Falubazowa pigułka, czyli co słychać u naszych przyjaciół z Zielonej Góry / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Falubazowa pigułka, czyli co słychać u naszych przyjaciół z Zielonej Góry 27 lis

Falubazowa pigułka, czyli co słychać u naszych przyjaciół z Zielonej Góry

Czołem Miedziowi! Tydzień temu wspominaliśmy Wam o prezentacji naszej drużyny, w której udział wzięli także przedstawiciele KGHM Zagłębia Lubin. Dziś przybliżymy zawodników, których od kwietnia będziemy oglądać na torze przy W69.

27 lis 2018 15:20

Fot. Falubaz Zielona Góra
Autor Dariusz Biczyński

Udostępnij

Ekstraklasa

Do sezonu 2019 Falubaz Zielona Góra przystąpi z poważnie wzmocnionym składem. Z dotychczasowego ustawienia zielonogórskiej drużyny pozostali trzej liderzy: wicemistrz świata z sezonu 2017 - Patryk Dudek, jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców - Piotr Protasiewicz, oraz Duńczyk Michael Jepsen Jensen. Do tej trójki dołączyli kolejni dwaj zawodnicy ze światowego topu. 

Pierwszym nowym kontraktem, jakim pochwalił się Falubaz, była umowa z Nickim Pedersenem. Duńczyk to już legenda sportu żużlowego. Pomimo 41-lat nadal jest jednym z najlepszych na świecie. W sezonie 2017 Nicki reprezentował zespół  z Tarnowa. Był tam niekwestionowanym liderem zdobywając średnio w meczu 12 punktów. Był to trzeci indywidualny wynik w PGE Ekstralidze. Nicki Pedersen to trzykrotny mistrz świata, mistrz Europy oraz multimedalista Drużynowych Mistrzostw Świata. Na torze jeżdżący zawsze efektownie, często na granicy faulu. To powoduje, że Duńczyk wśród kibiców ma tyle samo fanów, co przeciwników. Sezon 2019 będzie dla Pedersena czwartym w barwach Falubazu. Wcześniej reprezentował zielonogórzan w latach 2012, 2014 i 2015.

Drugim zawodnikiem, który wzmocnił się Falubaz, jest Martin Vaculik. Słowak to zawodnik młodego pokolenia, który od wielu sezonów zajmuje miejsce w światowej czołówce. Na jego koncie jest tytuł indywidualnego mistrza Europy oraz zwycięstwa w turniejach Grand Prix, czyli żużlowych Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Martin to niezwykle sympatyczny zawodnik, który wsiadając na motocykl staje się maszyną do zdobywania punktów. Jego przenosiny do Falubazu mają też drugie dno. Poprzednie dwa sezony Vaculik spędził w zespole gorzowskiej Stali, drugiej w województwie lubuskim drużynie z PGE Ekstraligi.

Patryk Dudek, Piotr Protasiewicz, Michael Jepsen Jensen, Nicki Pedersen i Martin Vaculik. Tak prezentują się liderzy Falubazu Zielona Góra na sezon 2019. Według wielu ekspertów jest to najsilniejsza formacja seniorska w całej PGE Ekstralidze. Każdego z tych zawodników stać na dwucyfrowe wyniki w ligowych spotkaniach. Każdy z nich to jednak również mocna osobowość. Przed sztabem szkoleniowym zielonogórskiej drużyny ciekawe wyzwanie ułożenia drużyny tak, aby perfekcyjnie funkcjonowała i współpracowała na torze oraz poza nim.

Skład Falubazu Zielona Góra uzupełniają trzej rezerwowi seniorzy Sebastian Niedźwiedź, Duńczyk Mads Hansen, oraz Niemiec - Martin Smolinski.

Formację juniorską tworzyć będą natomiast dwaj wychowankowie Falubazu - Mateusz Tonder i Damian Pawliczak, oraz nowa twarz w zespole - Norbert Krakowiak, który sezon 2018 spędził w pierwszoligowej drużynie z Gniezna.

Meczowe ustawienie żużlowej drużyny w PGE Ekstralidze składa się z 5 seniorów (minimum 2 Polaków), 2 juniorów oraz zawodnika rezerwowego do 23 lat.

Falubaz Zielona Góra 2019:
Patryk Dudek
Piotr Protasiewicz
Michael Jepsen Jensen (Dania)
Nicki Pedersen (Dania)

Martin Vaculik (Słowacja)
Sebastian Niedźwiedź
Martin Smolinski (Niemcy)
Mads Hansen (Dania)

Mateusz Tonder
Damian Pawliczak
Norbert Krakowiak