Drugi sparingpartner – FC Magdeburg / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Drugi sparingpartner – FC Magdeburg 11 sty

Drugi sparingpartner – FC Magdeburg

Kolejnym sparingpartnerem Miedziowych podczas obozu przygotowawczego w Turcji będzie już dzisiaj niemiecki – FC Magdeburg. Czas przybliżyć sylwetkę naszych rywali.

11 sty 2023 08:22

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

To klub założony w NRD w 1965 roku. Trzykrotnie zdobywali mistrzostwo kraju w latach 1972, 1974 i 1975. Jednak najwartościowszy i najbardziej istotny triumf w ich dorobku to Puchar Zdobywców Pucharów w sezonie 1973/1974. Pokonane kolejno NAC Breda, po zaciętym dwumeczu Banik Ostrawa, Beroe Stara Zagora, Sporting Lizbona i wreszcie w finale w Rotterdamie 2:0 z niezwykle utytułowanym AC Milan. Dodatkowo byli w stanie siedem razy sięgnąć po wygraną w pucharze NRD. Magdeburg był jednym z czołowych klubów Niemieckiej Republiki Demokratycznej, po zjednoczeniu Niemiec szybko popadł w przeciętność i występuje na niższych szczeblach rozgrywek przez wiele lat.

Coraz większe problemy Magdeburga zaczęły się po upadku Muru Berlińskiego. W czasach NRD klub organizacyjnie był dobrze poukładany. Potem sytuacja diametralnie się odwróciła i FC Magdeburg musiał zaczynać praktycznie od zera. W ostatnim sezonie wschodniej Oberligi klub zajął dziesiąte miejsce z dwoma punktami straty do szóstego, dającego awans do nowo utworzonej wspólnej 2. Bundesligi. W dodatkowych eliminacjach poległ z kretesem. Zjednoczona Oberliga – trzeci poziom rozgrywkowy – była ogromnym rozczarowaniem. Drużyna stopniowo zajmowała coraz to niższe pozycje, by wobec reorganizacji rozgrywek w sezonie 1994/1995 wylądować w IV lidze. Frekwencja na stadionie stale spadała, a renoma klubu nie była najlepsza.

Po latach rozczarowań wreszcie zaświeciło słońce w drużynie z Magdeburga. Prezydentem klubu został Eckhard Meyer, wraz z jego przyjściem odżyły nadzieje na awans przynajmniej na zaplecze Bundesligi. Zespół pod wodzą trenera Hansa Dietera Schmidta awansował do trzeciej ligi i utrzymał się tam do 2000 roku. Później nastąpił kolejny gorszy okres w historii klubu, ale po spadku do czwartej ligi sensacyjnie wyeliminowali zdecydowanie wyżej notowanych przeciwników w pucharze Niemiec. Najpierw pokonali FC Koeln, wygrywając aż 5:2. Następnie po rzutach karnych uporali się z wielkim Bayernem Monachium, co wspominane jest przez kibiców tego klubu do dzisiaj. W 3. rundzie Magdeburg znowu po konkursie jedenastek okazał się lepszy od Karlsruher SC. Odpadli dopiero w ¼ finału, gdy na ich drodze stanął późniejszy zwycięzca pucharu – Schalke 04. 

Obecnie drużyna prowadzona przez Christiana Titza balansuje na poziomie drugiej i trzeciej ligi. W tegorocznych rozgrywkach plasują się na 17. miejscu, a więc znajdują się w strefie spadkowej drugiej Bundesligi. Jednak niewiele brakuje im do bezpiecznej pozycji i do końca będą walczyć o pozostanie na zapleczu najlepszej ligi w Niemczech.