Zasłużeni dla Zagłębia | Obrońcy 20 paź

Zasłużeni dla Zagłębia | Obrońcy

Przez cały październik trwa plebiscyt PKO Banku Polskiego "Zasłużeni dla Zagłębia", podczas którego to Wy, Kibice wybieracie zawodników zasługujących Waszym zdaniem na wyróżnienie w postaci pamiątkowej tablicy, która zawiśnie na trybunach naszego Stadionu. Dziś przedstawiamy Wam sylwetki bocznych i środkowych obrońców, nominowanych w plebiscycie.

20 paź 2021 11:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Boczni Obrońcy

Grzegorz Bartczak - z Zagłębiem zdobył drugi tytuł mistrzowski w 2007 roku. Barw naszego klubu bronił przez blisko 9 lat. Rozegrał łącznie 164 spotkania dla Zagłębia, strzelając w nich sześć bramek. Do mistrzostwa Polski dorzucił także Superpuchar Polski w tym samym roku po wygranej z GKS-em Bełchatów. Po opuszczeniu Zagłębia w 2011 roku przez rok grał dla Jagiellonii Białystok, rok w Warcie Poznań, a od 2013 roku związany do dziś jest z Miedzią Legnica, z którą awansował do Ekstraklasy w 2018 roku. Był jej jednym z podstawowych zawodników podczas rocznego pobytu na najwyższym szczeblu ligowym. Aktualnie od dwóch sezonów gra w barwach trzecioligowych rezerwach Miedzi.

Vidas Alunderis - dwudziestojednokrotny reprezentant Litwy grał dla Zagłębia w latach 2004-2008. Zdobył z naszym zespołem tytuł mistrzowski w 2007 roku. Znany był twardej i nieustępliwej gry, czym zaskarbił sobie sympatię kibiców Miedziowych. Zdobył z naszym klubem także Superpuchar Polski. Dla Zagłębia zagrał łącznie w 51 spotkaniach, w których zdobył 3 bramki. Grał także dla takich klubów jak Atłanas Kłajpeda, LASK Linz czy Bałtika Kaliningrad. Karierę piłkarską zakończył w 2013 roku. Po zakończeniu przygody z piłką skupił się na pracy trenera, rozpoczynając nową przygodę od szkolenia najmłodszych adeptów piłkarskich na Ukrainie.

Andrzej Turkowski - Grał w Zagłębiu w latach 1983-86 oraz 1993-94. Do Lubina przyszedł z Lechii Piechowice. W sezonie 1984/85 awansował wraz z naszą drużyną do Ekstraklasy. Jako piłkarz związany był również z Pogonią Szczecin czy niemiecką Victorią Koln. Miał także epizod w futsalowym zespole AAC Eagles Chicago. Aktualnie związany jest z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie jako menadżer ds. rozwoju zawodników. W 2013 roku objął nieistniejącą już żeńską sekcję Zagłębia. Od kilku lat jest także trenerem występującej w legnickiej A klasie, Unii Szklary Górne.

Edward Cecot - W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 98 spotkań w latach 1996-99 oraz 2001-2002, strzelając przy tym 10 bramek. Jako piłkarz grał także w barwach Ruchu Chorzów, Śląska Wrocław czy Stomilu Olsztyn, a karierę zakończył w 2010 roku po kilkuletniej przygodnie w GKS-ie Bełchatów. Z klubem z Bełchatowa zdobył wicemistrzostwo Polski w 2007, po emocjonującej batalii do ostatniej kolejki przeciwko naszej drużynie. Po zawieszeniu butów na kołek, rozpoczął karierę trenerską, podczas której dotychczas miał okazję trenować RKS Radomsko czy w ostatnim czasie MGKS Skalnik Sulejów.

Costa Nhamoinesu - pochodzący z Zimbabwe zawodnik spędził w Lubinie 5 lat, podczas których rozegrał 105 spotkań, strzelając w nich pięć bramek. Do naszego Klubu przyszedł z KS Wisła, a bardzo dobre występy w naszych barwach zaowocowały transferem do Sparty Praga w 2013 roku, w której spędził 7 lat. Kibice Zagłębia szanowali go za świetną grę, która nie ograniczała się tylko do obrony. Podczas gry w Sparcie był nawet kapitanem zespołu. Costa aktualnie jest zawodnikiem pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała. Jako reprezentant Zimbabwe zagrał łącznie w 11 spotkaniach, w których zdobył jedną bramkę.

Piotr Przerywacz - pochodzący z Jawora obrońca rozegrał w Zagłębiu łącznie 183 spotkania, podczas których zdobył pięć bramek. W Lubinie grał w latach 1994-2002. Charakteryzowały go świetne uderzenia z dystansu oraz świetna organizacja pracy w linii defensywnej naszego zespołu. Miał okazję zagrać przeciwko AC Milanowi w 1995 roku. W swojej karierze zawodniczej grał także w barwach Szczakowianki Jaworzno, którą miał okazję reprezentować na szczeblu obecnej Ekstraklasy, a także w Miedzi Legnica, Górniku Wałbrzych oraz Kuźni Jawor, z którą związany jest do dziś. W 2019 roku jako trener wprowadził Kuźnię (dzisiejszą Jaworzankę 1946) po kilkunastu latach na szczebel IV ligi.

Dariusz Lewandowski - pochodzący z Kielc obrońca, w barwach lubińskiego klubu rozegrał łącznie 172 spotkania, podczas których zdobył 7 bramek. Do Lubina trafił z Chrobrego Głogów w 1990 roku i spędził w Zagłębiu łącznie siedem lat, zdobywając po drodze w 1991 roku pierwsze w historii naszego Klubu mistrzostwo Polski. Po przygodzie w Lubinie trafił jeszcze do Pogoni Szczecin czy RKS-u Radomsko, w barwach którego rozegrał swoje ostatnie spotkanie na poziomie dzisiejszej Ekstraklasy. Po zakończeniu profesjonalnego grania, występował jeszcze w Odrze Chobienia oraz w klubach polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Adamski - wychowanek Floty Świnoujście trafił do Lubina w 1996 roku. W naszym Klubie spędził pięć lat, podczas których rozegrał równo 100 spotkań i zdobył jedną bramkę. Z Zagłębia trafił do Rapidu Wiedeń, grał także dla francuskiego Angers oraz niemieckiego Erzebirge Aue. Karierę zawodniczą zakończył w barwach ŁKS-u Łódź. W reprezentacji Polski rozegrał 3 spotkania. Aktualnie działa w swoim macierzystym klubie, będąc w kilku spotkaniach tymczasowym trenerem Floty Świnoujście. Często jest związany ze stacją Polsat Sport jako ekspert piłkarski. Jako były zawodnik Rapidu Wiedeń został zaproszony przez tą stację do bycia ekspertem podczas Euro 2008, które odbywało się właśnie w Austrii i w Szwacjarii.

Środkowi Obrońcy

Michał Stasiak - W barwach Zagłębia rozegrał łącznie 145 spotkań, w których strzelił 16 bramek. Zdobył z naszą drużyną mistrzostwo Polski w 2007 roku, strzelając decydującą bramkę pod koniec spotkania przeciwko Legii w Warszawie, dzięki czemu wygraliśmy 2:1. W Lubinie spędził łącznie 6 lat. Pomógł Zagłębiu również w powrocie zespołu do Ekstraklasy po degradacji do I ligi w 2008 roku. Podczas swojej kariery dotychczas związany był także z takimi klubami jak Widzew Łódź, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski czy greckie AO Xanti, do którego odszedł z właśnie z Zagłębia. Wciąż jest czynnym zawodnikiem – aktualnie jest graczem czwartoligowej Floty Świnoujście. Miał również okazje trzykrotnie wychodzić na boisko z orzełkiem na piersi.

Andrzej Wójcik - związany z Zagłębiem w latach 1988-92, podczas których rozegrał 104 spotkania, strzelając w nich pięć bramek. Zdobył z naszym klubem mistrzostwo Polski w 1991 roku. Przed Zagłębiem zagrał ponad 100 spotkań w barwach występującego wówczas na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Górnika Wałbrzych. Po przygodzie w Lubinie przeniósł się do Austrii, a konkretnie do klubu Wiener S.C., następnie do niemieckiego 1. FC Magdeburg. Po zakończeniu kariery zawodniczej, oddał się pracy trenerskiej. Do dziś można go spotkać na lokalnych boiskach. Aktualnie jest trenerem grającej w klasie A Kaliny Sobin. Wcześniej jako trener prowadził m. in. Iskrę Księginice, z którą zdobył historyczny awans do IV ligi czy Stal Chocianów.

Manuel Arboleda - pochodzący z Kolumbii popularny "Maniek" stał się nie tylko charakterystyczną postacią w Zagłębiu, ale także w całej lidze. W naszych barwach rozegrał łącznie 53 spotkania, w których zdobył 9 bramek. W pamięci kibiców Zagłębia dał się zapamiętać jako twardo grający obrońca. Zdobył wyrównującą bramkę podczas pamiętnego meczu z Legią w 2007 roku, po którym Zagłębie zdobyło drugie mistrzostwo Polski. W 2008 roku odszedł do Lecha Poznań i spędził tam 6 lat. Arboleda grając w Polsce zadeklarował chęć otrzymania polskiego obywatelstwa, by móc zagrać w naszych barwach, lecz ostatecznie go nie otrzymał. Po zakończeniu kariery piłkarskiej wrócił do Kolumbii, gdzie zajął się prywatnym biznesem.

Lubomir Guldan - prawdziwa legenda naszego Klubu. Przyszedł do Lubina w 2013 roku z bułgarskiego Łudogorca Razgrad i do dziś nie opuścił Miedziowych. Jako zawodnik Zagłębia rozegrał w latach 2013-2020 łącznie 269 spotkań, podczas których zdobył 14 bramek. Został w Klubie pomimo spadku w 2014 roku i walnie przyczynił się zarówno do szybkiego powrotu do Ekstraklasy, jak i do brązowego medalu rok później. Zakończył karierę piłkarską na początku tego roku, pozostając w naszym Klubie, tym razem jako Dyrektor Sportowy. Stanowisko to piastuje do dziś. Jako piłkarz reprezentował także barwy takich klubów jak słowacka MSK Zylina czy szwajcarskie FC Thun. W reprezentacji Słowacji zagrał pięciokrotnie, zdobywając jedną bramkę.

Wadim Rogowskoj - rosyjski piłkarz rozegrał w naszym zespole 126 spotkań, podczas których zdobył dwie bramki. Do Lubina trafił w 1988 roku z Torpedo Moskwa. Jest to kolejny z zawodników, który miał okazję zagrać przeciwko legendarnemu AC Milanowi w 1995 roku. W Zagłębiu Rogowskoj prezentował bardzo wysoki poziom, czym szybko zyskał sympatię lubińskich kibiców, którzy przygotowali nawet specjalną flagę z napisem „Vadim O.K”. Był pierwszym zagranicznym zawodnikiem w historii Ekstraklasy, który przekroczył barierę 100 spotkań w lidze. Po odejściu z Zagłębia w 1995 roku, pozostał w Polsce, przenosząc się do GKS-u Bełchatów, by następnie grać w niższych ligach.

Dariusz Żuraw - obecny szkoleniowiec Miedziowych grał w drużynie Zagłębia w latach 1998-2001. Rozegrał w pomarańczowej koszulce równo 100 meczów, podczas których zdobył dziesięć bramek. Świetna gra w Zagłębiu poskutkowała zainteresowaniem i transferem do niemieckiego Hannoveru 96. Tam spędził siedem lat po czym wrócił do Polski, grając w Arce Gdynia, a następnie w WKS Wieluń. Rozegrał jedno spotkanie w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, rozpoczął przygodę na ławce trenerskiej. W swoim CV może już zapisać takie kluby jak Odra Opole, Miedź Legnica czy Lech Poznań, z którym święcił największe sukcesy trenerskie. Doprowadził Kolejorza do fazy grupowej Ligi Europy w poprzednim sezonie.

Stefan Machaj - rozegrał w barwach Zagłębia w latach 1989-92 i 1993-96 łącznie 183 spotkania, podczas których zdobył aż 23 bramki, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na środkowego obrońcę. Charakteryzowała go pewność siebie i wysoka dyspozycja, dzięki czemu był pewnym punktem w talii trenera. Do Lubina przyszedł po bardzo dobrym okresie gry w barwach Śląska Wrocław. Z naszym Klubem zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. Zagrał również w meczu eliminacji do pucharu UEFA, podczas którego Zagłębie mierzyło się z Bolonią, a także miał okazję zagrać przeciwko innej włoskiej drużynie, czyli legendarnemu AC Milanowi. W swojej karierze grał także dla Pogoni Szczecin czy Hapoelu Jerozolima. Końcówkę kariery piłkarskiej spędził w naszym regionie, występując dla Odry Chobienia.

Sreten Sretenović - wychowanek serbskiego FK Rad do Lubina zawitał w 2007 roku, zaraz po zdobyciu drugiego tytułu mistrzowskiego przez Zagłębie. Do naszego Klubu został wypożyczony z Benfiki Lizbona. W 2009 roku znów zawitał do Lubina, tym razem będąc wypożyczonym z rosyjskiego Kubania Krasnodar. Zapamiętany został przez naszych kibiców poprzez swoją twardą i nieustępliwą grę. W Polsce zagrał jeszcze kilka lat później, reprezentując Cracovię. Występował także w takich zespołach jak słoweńska Olimpija Lublana czy w serbski Borac Cacak. Sretenović zakończył karierę piłkarską w 2017 roku. Jego największym indywidualnym sukcesem jest mistrzostwo Serbii w 2013 roku wywalczone z Patrizanem Belgrad.

__________

Zagłosować możecie TUTAJwysyłając maila na adres lubin1946@gmail.com, pod numerem telefonu 767469628 lub pod postami na naszych kanałach Social Media (Facebook, Twitter, Instagram)