Gwiazda rywala | Kajetan Szmyt / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Kajetan Szmyt 21 wrz

Gwiazda rywala | Kajetan Szmyt

Jednym z najbardziej wyróżniających się piłkarzy Warty Poznań w tym sezonie jest z pewnością Kajetan Szmyt. Zapoznajcie się z sylwetką młodego ofensywnego pomocnika.

21 wrz 2023 14:09

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Kajetan Szmyt urodził się 29 maja 2002 roku w Poznaniu. Karierę piłkarską rozpoczynał w Akademii Piłkarskiej Warty Poznań. Pierwsze występy w zawodowej karierze zanotował na poziomie I ligi. Wówczas w kwietniu 2019 roku jego Warta Poznań mierzyła się z Chojniczanką, a Kajetan Szmyt wszedł na boisko w ostatniej minucie spotkania. W lutym 2020 roku został wypożyczony do Górnika Polkowice, który wtedy grał w II lidze. Skrzydłowy nie był pierwszym wyborem trenera i raczej pojawiał się na boisku w drugiej połowie. Warto zaznaczyć, że miał wówczas niespełna 18 lat. Następnie powrócił do Warty Poznań i zagrał nawet w sześciu spotkaniach PKO BP Ekstraklasy. Na początku 2021 roku zespół z Poznania zdecydował się znowu wypożyczyć utalentowanego piłkarza. Tym razem trafił do trzeciej klasy rozgrywkowej. W czasie, gdy reprezentował barwy Nielby Wągrowiec nie wyróżniał się niczym nadzwyczajnym. Zanotował 13 występów, ale to nie przełożyło się na żadną zdobycz bramkową. 

Lepsza dyspozycja piłkarza nadeszła w sezonie 2021/2022, gdy po raz kolejny został wypożyczony do Górnika Polkowice, który grał w Fortuna I Lidze. Stał się ważnym elementem zespołu prowadzonego przez Pawła Barylskiego, co udokumentował dwoma bramkami w 17 rozegranych meczach. Dobra forma poskutkowała powrotem na drugą część sezonu do Warty Poznań na poziom Ekstraklasy. Tam jednak musiał ciągle budować zaufanie szkoleniowca – Dawida Szulczka i wchodził na boisko przeważnie w końcowej fazie meczów. Jego rola zmieniła się w rozgrywkach 2022/2023, bowiem zgromadził na swoim koncie 31 spotkań, w których trzykrotnie trafiał do siatki przeciwników, a także zaliczył sześć asyst. Obecnie Kajetan Szmyt zanotował najwięcej strzelonych goli z Polaków na tym etapie sezonu 2023/2024 w PKO BP Ekstraklasie. Po ośmiu rozegranych kolejkach ma w swoim dorobku cztery bramki. Wszystkie z nich zdobył po rzutach karnych. W tym momencie jego ogólne statystyki w Warcie Poznań to 58 spotkań, 7 goli i 7 ostatnich podań. 

Młody ofensywny pomocnik w swojej karierze występował także w reprezentacji Polski do lat 21. Łącznie zaliczył dla niej 9 meczów, w których strzelił jedną bramkę w spotkaniu przeciwko Turcji U-21.