Gramy z DKMS! #2 / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Gramy z DKMS! #2 28 kwi

Gramy z DKMS! #2

Grajmy Razem o Życie dla Innych! Kibice Zagłębia Lubin zmieniają świat na lepszy!

28 kwi 2017 20:08

Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Inne


Runda finałowa LOTTO Ekstraklasy zbliża się wielkimi krokami. Podczas pierwszego domowego spotkania z Cracovią wspólnie z Fundacją DKMS będziemy prowadzili rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. Każdy kibic obecny na spotkaniu będzie mógł dołączyć do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS.
 
Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. W przypadku, gdy okaże się, że potencjalny Dawca posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent potrzebujący przeszczepienia wtedy dojdzie do pobrania komórek macierzystych. Istnieją dwie metody pobrania:

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - stosowane w ok. 80% przypadków

Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - pozostałe ok. 20% przypadków
 
Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W klinice pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego.

O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 070 000 (luty 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 888 (luty 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
?