Po trzy punkty z Olimpią | Zapowiedź meczu rezerw 16 wrz

Po trzy punkty z Olimpią | Zapowiedź meczu rezerw

Już dziś o godzinie 14:50 KGHM Zagłębie II Lubin zmierzy się na wyjeździe w 9. kolejce II ligi z Olimpią Grudziądz. Zapraszamy na zapowiedź tego spotkania.

16 wrz 2023 09:45

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

II drużyna

KGHM Zagłębie II Lubin po siedmiu rozegranych meczach jest na czwartym miejscu w tabeli II ligi. Nasz zespół zgromadził już na swoim koncie 14 punktów. Warty odnotowania jest też bilans bramkowy Miedziowych, którzy zdobyli już jedenaście goli, a stracili tylko sześć. Na inaugurację rozgrywek pokonaliśmy na wyjeździe 2:1 Stomil Olsztyn, który przed sezonem był typowany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do awansu klasę rozgrywkową wyżej. Następnie na własnym stadionie podzieliliśmy się punktami z KKS-em Kalisz po bezbramkowym remisie. Po dwóch kolejkach ligowych nadszedł czas rywalizacji we wstępnej fazie Fortuna Pucharu Polski, gdzie niestety musieliśmy uznać wyższość Kotwicy Kołobrzeg, przegrywając 1:2. Jednak jak się okazało, był to tylko wypadek przy pracy, bowiem w kolejnych czterech spotkaniach na szczeblu II ligi zespół trenera Pawła Sochackiego zanotował jeden remis 1:1 z Hutnikiem Kraków i trzy zwycięstwa z rzędu - z Sandecją Nowy Sącz 2:1, Polonią Bytom 3:0 i  Olimpią Elbląg 2:1. W ostatniej serii gier zanotowaliśmy pierwszą przegraną w sezonie. Wówczas ulegliśmy na wyjeździe z drugą drużyną Lecha Poznań 1:2.

Z kolei Olimpia Grudziądz po awansie z III ligi spisuje się przyzwoicie. Po ośmiu kolejkach mają na swoim koncie 11 punktów, co daje dziewiątą pozycję w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Sezon zaczęli wyśmienicie, bowiem wygrali dwa spotkania z Sandecją Nowy Sącz 3:1 i z Polonią Bytom 1:0. Następnie przytrafiły im się dwie porażki z Olimpią Elbląg i drugą drużyną Lecha Poznań. Później wydawało się, że wrócili na dobre tory, wygrywając z Kotwicą Kołobrzeg na wyjeździe 2:1, jednak do tej pory było to ostatnie zwycięstwo podopiecznych Dominika Czajki, bowiem potem zanotowali dwa remisy z Chojniczanką i Skrą Częstochowa oraz wysoką przegraną z Radunią Stężyca 1:5.

HISTORIA - OLIMPIA GRUDZIĄDZ

W pierwszym okresie swojej działalności sekcja sportowa opierała się na zawodnikach, którzy zostali przyjęci przez Towarzystwo Sportowe "Olimpia" po rozwiązaniu Klubu Sportowego "Powiwoj". Początki były trudne, ponieważ treningi odbywały się na boiskach udostępnionych przez wojsko. W celu pozyskania środków na zakup strojów sportowych i podstawowego wyposażenia, członkowie i sympatycy klubu przeprowadzili zbiórkę pieniędzy. Pierwsze towarzyskie spotkania zorganizowano z drużyną miejscowego niemieckiego klubu Sport Club Grudziądz, a wszystkie sześć meczów zakończyło się zwycięstwami zawodników Towarzystwa Sportowego "Olimpia". W latach 1925-1931, klub już na własnym obiekcie, rozegrał wiele spotkań z renomowanymi przeciwnikami. W 1925 roku na stadionie T.S. "Olimpia" gościła drużyna ówczesnego mistrza Polski, czyli Pogoń Lwów. W 1926 rokui piłkarze rywalizowali z czołowymi zespołami Polski, takimi jak Polonia Warszawa i Posnania Poznań. W okresie od 1927 do 1931 roku odbyły się także towarzyskie mecze z takimi zespołami jak Legia Poznań, Gedania Gdańsk, Reprezentacja Prus Wschodnich, Makkabi Włocławek, Sokoł Tczew i Warszawianka. Przez piętnaście lat gry w A-klasie zespół zawsze zajmował czołowe pozycje.

Od chwili powstania sekcji do wybuchu II wojny światowej, kierownictwo sekcji było w rękach różnych osób, kolejno: A. Krakowski, H. Czerniak, F. Krajnik i W. Michalak. W roku 1945 Okręgowy Związek Piłki Nożnej został ponownie aktywowany, co pozwoliło na wznowienie rozgrywek piłkarskich. Grudziądzki Klub Sportowy (GKS) również zgłosił swoją drużynę do eliminacji i został zakwalifikowany do klasy B. W sezonie 1945/1946 drużyna ta brała udział w 39 spotkaniach, wliczając w to zarówno mecze ligowe, jak i towarzyskie, z których udało się wygrać aż 22. W wyniku reorganizacji rozgrywek w 1957 roku seniorzy zostali przydzieleni do nowo utworzonej ligi wojewódzkiej. W tym samym roku juniorzy odnieśli sukces w lidze międzywojewódzkiej i zdobyli Puchar Gazety Pomorskiej. Rok 1961 przyniósł awans juniorów do ligi międzywojewódzkiej. W sezonie 1963/1964 juniorzy zdobyli tytuł mistrza okręgu i reprezentowali go w walce o mistrzostwo Polski. W kolejnych rozgrywkach juniorzy, już w nowym składzie, zajęli drugie miejsce w lidze okręgowej.

Najmłodsi piłkarze Olimpii osiągnęli wielki sukces w 1966 roku, zdobywając tytuł Mistrza Okręgu. Niestety, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych drużyny Olimpii nie osiągały większych sukcesów, biorąc udział głównie w rozgrywkach okręgowych w różnych kategoriach wiekowych. Następnie z okazji 50-lecia klubu, odbyło się historyczne spotkanie towarzyskie pomiędzy jubileuszową jedenastką Olimpii a drużyną Legii Warszawa. To wydarzenie przyciągnęło aż 8000 widzów.

W sezonie 1994/1995, po długotrwałym okresie stagnacji, drużyna seniorów Olimpii awansowała do III ligi, choć już po jednym sezonie wróciła do ligi okręgowej. Niezwykłym wydarzeniem było także rozegranie w 1996 roku meczu oldboyów Grudziądza z "Orłami" Kazimierza Górskiego. W roku 1997 seniorzy Olimpii ponownie osiągnęli awans do III ligi. Jednak w kolejnych latach drużyna często zmieniała trenerów i miała swoje wzloty i upadki. W późniejszym okresie szczególnie udany okazał się sezon 2008/2009, kiedy to Grudziądz świętował zdobycie Okręgowego Pucharu Polski. Prawdziwym sukcesem było jednak awansowanie na zaplecze Ekstraklasy, co udało się po dwóch latach gry w II lidze pod wodzą trenera Marcina Kaczmarka.

Jeśli chodzi o najnowszą historię to sezon 2022/2023 w wykonaniu Olimpii Grudziądz był naprawdę bardzo dobry. Wówczas w III lidze zdobyli aż 76 punktów, co dało im awans o klasę rozgrywkową wyżej. Wyprzedzili wtedy drugą drużynę Pogoni Szczecin aż o siedem punktów.