Gwiazda rywala | NENÉ / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | NENÉ 16 mar

Gwiazda rywala | NENÉ

Kolejnym rywalem Miedziowych w walce o ligowe punkty będzie Jagiellonia Białystok. Jednym z wyróżniających się piłkarzy tego zespołu jest z pewnością Portugalczyk – Nené. Poniżej przybliżyliśmy jego sylwetkę.

16 mar 2023 11:27

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Nené urodził się 10 czerwca 1995 roku, a zawodową karierę piłkarską rozpoczynał w drugiej drużynie portugalskiej SC Braga. Wówczas w debiutanckim sezonie 2014/2015 na poziomie drugiej ligi portugalskiej rozegrał 14 spotkań, w których zanotował jedną asystę. Rok później ciągle nie miał pewnego miejsca w drugim zespole Bragi, ale zdołał zgromadzić 9 występów, co udokumentował również jednym otwierającym podaniem drogę do siatki swoim kolegom z drużyny. W związku ze zbyt małą ilością rozegranych minut postanowił się przenieść na niższy szczebel rozgrywek w Portugalii. Trafił do CDC Montalegre, w którym od razu zaczął się wyróżniać i mógł pochwalić się siedmioma bramkami w trzydziestu rozegranych meczach. Następne dwa sezony spędził już w innym klubie z tego kraju, a mianowicie grał dla  AD Fafe. Łącznie wystąpił 56 razy w barwach klubu z północnej Portugalii, co przełożyło się na aż 12 trafień do siatki przeciwnika. 

Po znakomitej grze w poprzednich sezonach zainteresowały się nim kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej. Ostatecznie najbardziej zdeterminowana na sprowadzenie pomocnika była CD Santa Clara. W pierwszym roku gry dla tej drużyny wystąpił w 23 spotkaniach, w których zdołał zanotować jedną asystę. Wówczas klub z wyspy Ponta Delgada zajął dziewiątą pozycję w ligowej tabeli. W rozgrywkach 2020/2021 zgromadził jeszcze więcej minut zarówno w lidze portugalskiej, jak i pucharze. Łącznie zapisał na swoim koncie 29 meczów, a w wielu z nich przebywał na boisku przez cały regulaminowy czas gry. Był to również bardzo dobry sezon w wykonaniu CD Santa Clara, która zajęła wysokie 6. miejsce w lidze. Wyprzedzili ich tylko Pacos Ferreira i cztery legendarne kluby z tego kraju, czyli SC Braga, Benfica, FC Porto i Sporting Lizbona. Ostatni sezon Nené w tym zespole to aż 36 zaliczonych spotkań, w których zdobył nawet jedną bramkę. Swoją grą mocno się przyczynił również do kolejnego przyzwoitego roku w wykonaniu Santa Clary, bowiem zajęli siódme miejsce w ligowej tabeli. 

Rok później przyszedł czas na nowe wyzwanie, a mianowicie od początku obecnych rozgrywek (2022/2023) trafił do Jagiellonii Białystok. Szybko stał się zawodnikiem pierwszego składu w drużynie Dumy Podlasia. Po 22 występach może pochwalić się statystyką czterech goli oraz dwóch asyst w PKO BP Ekstraklasie. Wyjątkowo dobrze spisuje się w ostatnich tygodniach. W poprzedniej kolejce zdobył bardzo ważnego gola przeciwko Górnikowi Zabrze, a tydzień wcześniej wpisał się na listę strzelców w spotkaniu z Miedzią Legnica. W swojej karierze zanotował także 3 mecze w kadrze reprezentacji Portugalii do lat 19. Wtedy na boisko wychodził otoczony takimi gwiazdami jak Andre Silva (obecnie piłkarz RB Lipsk), Gelson Martins (AS Monaco)  czy João Palhinha (FC Fulham).