Zasłużeni dla Zagłębia | Pomocnicy / Inne / KGHM Zagłębie Lubin
Zasłużeni dla Zagłębia | Pomocnicy 29 gru

Zasłużeni dla Zagłębia | Pomocnicy

W jedenastce Zasłużonych dla Zagłębia znalazło się miejsce dla aż pięciu pomocników. Choć konkurencja była spora, to Państwa głosami, swoje miejsce w naszym składzie otrzymali Radosław Kałużny, Wojciech Górski, Maciej Iwański, Zbigniew Szewczyk oraz Adam Zejer. Z tej okazji, tak jak wcześniej, chcemy przybliżyć ich sylwetki. Zapraszamy do poznania naszych byłych zawodników.

29 gru 2021 08:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Inne

Radosław Kałużny

Zarówno grający na pozycji defensywnego pomocnika, jak i obrońcy zawodnik, przez wiele lat był pewnym punktem w składzie KGHM Zagłębia. W lubińskich barwach występował w latach 1992-98, rozgrywając wtedy 163 mecze oraz zdobywając do tego 22 gole. Był etatowym reprezentantem Polski, gdyż z orzełkiem na piersi rozegrał 41 spotkań i zdobył 11 bramek. Uczestniczył m. in. w mundialu w 2002 roku. Po przygodzie z KGHM Zagłębiem, Kałużny przeniósł się do Wisły Kraków. Następnie wyjechał do Niemiec, gdzie reprezentował Energie Cottbus, Bayer 04 Leverkusen i Rot-Weiss Essen. Zagrał także na Cyprze w AEL Limassol, a na koniec kariery wrócił do Polski, by reprezentować ówczesnego beniaminka z Białegostoku oraz Chrobrego Głogów, który wtedy grał w III lidze. Aktualnie mieszka w Anglii, gdzie był m. in. trenerem młodzieży w akademii DenisCup. 

Wojciech Górski

Pochodzący z Legnicy zawodnik spędził kilka lat w KGHM Zagłębiu, grając w nim w latach 1995-2000. Karierę rozpoczynał w miejscowej Miedzi, skąd przyszedł do Lubina i rozegrał w naszym Klubie łącznie 131 spotkań. Zdobył w nich 24 bramki. Po przygodzie w Lubinie odszedł do Ruchu Radzionków, następnie do Odry Wodzisław Śląski, a końcowe lata swojej kariery zawodniczej spędził znów na Dolnym Śląsku, reprezentując barwy m. in. Górnika Polkowice oraz Śląska Wrocław. Po zakończeniu kariery, rozpoczął pracę jako trener. Został szkoleniowcem w akademii Miedzi Legnica, a także jest aktywnym triathlonistą i maratończykiem.  

Maciej Iwański

Do KGHM Zagłębia przeszedł w 2005 roku ze Szczakowianki Jaworzno. Od razu stał się podstawowym zawodnikiem wyjściowego składu. Był jednym z kluczowych graczy w talii Czesława Michniewicza, podczas gdy KGHM Zagłębie zdobywało swój drugi tytuł mistrzowski. W barwach Miedziowych rozegrał łącznie 115 spotkań, podczas których wykręcił bardzo dobre liczby - zdobył w nich 31 bramek i asystował przy 35 innych. Po przygodzie w Lubinie odszedł do Legii Warszawa, następnie reprezentował jeszcze takie kluby jak Podbeskidzie Bielsko-Biała, Ruch Chorzów czy turecki Manisaspor. W reprezentacji Polski wystąpił w dziesięciu spotkaniach, w których zdobył dwie bramki. W 2018 roku zakończył karierę piłkarską. 

Zbigniew Szewczyk

Pochodzący z Bolesławca zawodnik stał się niewątpliwie legendą naszego Klubu. W barwach KGHM Zagłębia rozegrał ponad 200 spotkań (z czego 192 na poziomie Ekstraklasy) w latach 1986-93 oraz 2000-02. Z KGHM Zagłębiem zdobył mistrzostwo Polski w 1991 roku i wicemistrzostwo rok wcześniej. Kibice zapamiętali go jako bardzo dobrego zawodnika o wielkich umiejętnościach, pomimo swojego filigranowego wyglądu wyróżniał się nieustępliwością i walką do samego końca. Po latach gry w KGHM Zagłębiu, zawitał do Niemiec, gdzie przez kilka lat grał w SV Meppen, wraz z którym występował także na poziomie 2. Bundesligi. Po powrocie do Polski zagrał jeszcze w Górniku Polkowice oraz w Chrobrym Nowogrodziec, po wznowieniu kariery piłkarskiej w 2006 roku.

Adam Zejer

Wychowanek Stomilu Olsztyn trafił do KGHM Zagłębia w 1986 roku. Przez 6 lat rozegrał w Lubinie 111 meczów, podczas których zdobył 11 bramek. Walnie przyczynił się do zdobycia pierwszego tytułu mistrzowskiego przez Miedziowych. Niezwykle ceniony przez kibiców KGHM Zagłębia za świetne wyszkolenie techniczne i ciężką pracę na murawie, a zdobyte mistrzostwo pozwoliło mu w pełni zapisać się na kartach historii naszego Klubu jako legenda. Po mistrzowskim sezonie wraz z Jarosławem Bako odszedł do tureckiego Besiktasu, gdzie świętowali wspólnie kolejny tytuł – tym razem mistrzostwo Turcji. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, z czego jedno w 1987 roku na stadionie GOS w Lubinie przeciwko NRD. Aktualnie jest asystentem trenera Stomilu Olsztyn.