Dawid Kurminowski | Sylwetka nowego napastnika Miedziowych / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Dawid Kurminowski | Sylwetka nowego napastnika Miedziowych 3 wrz

Dawid Kurminowski | Sylwetka nowego napastnika Miedziowych

Ostatnim transferem KGHM Zagłębia Lubin w letnim okienku transferowym został 23-letni napastnik, Dawid Kurminowski. Z tej okazji warto przybliżyć sylwetkę naszego nowego zawodnika.

3 wrz 2022 10:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Dawid Kurminowski przyszedł na świat 24 lutego 1999 roku w Śremie. W wieku 5 lat rozpoczął swoją przygodę z piłką w Kotwicy Kórnik. Następnie przeszedł do Warty Poznań. Po ośmiu latach gry dla Zielonych, przeniósł się do innego poznańskiego zespołu - Lecha. W 2015 roku osiągnął pierwszy większy sukces drużynowy, zdobywając tytuł mistrzów Polski juniorów młodszych. Jego późniejsza postawa w rezerwach poznańskiego klubu, w których w 48 spotkaniach zdobył 19 bramek, zaowocowała podpisaniem kontraktu z pierwszym zespołem Kolejorza w czerwcu 2017 roku. Pół roku później Kurminowski udał się na wypożyczenie do słowackiego Zemplin Michalovce, gdzie rozegrał 23 spotkania, w których pięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców. 

W kolejnym sezonie, bardzo ważnym jak się później okazało ruchem było wypożyczenie Dawida do innego słowackiego klubu - MŠK Žilina. Tam jego kariera nabrała sporego rozpędu, a po udanym okresie wypożyczenia, zdecydował się podpisać 3,5-letni kontrakt. Zarówno Dawid, jak i cały klub z Żyliny zapamietają na długo sezon 2020/21, bowiem nasz nowy zawodnik zdobył wówczas 19 bramek, zostając dzięki temu królem strzelców słowackiej ekstraklasy. Został również wybrany do drużyny talentów. Łącznie w MŠK Žilina Kurminowski zagrał w 52 spotkaniach, w których zdobył łącznie 27 goli. 

W lipcu 2021 roku napastnik zdecydował się na zmianę barw klubowych, podpisujac kontrakt z duńskim Aarhus GF. Ta przygoda jednak nie była już tak udana, bowiem przez nieco ponad rok gry na duńskich boiskach, Dawid zagrał w 33 spotkaniach, w czasie których zdobył trzy bramki. W obecnym sezonie wystąpił w czterech meczach Superligaen. 

Nasz nowy nabytek jest również byłym młodzieżowym reprezentantem Polski. Występował w każdym roczniku, począwszy od kadry U-16, aż do U-21. W reprezentacjach młodzieżowych zagrał łącznie w 22 spotkaniach, zdobywając w nich 5 bramek.