Arkadiusz Woźniak | Sylwetka pomocnika Miedziowych 17 cze

Arkadiusz Woźniak | Sylwetka pomocnika Miedziowych

Trzecim letnim wzmocnieniem KGHM Zagłębia Lubin jest Arkadiusz Woźniak, który powrócił do naszego Klubu po 4 latach pobytu w GKS-ie Katowice. Z tej okazji warto przypomnieć sobie jego sylwetkę i prześledzić jego dotychczasową karierę.

17 cze 2022 11:42

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Arkadiusz Woźniak urodził się 1 czerwca 1990 roku w Lubinie. To w naszym mieście się wychowywał i w naszym Klubie stawiał swoje pierwsze kroki z piłką przy nodze. W trakcie kariery juniorskiej Woźniak występował w drużynach o coraz wyższych kategoriach wiekowych, aż w końcu dołączył do zespołu rezerw. Skrzydłowy, dobrze czujący się także jako napastnik, ma na swoim koncie również spotkania na poziomie Młodej Ekstraklasy. Duże umiejętności połączone z zaangażowaniem i walką o każdy metr boiska, nie mogły umknąć uwadze szkoleniowcowi pierwszej drużyny „Miedziowych”. Wraz z początkiem 2010 roku Arek został włączony do seniorskiej kadry lubinian. Dla tak młodego chłopaka było to spełnienie dziecięcych marzeń, o występach w koszulce KGHM Zagłębia na poziomie Ekstraklasy. Pod wodzą trenera Marka Bajora, wychowanek zadebiutował już trzy miesiące później, a dokładnie 14 marca w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Arce Gdynia. Pomimo wejścia na boisko dopiero w doliczonym czasie gry drugiej połowy, Woźniak może miło wspominać swój pierwszy mecz, ponieważ lubinianie zwyciężyli z „Arkowcami” 2:0. Do końca rozgrywek Arek wystąpił w jeszcze jednym pojedynku przeciwko Lechowi Poznań. Dużo lepszy okazał się kolejny sezon, który młody napastnik rozegrał dwudziestokrotnie pojawiał się na murawie, zdobywając w tym czasie dwie bramki i zaliczając jedną asystę.

W przerwie zimowej sezonu 2013/2014 został wypożyczony do Górnika Łęczna, z którym jak się później okazało awansował na boiska Ekstraklasy. Przez pół roku gdy w klubie z Lubelszczyzny zdobył pięć bramek, dorzucając do tego jedną asystę w 15 spotkaniach. Miedziowi w tym samym sezonie opuścili szeregi Ekstraklasy, a sam Woźniak stał się jednym z kluczowych zawodników w kontekście ostatecznego powrotu lubinian na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce. We wspomnianym sezonie w I lidze, Arek zagrał w 34 spotkaniach, które okrasił 9 trafieniami oraz siedmioma asystami. Kolejny sezon 2015/16 był niewątpliwie jednym z najbardziej udanych w karierze naszego wychowanka. KGHM Zagłębie zakończyło rozgrywki na trzecim miejscu, dzięki czemu lubinianie wzięli udział w Kwalifikacjach do Ligi Europy. Nasza drużyna dotarła do trzeciej rundy eliminacji, odpadając w dwumeczu z duńskim klubem SönderjyskE. Woźniak przez cały czas był ważną postacią w składzie „Miedziowych”, co przekładało się na liczbę rozegranych minut w barwach lubińskiego zespołu. 

Latem 2018 roku po naszego wychowanka zgłosił się GKS Katowice. Swoją pierwszą przygodę w Zagłębiu zakończył na 221 spotkaniach, 35 trafieniach oraz 22 asystach. Do Śląskiego klubu przechodził wówczas wraz z innym wychowankiem Miedziowych - Adrianem Błądem. ,,Wąski” przez cztery lata gry przy ul. Bukowej, zagrał łącznie w 128 spotkaniach, w których zdobył 26 bramek oraz zanotował 11 asyst. 

W swoim CV może zapisać sobie także występy w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju, a także jedno spotkanie w seniorskiej kadrze. W 2011 roku otrzymał szansę od ówczesnego selekcjonera Franciszka Smudy, debiutując w towarzyskim spotkaniu przeciwko Bośni i Hercegowinie.