Zasłużeni dla Zagłębia | Pomocnicy 26 paź

Zasłużeni dla Zagłębia | Pomocnicy

Przez cały październik trwa plebiscyt PKO Banku Polskiego "Zasłużeni dla Zagłębia", podczas którego to Wy, Kibice wybieracie zawodników zasługujących Waszym zdaniem na wyróżnienie w postaci pamiątkowej tablicy, która zawiśnie na trybunach naszego Stadionu. Dziś przedstawiamy Wam sylwetki pomocników, nominowanych w plebiscycie.

26 paź 2021 08:15

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Radosław Kałużny - Zarówno grający na pozycji defensywnego pomocnika, jak i obrońcy zawodnik przez wiele lat był pewnym punktem w składzie Zagłębia. W lubińskich barwach grał w latach 1992-98, rozgrywając wtedy 163 mecze oraz zdobywając zdobywając do tego 22 gole. Był etatowym reprezentantem Polski, w barwach której rozegrał 41 spotkań i zdobył 11 bramek. Uczestniczył m. in. w mundialu w 2002 roku. Po przygodzie z Zagłębiem, Kałużny przeniósł się do Wisły Kraków. Stamtąd wyjechał do Niemiec, gdzie reprezentował Energie Cottbus, Bayer 04 Leverkusen i Rot-Weiss Essen. Zagrał także na Cyprze w AEL Limassol, a na koniec kariery wrócił do Polski, by reprezentować ówczesnego beniaminka z Białegostoku oraz Chrobrego Głogów, który wtedy grał w III lidze. Aktualnie mieszka w Anglii, gdzie był m. in. trenerem młodzieży w akademii DenisCup.

Rudolf Konieczny – Urodzony w Zabrzu zawodnik trafił do Lubina w 1966 roku. Już przed transferem do Zagłębia pokazywał się z bardzo dobrej strony w barwach miejscowej Stali, z którą zdołał awansować do III ligi. Po przyjściu do Zagłębia, szybko stał się kluczowym zawodnikiem, ponieważ skutecznie napędzał ataki drużyny. W Zagłębiu świętował awans do III ligi oraz dwukrotnie do II ligi. W Lubinie spędził wiele lat, grając w naszym zespole w latach 1966-68 oraz 1970-80. W 1997 roku otrzymał honorowy tytuł Profesora Futbolu nadany przez Stowarzyszenie Retrofutbolistów Zagłębia Lubin. Konieczny zaliczył także epizod w Śląsku Wrocław podczas przerwy pomiędzy występami w Zagłębiu.

Andrzej Szczypkowski - pochodzący z Oleśnicy zawodnik spędził w Lubinie aż 12 lat, podczas których rozegrał 333 spotkania. Z naszym klubem świętował drugie mistrzostwo kraju, będąc podstawowym piłkarzem, wieńcząc tym samym swoją długą i piękną historię w naszym klubie. Na poziomie Ekstraklasy rozegrał łącznie 251 spotkań - wszystkie w barwach naszego klubu. Przez wielu kibiców szanowany za pewność w swojej grze i dobre rozgrywanie akcji. Większość kariery piłkarskiej spędził na Dolnym Śląsku, grając także w Pogoni Oleśnica, Widawie Bierutów i Ślęzie Wrocław. W swoim CV może zapisać także krótki epizod w Odrze Opole, gdy był do niej wypożyczony w 2000 roku z naszego klubu. Na swoim koncie ma również krótką przygodę jako trener Pogoni Oleśnica, lecz swoją pracę z klubem zakończył w 2013 roku.

Mariusz Lewandowski – obecny trener Bruk-Bet Termaliki Nieciecza jest najbardziej utytułowanym indywidualnie z naszych wychowanków. Największe sukcesy święcił w ukraińskim Szachtarze Donieck, z którym wielokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju, a w 2009 roku po pokonaniu Werderu Brema zdobył puchar UEFA. Ale nim trafił za wschodnią granicę, zagrał w barwach pierwszego zespołu Zagłębia 36 spotkania. Po Zagłębiu nadszedł czas na Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski, skąd trafił do Doniecka. Karierę zakończył na Krymie, grając w drużynie FK Sevastopol. Do Zagłębia powrócił już jako trener. Jako szkoleniowiec ,,Miedziowych” poprowadził zespół w 35 oficjalnych spotkaniach. W reprezentacji Polski rozegrał łącznie 66 spotkań, w czasie których zdobył pięć bramek.

Wojciech Górski - Pochodzący z Legnicy zawodnik spędził kilka lat w Zagłębiu, grając w nim w latach 1995-2000. Karierę rozpoczynał w miejscowej Miedzi, skąd przyszedł do Lubina i rozegrał w naszym klubie łącznie 131 spotkań. Zdobył w nich 24 bramki. Po przygodzie w Lubinie odszedł do Ruchu Radzionków i do Odry Wodzisław Śląski, a końcowe lata swojej kariery zawodniczej spędził znów na Dolnym Śląsku, reprezentując barwy m. in. Górnika Polkowice oraz Śląska Wrocław. Po zakończeniu kariery zawodniczej, skupił się na karierze trenerskiej. Został trenerem w akademii Miedzi Legnica, a także został triathlonistą i maratończykiem.    

Łukasz Piątek - wychowanek Polonii Warszawa spędził w Lubinie cztery lata. Do naszego zespołu przychodził w 2013 roku wraz z Miłoszem Przybeckim z Polonii właśnie. W barwach Zagłębia rozegrał blisko 150 spotkań. Swoją grą i zaangażowaniem wywalczył sobie przez jakiś czas status kapitana zespołu. Był jednym z kluczowych zawodników, którzy wywalczyli awans do Ekstraklasy w 2015 roku, a także w kolejnym sezonie, gdy ,,Miedziowi” sięgnęli po brązowe medale Mistrzostw Polski. Po przygodzie w Lubinie przeniósł się pierw do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, następnie do ŁKS-u Łódź. Aktualnie stara się pomóc w powrocie Polonii Warszawa na szczebel centralny.

Dariusz Baziuk – urodzony w Miliczu piłkarz grał w Lubinie w latach 1987-88 oraz 1992-95. Mierzący 160 cm zawodnik zagrał w barwach Zagłębia 98 razy, strzelając w nich 5 bramek. W swoim CV może zapisać sobie także zdobycie pucharu Polski jako zawodnik Miedzi Legnica w 1992 roku. Po przygodach w klubach z Dolnego Śląska, przeniósł się do Niemiec, gdzie reprezentował takie kluby jak np. SC Verl czy SV Sandhausen. W Niemczech osiedlił się na stałe. Obecnie związany jest z niemieckimi drużynami występującymi w ligach regionalnych.

Mateusz Bartczak – do Lubina przyszedł przed mistrzowskim sezonem 2006/07 z Amicy Wronki, która weszła wtedy w fuzję z Lechem Poznań. W naszym zespole zdołał zagrać w 85 spotkaniach, w czasie których zdobył pięć bramek. Dzięki swojemu charakterowi, był bardzo ważną postacią w szatni ,,Miedziowych”. Był także szanowany przez kibiców ,,Miedziowych” za twardą i nieustępliwą grę w destrukcji akcji przeciwnika. W swojej karierze reprezentował również barwy Cracovii czy Górnika Polkowice, a swoje pierwsze triumfy w karierze święcił w Polonii Warszawa, gdzie zdobywał mistrzostwo, puchar oraz Superpuchar Polski.

Sławomir Majak - w Zagłębiu spędził trzy lata, które były bardzo udane zarówno dla samego zawodnika, jak i dla klubu. W Lubinie grał w latach 1993-95. Sezon 1994/95 był niezwykle udany dla Majaka, ponieważ zdobył dla Zagłębia 15 bramek w 32 spotkaniach, co jest bardzo znakomitym wynikiem jak na środkowego pomocnika. Łącznie dla ,,Miedziowych’’ zagrał w 93 spotkaniach, podczas których zdobył 32 bramki. W 1997 roku został wybrany zawodnikiem roku w plebiscycie tygodnika ,,Piłka Nożna”. Reprezentował również takie kluby jak Hannover 96, Anorthosis Famagusta czy ŁKS Łódź. Rozegrał 22 spotkania w reprezentacji Polski.

Rui Miguel - już na samym starcie zapisał się w historii jako pierwszy Portugalczyk występujący na boiskach Ekstraklasy. Wyróżniała go bardzo dobra technika, co przekładało się na świetną grę Zagłębia w ataku. W barwach naszego klubu grał w latach 2006-08, wydatnie przyczyniając się do zdobycia mistrzostwa kraju w 2007 roku. Zagrał łącznie w 34 spotkaniach, pokonując bramkarzy rywali trzykrotnie - przeciwko Arce Gdynia, Pogoni Szczecin oraz Widzewowi Łódź. Reprezentował także takie kluby jak FK Krasnodar, Victoria Guimaraes, Pacos de Ferreira czy Rapid Bukareszt. Zawiesił buty na kołku po zakończeniu sezonu 2019/20.

Maciej Iwański - do Zagłębia przeszedł w 2005 roku. Od razu stał się podstawowym zawodnikiem wyjściowego składu. Był jednym z kluczowych zawodników w talii Czesława Michniewicza, podczas gdy Zagłębie zdobywało swój drugi tytuł mistrzowski. W barwach Zagłębia rozegrał łącznie 115 spotkań, podczas których wykręcił bardzo dobre liczby - zdobył 31 bramek i asystował przy 35 innych. Po przygodzie w Lubinie odszedł do Legii Warszawa, następnie reprezentował jeszcze kluby takie jak Podbeskidzie Bielsko-Biała, Ruch Chorzów czy turecki Manisaspor. W reprezentacji Polski wystąpił w dziesięciu spotkaniach, w których zdobył dwie bramki. W 2018 roku zakończył karierę piłkarską.

Jarosław Góra - pochodzący z Lublina zawodnik przeszedł do Zagłębia w 1988 roku z miejscowego Motoru. W koszulce Zagłębia rozegrał łącznie 77 spotkań, w których zdobył 12 bramek. Z naszym klubem sięgnął także po pierwsze mistrzostwo kraju. W 1992 roku powrócił do Motoru Lublin. W swojej karierze piłkarskiej reprezentował także takie kluby jak Śląsk Wrocław, Górnik Łęczna i Lublinianka Lublin. Zaliczył także jedno spotkanie w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, rozpoczął pracę trenerską, będąc związany cały czas z Lubelszczyzną.

Zbigniew Szewczyk - pochodzący z Bolesławca zawodnik stał się niewątpliwie legendą naszego klubu. W barwach Zagłębia rozegrał ponad 200 spotkań (z czego 192 na poziomie Ekstraklasy) w latach 1986-93 oraz w latach 2000-02. Z Zagłębiem zdobył mistrzostwo Polski w 1991 roku i wicemistrzostwo rok wcześniej. Kibice zapamiętali go jako bardzo dobrego zawodnika o wielkich umiejętnościach, pomimo swojego filigranowego wyglądu wyróżniał się nieustępliwością i walką do samego końca. Po latach gry w Zagłębiu, zawitał do Niemiec, gdzie przez kilka lat grał w SV Meppen, wraz z którym występował także na poziomie 2. Bundesligi. Po powrocie do Polski zagrał jeszcze w Górniku Polkowice oraz w Chrobrym Nowogrodziec, po wznowieniu kariery piłkarskiej w 2006 roku.

Damjan Bohar – wychowanek słoweńskiego NK Mura przyszedł do Zagłębia przed sezonem 2018/19. Przychodził jako podstawowy zawodnik innego słoweńskiego klubu - NK Maribor. W Zagłębiu zaadaptował się bardzo dobrze, grając w naszym klubie w 80 spotkaniach, podczas których strzelił 28 bramek i zaliczył 14 asyst. Świetna dyspozycja w Zagłębiu nie przeszła bez echa i na początku poprzedniego sezonu odszedł do chorwackiego NK Osijek, gdzie jest jednym z kluczowych zawodników w talii Nenada Bjelicy. W Lubinie kibice zapamiętali go jako bardzo dobrego zawodnika, który wraz z Sasą Zivcem stworzył uważany przez wielu, i to nie tylko kibiców, najlepszy duet skrzydłowych w naszej lidze. W reprezentacji Słowenii dotychczas rozegrał 7 spotkań i zdobył jedną bramkę.

Zbigniew Grzybowski - kolejny z zawodników, który na stałe zadomowił się na terenie Zagłębia Miedziowego. Pochodzący z Tczewa zawodnik spędził w Lubinie blisko 7 sezonów, rozgrywając w naszym zespole łącznie 172 spotkania, podczas których zdobył 32 bramki. W swoim dorobku ma zdobyte mistrzostwo Polski z Zagłębiem w 2007 roku. W swojej karierze reprezentował także takie kluby jak Zawisza Bydgoszcz, Górnik Polkowice czy Olympiakos Nikozja. Jest dalej czynnym zawodnikiem, aktualnie reprezentuje barwy Kaliny Sobin, której to trenerem jest Andrzej Wójcik. Grając w niższych ligach często łączył granie w piłkę z byciem grającym trenerem zespołu. Do dziś jest związany także z Zagłębiem, będąc na bieżąco w sprawach klubowych, jak i z meczami pierwszego zespołu.

Robert Kolendowicz – podstawowy zawodnik w mistrzowskim sezonie w 2007 roku. W Lubinie spędził łącznie 4 sezony, podczas których rozegrał 66 spotkań, zdobywając w nich dwie bramki oraz notując 11 asyst. Do Lubina zawitał przed mistrzowskim sezonem, przechodząc z ŁKS-u Łódź. W swojej karierze reprezentował także takie drużyny jak Lech Poznań, GKS Bełchatów czy belgijski Gent. Na poziomie Ekstraklasy rozegrał łącznie 98 spotkań. Na swoim koncie posiada także jeden występ w narodowych barwach przeciwko Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Od trzech lat jest asystentem trenera Kosty Runjaicia w Pogoni Szczecin.

Adam Zejer – wychowanek Stomilu Olsztyn trafił do Zagłębia w 1986 roku. Przez 6 lat rozegrał w Lubinie 111 meczów, podczas których zdobył 11 bramek. Walnie przyczynił się do zdobycia pierwszego tytułu mistrzowskiego przez ,,Miedziowych”. Niezwykle ceniony przez kibiców Zagłębia za świetne wyszkolenie techniczne i ciężką pracę na murawie, a zdobyte mistrzostwo pozwoliło mu się w pełni wpisać w naszym klubie jako legenda. Po mistrzowskim sezonie wraz z Jarosławem Bako odszedł do tureckiego Besiktasu, gdzie świętowali wspólnie kolejne mistrzostwo – tym razem mistrzostwo Turcji. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkać, z czego jedno w 1987 roku podczas meczu rozgrywanego na stadionie GOS w Lubinie spotkaniu przeciwko NRD. Aktualnie jest asystentem trenera Stomilu Olsztyn.

Wojciech Łobodziński - wychowanek Zawiszy Bydgoszcz trafił do Lubina w 2003 roku. Zdobył z naszym klubem mistrzostwo Polski w 2007 roku. Dla ,,Miedziowych” rozegrał łącznie 121 spotkań, podczas których zdobył 18 bramek. W sezonie mistrzowskim był podstawowym zawodnikiem w układance trenera Czesława Michniewicza. Po Zagłębiu związał się w 2008 roku z Wisłą Kraków, a następnie po krótkiej przygodzie z ŁKS-em przeszedł do Miedzi Legnica, z którą związany jest po dziś dzień. Jest trenerem pierwszego zespołu klubu z Legnicy, grając do niedawna jeszcze w trzecioligowych rezerwach klubu. Rozegrał także 23 spotkania w reprezentacji Polski, zdobywając w nich dwie bramki.

Szymon Pawłowski - przez blisko siedem lat związany z Zagłębiem. Do Lubina trafił jako młody chłopak z Mieszka Gniezno. Jego spore umiejętności i ciąg na bramkę sprawiały wiele radości kibicom Zagłębia. Dla ,,Miedziowych” zdobył 40 bramek, dokładając do tego 36 asyst w rozegranych 152 spotkaniach w barwach Zagłębia. Jego kapitalnym występem był występ przeciwko Polonii Warszawa w 2012 roku, gdy w meczu wyjazdowym w stolicy zdobył wszystkie cztery bramki. Był w kadrze Zagłębia podczas mistrzowskiego sezonu w swoim pierwszym sezonie w Lubinie. W 2013 roku opuścił nasz klub na rzecz Lecha Poznań, w którym święcił kolejne sukcesy. W 2018 roku przeszedł do Zagłębia Sosnowiec, z którym związany jest kontraktem do dziś. W reprezentacji Polski zagrał 17 spotkań, w których zdobył dwie bramki.

Adrian Błąd - rodowity lubinianin, związany z Zagłębiem od najmłodszych lat. Filigranowy zawodnik w barwach naszego klubu rozegrał łącznie 98 spotkań, w których zdobył 11 bramek. Podczas gry w naszym klubie, był wypożyczany do Zawiszy Bydgoszcz oraz Arki Gdynia, a od 2017 roku jest piłkarzem GKS-u Katowice, w którym dzieli szatnie z innym ,,Zagłębiakiem” z krwi i kości Arkadiuszem Woźniakiem. W 2011 roku otrzymał tytuł pierwszoligowca roku. Miał duży wpływ na zespół w drodze po awans Zagłębia do Ekstraklasy w sezonie 2014/15. Przez lubińskich kibiców został zapamiętany jako wielki walczak, który oddawał serce na boisku w każdym spotkaniu za nasze barwy.