Gwiazda rywala | Patryk Makuch / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Patryk Makuch 15 lut

Gwiazda rywala | Patryk Makuch

Już w niedzielę o godzinie 12:30 zmierzymy się na KGHM Zagłębie Arena w 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy z Cracovią. Jednym z wyróżniających się piłkarzy tego zespołu jest Patryk Makuch. Zapraszamy do zapoznania się z jego sylwetką.

15 lut 2024 08:30

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Patryk Makuch urodził się 11 kwietnia 1999 roku w Łodzi. Karierę zaczynał w UKS-ie SMS Łódź, a tam wyróżniał się w drużynie do lat 19. W sezonie 2017/2018 wystąpił w 29 spotkaniach Centralnej Ligi Juniorów, co przełożyło się na szesnaście strzelonych bramek. Tak znakomity wynik zaowocował zainteresowaniem wielu polskich klubów. Ostatecznie w lipcu 2018 roku trafił do Miedzi Legnica, która rywalizowała na poziomie PKO BP Ekstraklasy. Młody napastnik w ramach aklimatyzacji na początku grał głównie w drugim zespole legniczan, gdzie na poziomie trzeciej ligi trafiał do siatki przeciwników siedem razy w dziewiętnastu meczach. Ciągłe postępy poskutkowały debiutem w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce 13 kwietnia 2019 roku. Wówczas przeciwnikiem Miedzi Legnica była Arka Gdynia, a Patryk Makuch wszedł na murawę w końcowej fazie spotkania. Legniczanie nie zdołali utrzymać się w PKO BP Ekstraklasie, co dla Makucha oznaczało więcej szans na grę w podstawowym składzie drużyny na zapleczu Ekstraklasy. W rozgrywkach 2019/2020 wystąpił w 28 meczach pierwszej ligi, co udokumentował dwoma golami.

W sierpniu 2020 roku piłkarz został wypożyczony do GKS-u Bełchatów, który również rywalizował na poziomie pierwszej ligi. W szesnastu spotkaniach dla tego klubu zdobył trzy bramki, a także zanotował jedną asystę. Po pół roku wrócił do Miedzi Legnica i w siedemnastu starciach dołożył do swojego dorobku w sezonie 2020/2021 dwa gole i trzy ostatnie podania. Przełomem dla napastnika był jednak kolejny rok. Miedź Legnica zdecydowanie zwyciężyła w rozgrywkach pierwszej ligi z przewagą 15 punktów nad drugim Widzewem Łódź. Spory wkład w tak dobrą postawę drużyny miał Patryk Makuch, który na swoim koncie zgromadził aż 14 bramek i 7 asyst. 

Dobra forma sprawiła, że do swojego zespołu sprowadziła go w lipcu 2022 roku – CracoviaW nowym klubie szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowej jedenastce, a pierwszą bramkę dla Pasów zdobył 29 lipca w rywalizacji z Legią Warszawa. Cracovia zakończyła sezon 2022/2023 na wysokim siódmym miejscu, a Patryk Makuch w pełnym sezonie na poziomie PKO BP Ekstraklasy trafiał do siatki rywali sześć razy, a do tego dołożył jedną asystę. Obecne rozgrywki nie są dla napastnika zbyt udane, bowiem strzelił 4 bramki w 20 spotkaniach. Jednak warto zaznaczyć, że dwie z nich były zdobyte w rundzie jesiennej przeciwko KGHM Zagłębiu Lubin. Miejmy nadzieję, że Patryk Makuch nie znajdzie sposobu na naszą drużynę po raz kolejny i nie powiększy swojego dorobku w niedzielę 18 lutego o godzinie 12:30 na stadionie KGHM Zagłębie Arena.