Damjan Bohar | Sylwetka piłkarza Miedziowych 23 cze

Damjan Bohar | Sylwetka piłkarza Miedziowych

Po dwóch sezonach spędzonych w NK Osijek, do KGHM Zagłębia Lubin powrócił Damjan Bohar, który podpisał z Miedziowymi dwuletni kontrakt, z opcją przedłużenia o kolejny rok. Z tej okazji warto przypomnieć sobie sylwetkę słoweńskiego skrzydłowego. Zapraszamy!

23 cze 2022 08:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Damjan Bohar urodził się 18 października 1991 roku w mieście Murska Sobota. W wieku sześciu lat rozpoczął swoją karierę w NK Mura, gdzie występował przez kolejnych szesnaście lat. W 2009 roku dołączył do pierwszej drużyny klubu z Murskiej Soboty. Przez kolejne cztery sezony rozegrał łącznie 127 spotkań, w których zdobył 27 bramek oraz zaliczył siedem asyst. W maju 2013 roku zdecydował się na opuszczenie swojego macierzystego zespołu, przechodząc tym samym do jednej z najlepszych drużyn w Słowenii - NK Maribor.

Transfer do Mariboru okazał się dobrym posunięciem. W barwach 16-krotnego mistrza Słowenii rozwinął na dobre swoje skrzydła, reprezentując ten zespół łącznie przez cztery sezony. W tym czasie zdołał rozegrać łącznie 192 spotkania, w których 27 razy wpisywał się na listę strzelców oraz zaliczył 12 asyst przy trafieniach kolegów z zespołu. W Mariborze także świętował sukcesy drużynowe, bowiem w sezonach 2013/14, 2014/15 i 2016/17 zdobywał krajowe mistrzostwo, a w 2016 roku do swojej kolekcji dorzucił także Puchar Słowenii. Przed sezonem 2018/19 "Bohi" zdecydował się na opuszczenie Słowenii, podpisujac tym samym trzyletni kontrakt z KGHM Zagłębiem Lubin. 

Podczas swojej pierwszej przygody w Lubinie, Bohar wykręcił swoje najlepsze statystyki indywidualne. Przez dwa lata gry dla naszego Klubu, zdołał rozegrać łącznie 80 spotkań, w których zdobył 28 bramek i zanotował 14 asyst. Statystyki te podparte były świetną współpracą z innym skrzydłowym pochodzącym ze Słowenii - Sašą Živcem, z którym stworzył uważany za jeden z lepszych, o ile nie najlepszy duet skrzydłowych w całej Ekstraklasie w tamtym okresie. Bardzo dobrze wspomina na pewno swój drugi sezon w Polsce, bowiem piętnastokrotnie wpisywał się na listę strzelców w lidze, dorzucając do tego pięć asyst, co sprawiło niemałe zainteresowanie innych klubów. Ostatecznie na początku sezonu 2020/21 zdecydował się na opuszczenie KGHM Zagłębia, przechodząc do chorwackiego NK Osijek. 

W klubie ze Slawonii przez blisko dwa lata gry rozegrał łącznie 62 spotkania. Pierwszy sezon okrasił siedmioma bramkami oraz pięcioma asystami. Drugi sezon jednak już nie był tak udany, bowiem w 30 meczach, zdobył cztery gole, dorzucając do tego dwie asysty. Drużynowo wraz ze swoim zespołem zdobywał srebrne oraz brązowe medale mistrzostw Chorwacji. W poprzedniej kampanii rozegrał także dwa spotkania w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, gdy mierzył się z Pogonią Szczecin.

W swoim CV może także zapisać sobie dotychczas 16 rozegranych spotkań w reprezentacji Słowenii, w której zadebiutował w 18 listopada 2014 roku, w przegranym 0:1 starciu z Litwą. Po raz ostatni w koszulce narodowej wybiegł na murawę 4 września ubiegłego roku, podczas wygranego meczu z Maltą w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze.