#POGZAG | Historia pojedynków 29 maj

#POGZAG | Historia pojedynków

W ramach 27. kolejki PKO Ekstraklasy zespół KGHM Zagłębia wyjedzie do Szczecina, gdzie po wznowieniu piłkarskich rozgrywek zmierzy się z miejscową Pogonią. Dla „Miedziowych” będzie to bardzo ważne spotkanie w kontekście walki o górną ósemkę, która cały czas jest w naszym zasięgu. „Portowcy” pomimo zajmowanej szóstej pozycji wciąż nie są jeszcze pewni gry w grupie mistrzowskiej, dlatego możemy być świadkami ciekawego spotkania, w którym obie drużyny zagrają o pełną pulę. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w przeszłości lubinianie radzili sobie w bezpośrednich potyczkach z Pogonią. Zapraszamy!

29 maj 2020 08:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwsze, historyczne spotkanie pomiędzy dwiema drużynami zostało rozegrane w 1985 roku. Mecz zakończył się wówczas wygraną 2:1 dla Pogoni, która wywiozła z Lubina komplet trzech punktów. Na zwycięstwo „Miedziowych” przyszło nam czekać do 1988 roku. Tym razem gospodarzem byli „Portowcy”, lecz pomimo tego KGHM Zagłębie zdołało strzelić dwie bramki nie tracąc przy tym żadnej, dzięki czemu pojedynek zakończył się wynikiem 2:0 dla lubinian. Przeglądając historię kolejnych ligowych zmagań, z pewnością uwadze nie może umknąć kilka wysokich zwycięstw naszej ekipy. Pamiętna jest chociażby wygrana 5:0 z sezonu 2002/03. „Miedziowi” dobrze zainaugurowali ówczesne rozgrywki, a publiczność zebrana na stadionie w Lubinie mogła podziwiać bramki autorstwa Grzegorza Nicińskiego, Zbigniewa Grzybowskiego, Grzegorza Bartczaka oraz dublet Olgierda Moskalewicza. Kolejny mecz warty przypomnienia odbył się w sezonie, w którym KGHM Zagłębie świętowało zdobyte Mistrzostwo Polski. „Portowcy” zawitali do Lubinia, a nasi zawodnicy ponownie dali popis swoich wysokich umiejętności. Wynik spotkania już w 4. minucie otworzył Bartczak. Do siatki rywali trafiali również Rui Miguel, Łobodziński, Alunderis, Jackiewicz oraz Banaczek. Piłkarze Pogoni zdołali dwukrotnie pokonać golkipera „Miedziowych”, przez co po końcowym gwizdku sędziego na tablicy widniał wynik 6:2. Rok temu lubinianie zanotowali kolejne, równie imponujące zwycięstwo. W ramach 25. kolejki poprzednich rozgrywek Ekstraklasy, zawodnicy KGHM Zagłębia trzykrotnie posyłali piłkę do bramki rywali. Na listę strzelców jako pierwszy wpisał się Damjan Bohar. W drugiej połowie jedenastkę wykorzystał Starzyński, a w 69. minucie Łukasza Załuskę pokonał Patryk Tuszyński.

W bieżących rozgrywkach PKO Ekstraklasy oba zespoły stanęły naprzeciw siebie w 12. kolejce. Podopieczni Martina Seveli podchodzili do tego spotkania mając na swoim koncie serię trzech wygranych z rzędu. „Miedziowi” wyszli na boisko z zamiarem podtrzymania dobrej passy, lecz już w 6. minucie Dominika Hładuna pokonał były zawodnik KGHM Zagłębia – Adam Buksa. W dalszej części meczu lubinianie narzucili swój styl gry i przez dłuższy okres czasu dominowali na boisku, spychając „Portowców” do defensywy. Niestety, obrońcy Pogoni skutecznie oddalali niebezpieczeństwo, dzięki czemu po końcowym gwizdku arbitra mogli świętować zdobyte trzy punkty.

Piątkowe starcie będzie niezwykle ważne dla „Miedziowych”. Chcąc przybliżyć się do gry w grupie mistrzowskiej, piłkarze KGHM Zagłębia muszą dobrze rozpocząć wznowione rozgrywki PKO Ekstraklasy. Zadanie nie będzie łatwe, gdyż Pogoń także potrzebuje punktów, by przypieczętować swoją obecność w górnej ósemce. Wierzymy jednak, że podopieczni Martina Seveli znajdą sposób na pokonanie „Portowców” i zrównają się pod względem liczby zwycięstw w bezpośrednich pojedynkach.

 

KGHM Zagłębie Lubin vs. Pogoń Szczecin

Zwycięstwa KGHM Zagłębia: 13

Remisy: 20

Zwycięstwa Pogoni Szczecin: 14

Bramki: 64-52