Akademia KGHM Zagłębie zaprogramowana na wyższy poziom szkolenia / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Akademia KGHM Zagłębie zaprogramowana na wyższy poziom szkolenia 30 mar

Akademia KGHM Zagłębie zaprogramowana na wyższy poziom szkolenia

Akademia KGHM Zagłębie jako pierwsza w kraju skorzysta z najbardziej zaawansowanych funkcji specjalistycznego programu ProTrainUp. Tym nowoczesnym narzędziem, wspierającym pracę szkoleniową i analizującym postępy zawodników, trenerzy lubińskiej młodzieży posługiwać się będą już od rundy wiosennej.

30 mar 2016 17:12

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Inne

ProTrainUp to polska firma, specjalizująca się w dostarczaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla klubów sportowych. Dla Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie przygotowała dedykowaną wersję swojego autorskiego programu, którego celem jest pomoc szkoleniowcom w organizowaniu i przeprowadzaniu zajęć, a także monitorowanie indywidualnego rozwoju młodych zawodników podczas treningów i meczów.

- To bardzo rozbudowane narzędzie, które zdecydowanie ułatwi pracę trenerom, ale i pozwoli przenieść ją na wyższy poziom. Dzięki ProTrainUp szkoleniowcy szybko przygotują profesjonalny konspekt zajęć, łącznie z wszystkimi niezbędnymi rysunkami i opisami, które wyjaśnią piłkarzom, na czym polega dane ćwiczenie - tłumaczy Krzysztof Paluszek, dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Przygotowując konspekt zajęć trenerzy będą korzystali z dostępnych w programie gotowych wzorów ćwiczeń, opracowanych na podstawie podręcznika stworzonego dla Akademii przez jej byłego dyrektora Richarda Grootscholtena. Przeniesienie metodologii treningowej zawartej w podręczniku do wersji cyfrowej wymagało aż pół roku pracy i wielu spotkań autorów programu z kadrą szkoleniową Akademii.

- Dzięki temu mamy jednak pewność, że każde, najmniejsze nawet ćwiczenie, będzie w pełni odzwierciedlało naszą filozofię pracy z młodzieżą - podkreśla Krzysztof Paluszek.

Ułatwienie organizacji treningów to tylko jedna z wielu zalet programu ProTrainUp. Kolejną jest stała kontrola obciążeń, jakimi poddawani są zawodnicy, a także monitoring ich postępów. Po każdych zajęciach system zaktualizuje profil piłkarza, dzięki czemu będzie dokładnie wiadomo, ile czasu poświęcił na doskonalenie danej umiejętności. Z kolei po każdym meczu obowiązkiem trenera będzie wypełnienie bardzo szczegółowego formularza, w którym nie tylko oceni każdego zawodnika, ale opisze m.in. ile czasu spędził na boisku, na jakiej grał pozycji czy w jakich kluczowych akcjach brał udział.

- W ten sposób stworzymy olbrzymią bazę wiedzy na temat każdego zawodnika, która pozwoli nam na analizę jego postępów już od pierwszego dnia jego pobytu w Akademii. Będziemy mieć pod kontrolą cały proces treningowy piłkarza - począwszy od przygotowania konspektu każdego ćwiczenia, poprzez wszystkie zajęcia, na efekcie w postaci występów meczowych skończywszy. Wnioski, jakie wyciągniemy z tych danych, pozwolą nam na jeszcze lepsze szkolenie młodych graczy - wyjaśnia dyrektor Paluszek.

Co ważne, system jest rozwojowy. Niebawem uruchomione zostaną funkcje, które umożliwią rodzicom trenujących w Akademii dzieci śledzenie ich postępów. Zawodnicy z kolei otrzymają aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której będą mieli dostęp do swoich planów treningowych oraz pomeczowych ocen. Kolejnym krokiem będzie udostępnienie trenerom Akademii programu do analizy treningów i meczów, który pozwoli na jeszcze lepszą ocenę postępów piłkarzy.

- ProTrainUp to kolejny krok w stronę dalszej profesjonalizacji naszej pracy z młodzieżą. Dedykowany Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie program pozwoli na pełną kontrolę procesu treningowego i ułatwienie pracy naszym szkoleniowcom, dzięki czemu będą mogli jeszcze bardziej skupić się na rozwoju młodych piłkarzy. Jesteśmy dumni z tego, co do tej pory udało nam się zbudować, ale nie zatrzymujemy w wysiłkach, by Akademia wciąż się rozwijała i była najlepsza w kraju - komentuje Tomasz Dębicki, prezes Zagłębia Lubin.

Asystent Trenera

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin to projekt zakładający szkolenie i wychowanie młodych piłkarzy w oparciu o zachodnioeuropejskie standardy, z uwzględnieniem specyfiki pracy w naszym kraju. Celem naszej Akademii jest przygotowanie piłkarzy do profesjonalnego uprawnia sportu i stworzenie warunków do pracy, które nie odbiegają od najlepszych ośrodków.

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie jest wspólną inicjatywą Klubu i jego właściciela, spółki KGHM Polska Miedź S.A. To przemyślana i długofalowa inwestycja. Projekt skierowany jest w pierwszej kolejności do dzieci z Zagłębia Miedziowego, gdyż koncern KGHM Polska Miedź SA to odpowiedzialny pracodawca, który dba o rozwój całego regionu. Najbardziej uzdolnieni wychowankowie już zasilają szeregi pierwszej drużyny i są jej ważnymi ogniwami. Wierzymy, że w kolejnych sezonach ich liczba będzie stale wzrastała. Należy jednak zaznaczyć, że do projektu podchodzimy z cierpliwością i nie jest naszym priorytetem jedynie jak najszybsze wprowadzanie jak największej liczby wychowanków. Kluczem do sukcesu jest ciężka praca nad ich rozwojem i dołączenie ich do pierwszego zespołu w momencie, w którym będą w stanie stanowić o jego sile i podnosić jego wartość.

Sam projekt wystartował w 2012 roku, od tego czasu został wdrożony ujednolicony system szkolenia, wybudowano i wyremontowano bazę treningową ośrodka, dzięki czemu dysponujemy ośmioma boiskami treningowymi, w tym dwoma o nawierzchni sztucznej . Obecnie trwają prace budowlane w bursie dla młodych zawodników, w której docelowo będzie mieszkać 80 zawodników Akademii. ?