Zasłużeni dla Zagłębia Lubin | Plebiscyt we współpracy z PKO Bank Polski / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Zasłużeni dla Zagłębia Lubin | Plebiscyt we współpracy z PKO Bank Polski 2 paź

Zasłużeni dla Zagłębia Lubin | Plebiscyt we współpracy z PKO Bank Polski

Rozpoczynamy głosowanie, które wyłoni 12 sylwetek zasłużonych dla Naszego Klubu. Specjalna kapituła złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców, Mediów, Historyków i pracowników Zagłębia Lubin wybrała kilkadziesiąt nazwisk, spośród których to Wy, sympatycy Miedziowych przez cały październik będziecie dokonywać wyboru.

2 paź 2021 18:15

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Zawodników uporządkowaliśmy ze względu na formacje. Niektórych przypisaliśmy do innych niż ich nominalne pozycje, gdyż ich wkład w rozwój i historię Klubu był bardzo duży i nie chcieliśmy ich pominąć. Pamiętajcie, braliśmy pod uwagę nie same liczby czy sukcesy, jakie kandydaci osiągali z naszym zespołem. Docenialiśmy też ich pozaboiskową rolę i sposób, w jaki identyfikowali się z Klubem.

W wyborach nie uwzględniano zawodników mających już pamiątkowe tablice na naszym stadionie tj. Romualda Kujawy, Edwarda Kiciora, Arkadiusza Woźniaka i Pawła Piotrowskiego. Dodatkowo, w szablonie i pod postami możecie pisać własny typ, wykorzystując do tego wolne pole.

Zanim przystąpicie do głosowania (na samym dole), zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami naszych kandydatów.

Bramkarze:
 

Jarosław Bako: W miedziowych barwach występował w dwóch sezonach: 1989/90 oraz okraszonym zdobyciem mistrzostwa Polski - 1990/91. Podczas tych dwóch lat rozegrał dla Zagłębia 49 spotkań. Po wielu latach powrócił do Lubina, by od 2014 pełnić funkcję trenera bramkarzy. Podczas swojej ponad trzyletniej pracy w KGHM Zagłębiu Miedziowi awansowali na najwyższy szczebel ligowy w Polsce, a w następnym sezonie zdobyli brązowy medal za trzecie miejsce w Ekstraklasie.

Krzysztof Koszarski: W miedziowych barwach występował przez osiem lat i rozegrał dla Zagłębia 145 spotkań. W tym czasie z naszym Klubem zdobył m.in wicemistrzostwo Polski w sezonie 1989/1990 oraz tytuł Mistrza Polski w 1991 roku. Był również trenerem bramkarzy pierwszego zespołu u takich szkoleniowców jak - Mirosław Jabłoński, Stefan Majewski, Jerzy Wyrobek, Adam Nawałka, Wiesław Wojno, Jan Urban, Pavel Hapal, Mariusz Lewandowski. Po latach wrócił do Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, aby pełnić funkcje administracyjne. 

Franciszek Machej: Reprezentował barwy Zagłębia w latach 70. Dzięki swojej świetnej postawie pomógł Miedziowym w awansie do 2. ligi w 1974 roku.

Mirosław Dreszer: W Zagłębiu spędził trzy lata, a mimo to zdążył zaskarbić sobie sympatię lubińskiej publiczności. Stał w bramce Miedziowych m.in. w spotkaniu z AC Milanem. W latach 1994-1997 rozegrał dla Zagłębia 87 spotkań.

 

Boczni obrońcy:

 

Grzegorz Bartczak: Barwy Miedziowych reprezentował przez blisko 9 lat. Podczas pobytu w Lubinie rozegrał 164 spotkania i zdobył z Zagłębiem drugie w historii Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007 oraz Superpuchar Polski w sezonie 2007/2008.

Vidas Alunderis: Litwin podczas swojego blisko pięcioletniego pobytu w Lubinie rozegrał 51 spotkań oraz zdobył z Zagłębiem Mistrzostwo oraz Superpuchar Polski. Obrońca zasłynął z twardej i nieustępliwej gry, czym zaskarbił sobie sympatię wśród kibiców Zagłębia.

Andrzej Turkowski: Barw Miedziowych bronił w latach 1983-1986 oraz 1993-1994. W sezonie 1984/1985 awansował z Zagłębiem do Ekstraklasy. Obecnie były obrońca Miedziowych jest pracownikiem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Edward Cecot: Urodzony w Szczecinie obrońca grał dla Zagłębia w latach 1996-1999 oraz 2001-2002. Łącznie w miedziowych barwach rozegrał 98 spotkań.

Costa Nhamoinesu: Piłkarz urodzony w Zimbabwe spędził w Lubinie łącznie pięć lat. W tym czasie dał się poznać kibicom jako jeden z najlepszych lewych obrońców w lidze. W koszulce Miedziowych uzbierał blisko 120 występów.

Piotr Przerywacz: Urodzony w Jaworze obrońca rozpoczął swoją przygodę z Miedziowymi w 1994 roku i występował w lubińskim klubie przez osiem lat. Były obrońca z powodzeniem chronił dostępu do naszej bramki, ale jego znakiem rozpoznawczym były także potężne uderzenia z dystansu, którymi potrafił zaskoczyć bramkarzy rywali. Łącznie rozegrał dla Zagłębia 183 spotkania.

Dariusz Lewandowski: Barw Miedziowych bronił przez 7 lat. Rozegrał dla naszego klubu 172 spotkania, a w sezonie 1990/1991 zdobył z Zagłębiem pierwsze, historyczne Mistrzostwo Polski.

Marcin Adamski: Wychowanek Floty Świnoujście przyszedł do Zagłębia w 1996 roku i spędził w Lubinie 5 lat. Łącznie w miedziowych barwach rozegrał 100 spotkań  i odszedł do niezwykle utytułowanego Rapidu Wiedeń.

 

Środkowi obrońcy:

 

Michał Stasiak: Urodzony w Zduńskiej Woli obrońca reprezentował barwy Miedziowych w 145 spotkaniach, w których strzelił 16 bramek. Kibicom dał się zapamiętać szczególnie dzięki zwycięskiej bramce w spotkaniu z Legią Warszawa, która ostatecznie pozwoliła zdobyć Zagłębiu drugie w historii Mistrzostwo Polski. Kilka miesięcy później Stasiak mógł świętować również zdobycie z KGHM Zagłębiem Superpucharu Polski.

Andrzej Wójcik: Podstawowy obrońca Zagłębia w latach 1988-1992. Dla zespołu Miedziowych rozegrał 104 spotkania, a w 1991 roku mógł wspólnie z kolegami z zespołu świętować zdobycie Mistrzostwa Polski. Przez wielu kibiców w tamtych czasach był nazywany profesorem ze względu na swoją doskonałą grę.

Manuel Arboleda: Popularny "Maniek" dał się zapamiętać kibicom Zagłębia jako nieustępliwy i twardo grający obrońca. Rosły zawodnik niemal z miejsca wywalczył miejsce w podstawowym składzie lubinian i już w swojej pierwszej rundzie spędzonej w drużynie Miedziowych, wybiegł na boisko 13 razy, omijając zaledwie jedno spotkanie. W następnym sezonie Arboleda nie oddał miejsca w wyjściowej jedenastce i wciąż był kluczowym piłkarzem KGHM Zagłębia. Dzięki swojej świetnej dyspozycji, walnie przyczynił się do osiągniętych w ówczesnych rozgrywkach znakomitych rezultatów, doprowadzając nasz zespół na sam szczyt ligowej tabeli. W ostatnim meczu sezonu 2006/07, w którym ważyły się losy mistrzostwa, Arboleda zdobył wyrównująca bramkę, pokonując Łukasza Fabiańskiego.

Lubomir Guldan: Prawdziwy kapitan, ikona i legenda Zagłębia Lubin. Grając w koszulce Miedziowych przeżywał zarówno te lepsze, jak i gorsze chwile, jednak zawsze był z drużyną w trudnych momentach. Jako jeden z liderów przyczynił się do szybkiego powrotu lubinian na najwyższy ligowy szczebel, a w kolejnym sezonie zdobył z naszą drużyną brązowy medal mistrzostw Polski. Na boisku odznaczał się nieustępliwością i walką od pierwszej do ostatniej minuty. Po rozegraniu dokładnie 269 spotkań w barwach KGHM Zagłębia, podjął decyzję o odwieszeniu butów na kołek, ale pozostał w naszym Klubie sprawując obecnie stanowisko Dyrektora Sportowego.

Wadim Rogowskoj: Rosyjski obrońca w koszulce „Miedziowych” przekroczył barierę stu meczów i był jednym z kluczowych zawodników naszego zespołu. Pierwszy sezon spędzony w Polsce piłkarz zakończył z 21 występami. Kolejne rozgrywki okazały się dużo lepsze pod względem uzbieranych minut, gdyż Rogowskoj zagrał aż w 34 pojedynkach w pełnym wymiarze czasowym. Defensor prezentował bardzo wysoki poziom, czym szybko zyskał sympatię lubińskich kibiców, którzy przygotowali nawet specjalną flagę z napisem „Vadim O.K”. Rosjanin może także miło wspominać dwumecz z AC Milanem, w którym wystąpił w obu spotkaniach. Przez zdecydowaną większość czasu spędzonego w KGHM Zagłębiu Wadim był podstawowym graczem zespołu, o czym świadczy fakt, iż jest on pierwszym obcokrajowcem, który przekroczył barierę stu występów w Ekstraklasie. Uchodził także za jednego z najlepszych obrońców w lidze.

Dariusz Żuraw: Obecny trener KGHM Zagłębia reprezentował jako zawodnik barwy Miedziowych przez 4 lata. Łącznie dla naszego klubu rozegrał 100 spotkań i dzięki bardzo dobrej grze odszedł w 2001 roku do Hannoveru 96.

Stefan Machaj: W Lubinie były piłkarz niemal z miejsca stał się kluczowym elementem układanki trenera. Premierowy sezon w barwach „Miedziowych” przyniósł 28 rozegranych spotkań oraz trzy strzelone gole. Co ciekawe, kolejny okazał się identyczny pod względem liczby występów oraz bramek zawodnika, lecz tym razem Machaj miał o wiele więcej powodów do radości. KGHM Zagłębie zdobyło swój pierwszy tytuł mistrza Polski, a sam obrońca był jednym z głównych twórców tego sukcesu. Razem z lubińskim klubem piłkarz występował na arenie międzynarodowej grając między innymi mecz w Pucharze UEFA przeciwko włoskiej Bolonii. Zawodnik rozegrał dla Zagłębia 183 spotkania, w których strzelił 23 bramki.

Sreten Sretenovic: Serb przyszedł do Zagłębia w 2007 roku w ramach wypożyczenia z Benfici Lizbona. Kibicom Miedziowych dał się zapamiętać m.in. z bardzo twardej i nieustępliwej gry czym zaskarbił sobie sympatię u wielu z nich.

 

Boczni pomocnicy:

 

Zbigniew Szewczyk -  Swoją widowiskową grą przez długi okres czasu sprawiał radość lubińskim kibicom. W barwach KGHM Zagłębia wywalczył pierwszy w historii naszego klubu tytuł mistrza Polski. Podczas swojej siedmioletniej przygody w Lubinie ponad 200 spotkań.

Damjan Bohar - Filigranowy słoweński skrzydłowy dzięki swojej bardzo dobrej, jak na skrzydłowego, skuteczności szybko zyskał sympatię kibiców. Bohar niemal od pierwszego spotkania okazał się wartością dodaną dla zespołu i szybko wywalczył sobie pierwszy skład drużyny Miedziowych. Słoweniec podczas dwóch lat spędzonych w Zagłębiu rozegrał 80 spotkań, w których zdobył 28 bramek i zanotował 14 asyst, co pozwoliło mu na transfer do chorwackiego NK Osijek.

Zbigniew Grzybowski -  Urodzony w Tczewie skrzydłowy reprezentował barwy Miedziowych przez blisko 7 lat. W Zagłębiu rozgrał ponad 170 spotkań w najwyżej klasie rozgrywkowej. Był zawodnikiem miedziowego klubu zarówno w dobrych jak i trudnych momentach. W sezonie 2006/2007 zdobył drugie w historii klubu Mistrzostwo Polski.

Robert Kolendowicz-  W Zagłębiu spędził 4 sezony. Największym sukcesem w miedziowych barwach było niewątpliwie Mistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 2006/2007. Dla Zagłębia rozegrał 73 spotkania, w których strzelił 2 bramki i zanotował aż 11 asyst.

Adam Zejer - Dla KGHM Zagłębia grał przez sześć lat. W tym czasie walnie przyczynił się do wywalczenia z Miedziowymi pierwszego tytułu mistrza Polski, a świetna technika i walka o każdy metr boiska pozwoliły mu na kontynuowanie swojej kariery w ekipie tureckiego Beşiktaşu. W narodowej kadrze debiutował jako gracz Miedziowych w 1987 roku na stadionie w Lubinie przeciwko NRD.

Szymon Pawłowski - W barwach KGHM Zagłębia występował przez okres blisko siedmiu lat. Dzięki wysokim umiejętnościom, szybko został jednym z kluczowych piłkarzy w drużynie Miedziowych, dając się zapamiętać głównie poprzez swoje rajdy w bocznym sektorze boiska. Uzbierał łącznie aż 152 występy w koszulce KGHM Zagłębia, zdobywając 40 goli oraz 36 asyst.

Wojciech Łobodziński – Występował w Lubinie w latach 2003-2008. Z naszym Klubem wywalczył drugie mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007, będąc jednym z kluczowych zawodników w układance trenera. Dla KGHM Zagłębia rozegrał ponad 120 spotkań, które okrasił 18 golami.

Adrian Błąd - Rodowity lubinianin związany z Zagłębiem od najmłodszych lat. Dla Miedziowych gotów był zrobić wszystko. Na boisku zawsze wyróżniał się zaangażowaniem i walką o każdy metr. Dzięki temu do dziś jest miło wspominany przez wszystkich kibiców KGHM Zagłębia. W miedziano-biało-zielonych barwach rozegrał blisko 100 spotkań, 11 razy wpisał się na listę strzelców i zanotował 4 asysty.

 

Środkowi pomocnicy:

 

Radosław Kałużny - Defensywny pomocnik, świetnie spisujący się także na pozycji obrońcy przez długi okres czasu był kluczowym graczem lubinian. 41-krotny reprezentant Polski  w koszulce naszego klubu wybiegł na murawę aż 163 razy, zdobywając do tego 22 bramki.

Rudolf Konieczny - Był zawodnikiem niezwykle wszechstronnym. Znakomicie dryblował, strzelał i podawał. Posiadał świetny przegląd pola, dzięki czemu był odpowiedzialny za napędzanie ataków Miedziowych. Występował w Lubinie w czasach, gdy Zagłębie rywalizowało na niższych szczeblach rozgrywkowych. „Kuny” przyczynił się do awansu Zagłębia na trzecioligowe boiska, zaś później dwukrotnie świętował z drużyną także dostanie się do II ligi. W 1997 roku został uhonorowany tytułem „Profesora Futbolu” nadanym przez Stowarzyszenie Retrofutbolistów Zagłębia Lubin.

Andrzej Szczypkowski -  Trudno znaleźć zawodnika, który spędziłby w Lubinie więcej lat od Andrzeja Szczypkowskiego. Przez 12,5 roku rozegrał dla KGHM Zagłębia aż 333 spotkania, z czego 251 na najwyższym szczeblu ligowym. Z Miedziowymi sięgnął po tytuł mistrza Polski w 2007 roku, co było z pewnością wymarzonym zwieńczeniem jego niezwykle udanej piłkarskiej kariery.

Mariusz Lewandowski – 66-krotny reprezentant naszego kraju jest wychowankiem Miedziowych. W naszym Klubie zdążył rozgrać 36 meczów, natomiast w późniejszych latach z powodzeniem bronił barw m.in. Szachtaru Donieck. W 2017 roku powrócił do Lubina, ale w nieco innej roli. Zasiadł na ławce trenerskiej i jako szkoleniowiec prowadził Miedziowych w 35 oficjalnych spotkaniach.

Wojciech Górski – Reprezentował barwy KGHM Zagłębia w latach 1995-2000. W tym czasie środkowy pomocnik rozegrał ponad 130 spotkań, w których zdobył 24 bramki. Był jednym z liderów środka pola lubinian, odpowiedzialnym za konstruowanie ataków Miedziowych. Po zakończeniu piłkarskiej kariery został trenerem, a także aktywnym maratończykiem oraz triathlonistą.

Łukasz Piątek - W lubińskim Klubie występował przez cztery lata. W tym czasie uzbierał blisko 150 meczów w miedziano-biało-zielonych barwach, a ponadto kilkukrotnie wybiegał na murawę jako kapitan Miedziowych. Był jednym z liderów naszego zespołu, podczas gdy KGHM Zagłębie walczyło o powrót na ekstraklasowe boiska. Rok później sięgnął z naszym zespołem po brązowy medal mistrzostw Polski.

Dariusz Baziuk – Filigranowy pomocnik mierzący 160 cm wzrostu trafił do KGHM Zagłębia Lubin w 1987 roku. W sezonie 1991/92 przeniósł się do Legnicy, gdzie z lokalną Miedzią sięgnął po Puchar Polski. Po tym osiągnięciu, zawodnik wrócił do Lubina. W składzie Miedziowych Baziuk odgrywał istotną rolę, będąc jednym z kluczowych piłkarzy lubińskiej ekipy. Łącznie w koszulce naszego klubu uzbierał 98 występów, w których pięciokrotnie trafiał do siatki rywali.

Mateusz Bartczak – Do Zagłębia przychodził przed sezonem 2006/2007 z Amicy Wronki i od razu wydatnie przyczynił się do zdobycia przez Miedziowych drugiego tytułu Mistrza Polski. W Lubinie spędził kilka lat i w tym czasie rozegrał dla naszej drużyny prawie sto ligowych meczów. Na boisku jak i poza nim bardzo ważna postać w ówczesnej szatni lubinian.

Sławomir Majak - Okres gry dla Miedziowych był niewątpliwie jednym z najlepszych w jego karierze. Już w pierwszej rundzie wiosennej zawodnik zanotował liczbę siedmiu trafień. Najbardziej udany okazał się jednak sezon 1994/95. Majak w koszulce KGHM Zagłębia wybiegł na boisko wówczas 32 razy i strzelał niemal w co drugim spotkaniu, zaliczając liczbę 15 goli. Dobra dyspozycja prezentowana w naszym zespole przyniosła powołanie do kadry narodowej prowadzonej przez Henryka Apostela. „Majakis” zadebiutował w koszulce z orłem na piersi 15 listopada 1995 roku w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy z Azerbejdżanem. Łącznie w kadrze Polski rozegrał 22 spotkania.

Maciej Iwański - Pomocnik zasilił zespół Miedziowych w 2005 roku. Z miejsca stał się piłkarzem wyjściowej jedenastki i podczas pobytu w Lubinie swojego miejsca w składzie już nie oddał. Mistrz Polski z 2007 roku wybiegł na murawę w koszulce KGHM Zagłębia łącznie 115 razy, a także zanotował całkiem okazałe liczby. Mowa o 31 trafieniach, a także 35 asystach.

Rui Miguel - Był pierwszym Portugalczykiem w historii występującym na boiskach Ekstraklasy. Rui był pomocnikiem świetnie wyszkolonym technicznie, a to sprawiało, że wnosił do zespołu bardzo dużo jakości. Nie było wówczas wielu takich piłkarzy występujących w polskiej Ekstraklasie. Zdobywając łącznie trzy bramki w meczach z Arką, Pogonią i Widzewem, pomógł KGHM Zagłębiu wywalczyć drugi w historii naszego Klubu tytuł mistrza Polski. Razem z Miedziowymi Rui sięgnął również po Superpuchar kraju.

Jarosław Góra - Jako nowy nabytek KGHM Zagłębia został zaprezentowany w 1988 roku i w naszym Klubie walczył o najwyższe cele przez kolejne cztery sezony. Najbardziej udane w jego wykonaniu były rozgrywki, w których Miedziowi zdobyli pierwsze mistrzostwo, gdyż Góra siedmiokrotnie wpisał się wówczas na listę strzelców. W koszulce naszego Klubu wystąpił łącznie 77 razy. 
 

Napastnicy:
 

Eugeniusz Ptak - Popularny „Gienek” jest jedną z legend naszego klubu i strzelcem pierwszej bramki dla Miedziowych w I lidze. W Zagłębiu Lubin grał w latach 1984-1989, a także po powrocie z Cypru w 1993 roku. Były napastnik może pochwalić się tytułem króla strzelców drugiej ligi, zdobytym w barwach naszego Klubu. Dla lubinian zanotował liczbę blisko stu występów, które okrasił 30 golami.

Ilijan Micanski - Tak się bawi Bułgar w Polsce” – są to słowa, które do dziś pamięta zdecydowana większość sympatyków Miedziowych. Napastnik w czasie dwóch lat trafiał do siatki rywali aż 44 razy. Był ulubieńcem kibiców, który regularnie prezentował na boisku bardzo wysoką formę, a jego bramki często przesądzały o końcowym rezultacie spotkania. Śmiało można go określić jednym z najlepszych napastników w historii naszego Klubu.

Radosław Jasiński – Były napastnik zapisał się na kartach historii naszego Klubu jako najskuteczniejszy piłkarz Miedziowych. Jego wieloletni rekord 40 goli został pobity dopiero lutym obecnego roku przez Filipa Starzyńskiego. W sezonie 1997/1998, z dorobkiem 13 goli, został wicekrólem strzelców polskiej ekstraklasy w barwach Zagłębia Lubin. Dla naszego Klubu wystąpił ponad 80 razy.

Jakub Świerczok - Przez pół roku gry w barwach Miedziowych zdołał strzelić aż 17 bramek i trzykrotnie asystować. Szturmem wszedł do zespołu, popisał się dwoma hat-trickami z rzędu, otrzymał tytuł najlepszego zawodnika miesiąca w Ekstraklasie i jako piłkarz KGHM Zagłębia otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. Świetnie czuł się w polu karnym rywali i z wyraźną łatwością pokonywał kolejnych bramkarzy. Jego znakomita dyspozycja nie umknęła uwadze zagranicznych zespołów, w efekcie czego „Świeży” w styczniu 2018 roku został wykupiony przez 10-krotnego mistrza Bułgarii, Łudogorec Razgrad.

 

Trenerzy:
 

Stanisław Świerk - Zasłużony trener, który przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa, a także pierwszego w historii naszego Klubu mistrzostwa Polski w sezonie 1990/91. Drużynę Miedziowych prowadził dwukrotnie. Najpierw w latach 1979-1983, a następnie powrócił na ławkę trenerską lubinian w roku 1988 i szkolił piłkarzy KGHM Zagłębia jeszcze przez dwa lata. Odcisnął piętno na stylu gry naszej drużyny i walnie przyczynił się do osiągnięcia historycznych sukcesów.

Janusz Stańczyk - Na rzecz Zagłębia Lubin Pan Janusz Stańczyk pracował przez 32 lata. W swojej karierze zawodowej prowadził nie tylko grupy młodzieżowe, ale również pierwszą drużynę Miedziowych, choćby w meczu ze słynnym A.C Milanem. Pod jego okiem trenowało wielu graczy, którzy później trafiali do seniorskiej drużyny KGHM Zagłębia.

Czesław Michniewicz – W naszym Klubie pracował dokładnie przez rok i jako szkoleniowiec prowadził lubiński zespół w 35 oficjalnych spotkaniach. To właśnie pod jego wodzą Miedziowi sięgnęli po drugie mistrzostwo Polski. Czesław Michniewicz osiągnął z zespołem KGHM Zagłębia średnią 1,91 punktu na mecz i jak dotąd lepszy wynik pod tym względem wypracował tylko z Legią Warszawa, w której trenuje obecnie.

Mirosław Jabłoński – W Zagłębiu Lubin pracował przez trzy sezonu, podczas których dwukrotnie był bliski miejsca na podium. Pomimo braku znaczących sukcesów, wielu byłych zawodników Miedziowych o tym szkoleniowcu wypowiada się bardzo pozytywnie, podkreślając jego duży wpłych na ich kariery.

_____

Zagłosować możecie TUTAJwysyłając maila na adres lubin1946@gmail.com, pod numerem telefonu 767469628 lub pod postami na naszych kanałach Social Media (Facebook, Twitter, Instagram)