfitujące w emocje i niezwykle twardą grę zakończyło się jednobramkową wygraną naszych rywali. Po poprawę nastrojów Zagłębie pojechało na Podlasie, by zmierzyć się z Jagiellonią Białystok. Tym razem znów lepszym zespołem okazali się nasi rywale, którzy tym razem zwyciężyli 3:2. Dla naszego zespołu trafiali Kasjan Frankowski oraz Mateusz Chmarek. Przełamanie przyszło w ostatnim wrześniowym spotkaniu. Miedziowi podejmowali wówczas na własnym boisku Koronę Kielce, czyli ówczesną rewelację ligi. Spotkanie to zakończyło się naszym zwycięstwem 3:1, po bramkach Mateusza Chmarka z rzutu karnego, Wojciecha Szafranka oraz Kacpra Czepielika, który skierował piłkę do własnej bramki.  

PAŹDZIERNIK

Na start października, a zarazem w ostatnim teście przed rewanżowym starciu UEFA Youth League przeciwko Ruchowi Lwów, Miedziowi zagrali na własnym boisku przeciwko Cracovii. Spotkanie to zakończyło się zwycięstwem naszego zespołu 2:1, a bramki zdobywali Cyprian Popielec oraz Oskar Kozdroń. Cztery dni później odbył się rewanż ze wspomnianym już Ruchem Lwów. Zagłębie postawiło mocne warunki, dążąc do zdobycia bramki, która da zarazem wyrównanie w dwumeczu, lecz ta sztuka się ostatecznie nie udała i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Do dalszej fazy awansowali rywale z zachodniej części Ukrainy. Kilka dni po tym spotkaniu lubinianie udali się już po raz drugi w tym sezonie do Warszawy, tym razem na starcie z Polonią. Tu po emocjonującym meczu do ostatnich minut, Zagłębie wywiozło ze stolicy kraju 3 punkty, dzięki wygranej 5:3. Bohaterem naszego zespołu został Mateusz Skoczylas, który trzykrotnie pokonywał bramkarza rywala, a po jednym trafieniu zanotowali Jakub Łoboda oraz Dawid Paraszczak. Warto dodać, że do 85. minuty był remis 3:3. W kolejnym spotkaniu, tym razem rozegranym na boisku w Lubinie, Miedziowi odnieśli kolejne zwycięstwo,  po wygranej nad tegorocznym beniaminkiem - Lechią Gdańsk 2:1 po trafieniach Jakuba Łobody z rzutu karnego oraz Mateusza Skoczylasa. Na następne starcie naszym zawodnikom przyszło poczekać dwa tygodnie, ponieważ starcie z Górnikiem Zabrze przełożono na przyszły miesiąc. Po tej krótkiej przerwie lubinianie zmierzyli się na własnym boisku z Rakowem Częstochowa. Miedziowi zdobyli kolejny komplet punktów, pokonując rywali spod Jasnej Góry w takim samym stosunku, jak w poprzednim meczu przeciwko Lechii Gdańsk. Gole dla Zagłębia w tym meczu zdobywali Aleksander Kubacki oraz Kasjan Frankowski.

LISTOPAD-GRUDZIEŃ

Na pierwsze listopadowe spotkanie Zagłębie udało się do Wrocławia na derbowe starcie ze Śląskiem. Górą w tym starciu okazali się nasi zawodnicy, którzy pokonali rówieśników 3:1 po trafieniach Kacpra Masiaka, Mateusza Chmarka oraz Oliwiera Sławińskiego. Cztery dni później odbył się zaległy mecz przeciwko Górnikowi Zabrze. W tym meczu zakończyła się świetna seria kolejnych zwycięstw Miedziowych, bowiem lider z Zabrza zwyciężył pewnie 3:0. 13 listopada w Lubinie doszło do starcia mistrza i wicemistrza Polski, albowiem kolejnym rywalem naszego zespołu była Arka Gdynia. Tym razem jednak obydwa zespoły podzieliły się punktami po remisie 1:1, a trafienie zanotował Aleksander Kubacki. W ostatniej kolejce rundy jesiennej, podopieczni trenerów Marcina Cilińskiego oraz Przemysława Zatwarnickiego udali się do Wronek, gdzie swoje spotkania ligowe rozgrywa Lech Poznań. Miedziowi ulegli rywalom ze stolicy Wielkopolski 0:1, po bramce w końcowych minutach spotkania. Decyzją władz, w tym roku rozegrano także dwie pierwsze kolejki rundy wiosennej. W pierwszym z nich, lubinianie podzielili się punktami w Myślenicach w starciu z Wisłą Kraków. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 1:1, a jedyną bramkę dla nas zdobył Wojciech Szafranek. W ostatnim tegorocznym spotkaniu ligowym, Zagłębie zmierzyło się u siebie z Legią Warszawa. Mistrzowie Polski zakończyli 2022 rok w dobrych nastrojach, równie dobrych jak rozpoczynali, bowiem i w marcu i teraz zwyciężali właśnie nad Wojskowymi. Tym razem lubinianie zwyciężyli 3:2 po dwóch bramkach Wojciecha Szafranka oraz jednym Kacpra Terleckiego.

PODSUMOWANIE

Ostatnie miesiące w wykonaniu naszych mistrzów Polski juniorów to istna sinusoida. Początek sezonu okazał się niezwykle trudny, bowiem na pierwsze trzy punkty musieli czekać do czwartej kolejki i wyjazdowego starcia z Miedzią Legnica. Po porażce w Białymstoku, Miedziowi złapali swój odpowiedni rytm, co przełożyło się na sześć kolejnych zwycięstw, a co za tym poszło, spory awans w ligowej tabeli. Dodatkowo lubinianie dwukrotnie zmierzyli się na Stadionie Zagłębia z mistrzem Ukrainy, Ruchem Lwów, w ramach I rundy eliminacji UEFA Youth League, co było nagrodą za ich postawę w minionym sezonie. Po porażce z Górnikiem Zabrze, która dodatkowo zakończyła serię Zagłębia, nasi zawodnicy w czterech kolejnych spotkaniach zdobyli pięć punktów. Pomimo różnych przeciwności, Miedziowi wciąż mogą patrzeć zarówno na walkę o ligowe podium i medale, ale także walczyć o obronę tytułu mistrzowskiego. Do lidera z Zabrza Miedziowi aktualnie tracą 9 punktów i mają 13 kolejek na to, by powalczyć o kolejny medal dla AP KGHM Zagłębie. 

BILANS RUNDY JESIENNEJ:

Ilość spotkań: 17

Miejsce w tabeli: 6

Bilans gier: 8 zwycięstw, 3 remisy, 6 porażek

Ilość punktów: 27

Bilans bramkowy (łącznie): 36-36

Bilans (domowy): 5 zwycięstw, 2 remisy, 2 porażki

Bilans bramkowy (domowy): 19-19

Bilans (wyjazdowy): 3 zwycięstwa, 1 remis, 4 porażki

Bilans bramkowy (wyjazdowy): 17-17

Najwyższe zwycięstwo: 08.10.2022 | Polonia Warszawa - Zagłębie 3:5

Strzelcy: 5 - Mateusz Chmarek, 4 - Kacper Masiak, Mateusz Skoczylas, Wojciech Szafranek, 3 - Kasjan Frankowski, Aleksander Kubacki, Jakub Łoboda, 1 - Jan Bonikowski, Szymon Karasiński, Oskar Kozdroń, Igor Orlikowski, Szymon Panasiuk, Dawid Paraszczak, Cyprian Popielec, Oliwier Sławiński, Kacper Terlecki