Akademie Klasy Ekstra w Lubinie / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Akademie Klasy Ekstra w Lubinie 9 maj

Akademie Klasy Ekstra w Lubinie

Wiosenny okres to doskonały czas na organizację wydarzeń sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży. We wtorek, 16 maja na obiektach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia, Fundacja Ekstraklasy we współpracy z Zagłębiem Lubin zorganizują wydarzenie z cyklu Akademie Klasy Ekstra. Jest to projekt zakładający organizację rozgrywek piłkarskich dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy. Głównym punktem wydarzenia jest turniej piłkarski zawodników U11, a dla nieco młodszych piłkarzy U9 organizowany jest turniej Funino.

9 maj 2023 11:32

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Tegoroczne turnieje Akademii Klasy Ekstra to już ósma edycja tego projektu – organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy, a sam projekt finansowany jest ze środków Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Turniej odbywa się w dniach 9 maja - 29 maja na obiektach 18 klubów Ekstraklasy. Ubiegłoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra pozwoliła zgromadzić łącznie 2,5 tysiąca dzieci z ponad 100 klubów, zaproszonych przez kluby. Głównym celem projektu jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnego trybu życia oraz zachęcanie do rozwoju piłkarskich umiejętności.

Wszystkie kluby zapraszają do wspólnej zabawy swoje zaprzyjaźnione akademie z okolicznych miejscowości czy partnerskich ośrodków. Najstarsi uczestnicy Akademii Klasy Ekstra to zawodnicy urodzeni w roku 2012, którzy rozgrywają ze sobą mecze w formule turniejowej. Spotkania odbywają się na placu gry o wymiarach 60x40 m z bramkami 5x2 m - na boisku w jednej drużynie przebywać może 7 zawodników (6+1 bramkarz). W turnieju udział bierze najczęściej 8 zespołów podzielonych na dwie grupy, rozgrywając spotkania “każdy z każdym”. Zawodnicy kończą turniej rozgrywając mecze z drużyną, która zajęła równoległe miejsce w drugiej grupie.

Z kolei zawodnicy wieku do 9 lat mogą czerpać radość z gry w piłkę poprzez udział w turnieju Funino. Zgodnie z ideą tej metodologii celem rozgrywki jest przede wszystkim zachęcenie do uprawiania sportu, rozwój piłkarskich umiejętności oraz pobudzanie kreatywności potrzebnej zarówno na boisku jak i w codziennym życiu. Podczas takich spotkań na boisku przebywa po trzech zawodników w każdym zespole, a zawodnicy starają się zdobyć punkt poprzez umieszczenie piłki w jednej z dwóch bramek. Co najważniejsze, w tym turnieju nie ma sędziów oraz nie są prowadzone tabele z wynikami.

Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. Całe wydarzenie jest tak naprawdę sportowym piknikiem rodzinnym, chętnie odwiedzanym nie tylko przez zawodników, ale również ich rodziców czy opiekunów. Wydarzenie poprowadzi Dariusz Ślęzak (DJ Ucho), który jako DJ i konferansjer prowadził wiele popularnych wydarzeń sportowych. O jak najlepszą rozgrzewkę zadba Kacper Lachowicz (Kacpa), trener koszykówki - od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp.

Każdy z zawodników biorących udział w projekcie Akademie Klasy Ekstra może liczyć na szereg upominków. Przede wszystkich wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom, a oprócz tego najmłodsi zawodnicy mogą cieszyć się z medalu. Ich starsi koledzy zdobywają natomiast puchar za udział w turnieju U11.

Tegoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra zostanie zorganizowana we współpracy z naszym Klubem we wtorek, 16 maja na obiektach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia, przy ulicy M. Skłodowskiej Curie 176. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 10:00, kiedy to odbędzie się ceremonia otwarcia, gwarantująca wiele aktywności i zabaw. Organizatorzy zapraszają do udziału najmłodszych z całego Lubina!