Gwiazda rywala | Fran Tudor / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Fran Tudor 23 maj

Gwiazda rywala | Fran Tudor

Na koniec sezonu 2022/2023 KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się na wyjeździe z nowym mistrzem Polski – Rakowem Częstochowa. W obecnych rozgrywkach wielu zawodników z tego klubu zasługuje na wyróżnienie. Jednym z nich jest chorwacki wahadłowy Fran Tudor. Zobaczcie jego sylwetkę.

23 maj 2023 08:40

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Fran Tudor urodził się 27 września 1995 roku.  Jako 12-latek przeszedł z młodzieżowego zespołu  Dynama Zagrzeb do innego klubu ze stolicy Chorwacji – NK Zagrzeb. Tam spędził 7 lat i na jego transfer zdecydował się Panathinaikos Ateny. Najpierw w rozgrywkach 2014/2015 przez pół roku zaliczył dwanaście meczów dla drużyny Panathinaikosu do lat 20, w których dwukrotnie trafiał do siatki przeciwników. W lutym 2015 roku sprowadził go do siebie Hajduk Split. W nowym klubie szybko został przesunięty z drugiego zespołu do pierwszego i zaczął występować w najwyższej klasie rozgrywkowej w Chorwacji. Grał tam przez cztery lata i wspólnie z drużyną kilkukrotnie uplasował się na trzecim miejscu w tabeli chorwackiej pierwszej ligi. Łącznie w Hajduku zanotował 139 spotkań, zdobył 18 bramek i dołożył do tego 17 asyst.

Na początku 2020 roku jego nowym klubem został Raków Częstochowa. Szybko się zaaklimatyzował i stał się piłkarzem pierwszego składu w zespole Marka Papszuna. W PKO BP Ekstraklasie zadebiutował, gdy częstochowianie mierzyli się na wyjeździe z Lechem Poznań. Wówczas to Kolejorz wygrał 3:0, a Fran Tudor obejrzał w tym meczu żółty kartonik. Później jednak spisywał się coraz lepiej. Swojego pierwszego gola w Polsce zdobył przeciwko Zagłębiu Lubin kilka miesięcy później. Obecnie może się pochwalić w barwach Rakowa 135 występami, w których wpisał się na listę strzelców dziesięciokrotnie. Ponadto ma na koncie również 29 podań otwierających drogę do siatki kolegom z drużyny. Czerwono-Niebiescy wraz z Tudorem sięgali po dwa Puchary Polski, dwa Superpuchary Polski oraz niedawno zdobyli pierwsze mistrzostwo kraju w swojej historii. W swojej karierze  zanotował również trzy występy dla seniorskiej kadry narodowej Chorwacji, pięć meczów dla reprezentacji do lat 21 oraz dwa spotkania dla U-20.