Cracovia - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Cracovia - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady 10 maj

Cracovia - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady

Przed sobotnim spotkaniem z Cracovią przygotowaliśmy listę wybranych zawodników, którzy w swojej karierze reprezentowali zarówno barwy Miedziowych, jak i drużynę naszego najbliższego rywala. Zapraszamy do zapoznania się z tymi nazwiskami.

10 maj 2023 14:56

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Krzysztof Piątek

Do Zagłębia Lubin trafił na początku 2014 roku. Wspólnie z Miedziowymi najpierw w sezonie 2013/2014 spadł z Ekstraklasy, a po roku nieobecności w najwyższej klasie rozgrywkowej przyczynił się do powrotu podopiecznych Piotra Stokowca do tych rozgrywek. Krzysztof Piątek był również jednym z piłkarzy Zagłębia, którzy wywalczyli trzecie miejsce tabeli ligowej Ekstraklasy w sezonie 2015/2016. Wtedy z powodzeniem też występował w europejskich pucharach, gdy Miedziowi eliminowali Slavię Sofia czy Partizan Belgrad. Chwilę po tych pamiętnych dla lubinian  dwumeczach przeszedł do Cracovii. Łącznie w Zagłębiu Lubin zaliczył 84 spotkania, co przełożyło się na 18 goli i 9 asyst. Dla popularnych “Pasów” grał przez dwa lata, szczególnie rozgrywki 2017/2018 może uznać za udane, bowiem zdobył aż 21 bramek i zanotował 4 ostatnie podania w 36 rozegranych meczach. Tak znakomita forma spowodowała, że zaczęły się nim interesować kluby z czołowych lig w Europie. Ostatecznie trafił do Genoi, gdzie przez pierwsze pół roku był absolutną gwiazdą Serie A. Tak znakomita forma (19 bramek w 21 meczach we wszystkich rozgrywkach) spowodowała, że już po 6 miesiącach w lidze włoskiej trafił do AC Milan. Tam początek był również udany, ale później jednak forma napastnika spadła. Po roku w zespole Rossonerich przeszedł do Herthy Berlin. W swojej karierze zgromadził też 27 występów dla reprezentacji narodowej, w których może pochwalić się jedenastoma trafieniami do siatki przeciwników.

Bartosz Rymaniak

Zagłębie Lubin reprezentował w latach 2008-2014. Łącznie dla naszego klubu zanotował 114 występów, w których trafiał do siatki przeciwników dwukrotnie oraz sześć razy asystował. W barwach Cracovii grał od lipca 2014 roku do lutego 2016 roku. Dla drużyny ze stolicy województwa małopolskiego zgromadził 43 mecze. Nie zdobył żadnej bramki dla “Pasów”, ale zanotował dwa ostatnie podania. W 2012 roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski. Rywalem była wówczas Macedonia, a Bartosz Rymaniak zagrał 45 minut w wygranym 4:1 spotkaniu. 

Deniss Rakels

Do Zagłębia Lubin trafił w sierpniu 2011 roku. Następnie kilka razy był wypożyczany i ostatecznie opuścił Miedziowych w styczniu 2014 roku. W naszych barwach łącznie zagrał tylko 9 razy i nie strzelił żadnej bramki. Dużo lepiej radził sobie w Cracovii. Tam mógł pochwalić się statystyką 80 meczów, 29 goli, a także 10 asyst. W swojej karierze zanotował również aż 32 spotkania dla reprezentacji Łotwy, co udokumentował jednym trafieniem do siatki przeciwników.

Damian Dabrowski

Wychowanek KGHM Zagłębia Lubin. Debiutował w Ekstraklasie w barwach Miedziowych w lutym 2010 roku w meczu z Piastem Gliwice. Łącznie w pierwszej drużynie Zagłębia wystąpił 25 razy i zaliczył 3 asysty. W 2012 roku sprowadziła go do siebie Cracovia, a dzięki dobrej grze w tym zespole został powołany do reprezentacji Polski na zgrupowanie w 2016 roku. Rozegrał wtedy swoje jedyne spotkanie w Biało-Czerwonych Barwach. Rywalem naszej reprezentacji była Słowenia w meczu towarzyskim. Dla Cracovii zagrał 187 spotkań, co udokumentował 8 golami i 23 podaniami otwierającymi drogę do siatki kolegom z drużyny.

Michał Goliński

Przychodził do Zagłębia Lubin tuż po mistrzostwie Polski zdobytym w 2007 roku. Pierwszego gola w barwach Miedziowych zdobył już w swoim debiucie w Superpucharze Polski (1:0 z GKS-em Bełchatów). Łącznie w ekipie Miedziowych zgromadził  55 meczów, co przełożyło się na 13 bramek. Odszedł z Zagłębia Lubin w 2009 roku właśnie do Cracovii, gdzie rozegrał 16 spotkań, w których trzykrotnie trafiał do siatki przeciwników. W swojej karierze wygrał dwa Puchary Polski: Z Lechem Poznań i Groclinem Grodzisk. Zaliczył również 5 występów w koszulce z orłem na piersi. 

Mateusz Bartczak 

Zdobył dwa mistrzostwa Polski w 2000 roku w barwach Polonii Warszawa i w 2007 roku reprezentując Zagłębie Lubin. Łącznie w barwach Miedziowych zaliczył 108 meczów, w których zdobył osiem goli i sześciokrotnie asystował. Dla Cracovii grał przez półtora roku, co przełożyło się na 34 spotkania i jedną asystę. W swojej karierze wystąpił także 16 razy dla reprezentacji Polski do lat 21. 

Mate Lacić

Wspólnie z Groclinem Grodzisk zdobył Puchar Polski w 2007 roku. Do Zagłębia Lubin przychodził w 2008 roku. Łącznie w naszym klubie rozegrał 33 mecze, co przełożyło się na jedną asystę. Na początku 2013 roku trafił do Cracovii – tam jednak nie odegrał znaczącej roli i po pół roku spędzonym w zespole “Pasów” zakończył karierę.

Sreten Sretenović

Mistrz Serbii w sezonie 2013/2014 z Partizanem Belgrad. Do Zagłębia Lubin trafił tuż po mistrzostwie Polski w sierpniu 2007 roku. Twardo grający środkowy obrońca w naszym zespole zanotował łącznie 26 spotkań. Do Cracovii został sprowadzony w późniejszym etapie kariery, bo dopiero w 2015 roku. Z miejsca stał się zawodnikiem pierwszego składu i przez rok zgromadził 32 mecze dla popularnych “Pasów”.