Już w sobotę odbędzie się XX memoriał Pawła Piotrowskiego / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Już w sobotę odbędzie się XX memoriał Pawła Piotrowskiego 21 wrz

Już w sobotę odbędzie się XX memoriał Pawła Piotrowskiego

Zbliża się 20. jubileuszowa edycja Memoriału ku pamięci Pawła Piotrowskiego, który jest organizowany cyklicznie w każdym roku przez Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kożuchowie. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę 23 września o godzinie 10:00 w kożuchowskim ZSP 5.

21 wrz 2023 12:06

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Paweł Piotrowski był wychowankiem Polmo Kożuchów, z którego przeszedł w 1993 roku do III-ligowej Polonii Nowa Sól. Lata 1994-1996 spędził w II-ligowej Ślęzie Wrocław, aż w końcu trafił do Zagłębia Lubin. Zadebiutował w Ekstraklasie 9 września 1996 roku w meczu 10. kolejki przeciwko Hutnikowi Kraków. Wówczas Zagłębie Lubin zremisowało bezbramkowo na wyjeździe, a sam Piotrowski pojawił się na boisku w 86. minucie, zastępując Jurijsa Chudiakowsa. Jednak to sezon 1997/1998 stał się szczególnie zapadającym w pamięć momentem w jego karierze. Wtedy w rywalizacji przeciwko Ruchowi Radzionków, zdobył jednego z najpiękniejszych goli sezonu. Jego strzał z odległości 30 metrów, wykonany z woleja, znalazł drogę do bramki rywali. Łącznie w latach 1996-2002 Paweł Piotrowski rozegrał 106 spotkań dla Zagłębia Lubin i strzelił 4 bramki.

Niestety, jego karierę przerwała tragiczny wypadek samochodowy w 2002 roku. Choć Paweł Piotrowski odszedł zbyt wcześnie, jego wkład w polską piłkę nożną oraz wspomnienia związane z jego grą nadal żyją w sercach fanów. Najlepszym tego dowodem jest to, że  Zagłębie Lubin zdecydowało się ku jego pamięci zastrzec numer 10 na koszulce i powiesić pamiątkową tablicę na jednej z trybun Stadionu Zagłębia. Od tej pory żaden piłkarz Miedziowych nie założył trykotu z tym numerem.

Pierwszy Memoriał Pawła Piotrowskiego odbył się 29 marca 2003 roku. Organizatorem wydarzenia od początku jest Dom Dziecka w Kożuchowie, który Paweł Piotrowski w trakcie swojej kariery sportowej wielokrotnie wspomagał finansowo. Turniej wszedł na stałe do kalendarza imprez organizowanych w tym mieście i wspierany jest zarówno przez Zagłębie Lubin, lokalne media, jak i licznych sponsorów. W zawodach często uczestniczyli znamienici goście m.in. Bogdan Zając, Jarosław Krzyżanowski, Grzegorz Niciński, Łukasz Piszczek, Łukasz Janoszka, Arkadiusz Piech, Dominik Hładun, Jarosław Jach oraz Jan Vlasko.

Tradycyjnie, wciąż będzie to turniej piłkarski, którego celem jest nie tylko uczczenie pamięci Pawła Piotrowskiego, ale także promowanie piłki nożnej oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

W tegorocznej edycji wezmą udział:

  • Reprezentacja Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Kożuchowie,
  • Szkoła Podstawowa Mirocin Dolny – UKS „Mirotka”,
  • SP nr 1 w Kożuchowie,
  • SP nr 2 w Kożuchowie.

Ponadto podczas turnieju będziemy mieli okazję podziwiać pokazy Freestyle Football prezentowane przez Jaromila Poprawę, który jest dwukrotnym Mistrzem Polski w tej specjalnej dziedzinie piłki nożnej.

20. Memoriał Pawła Piotrowskiego, czyli turniej dla młodych piłkarzy, odbędzie się 23 września w kożuchowskim ZSP 5. – Start o godz. 10.00. Na miejscu obecni będą również przedstawiciele KGHM Zagłębia Lubin.