Gwiazda rywala | Tymoteusz Puchacz 5 cze

Gwiazda rywala | Tymoteusz Puchacz

Już w sobotę KGHM Zagłębie podejmie na własnym obiekcie drużynę Lecha Poznań. „Kolejorz” posiada w swoim składzie wielu uzdolnionych piłkarzy, potrafiących w każdej chwili stworzyć zagrożenie pod bramką rywala. Gra poznańskiego zespołu opiera się w dużej mierze na znakomitych występach młodych wychowanków, a do tego grona zalicza się między innymi Tymoteusz Puchacz, któremu postanowiliśmy nieco bliżej się przyjrzeć. Zapraszamy!

5 cze 2020 16:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Tymoteusz Puchacz urodził się 23 stycznia 1999 roku w Sulechowie. Swoją przygodę z piłką rozpoczął w zespole Pogoni Świebodzin. Następnie, młody zawodnik postanowił kontynuować juniorską karierę w UKP Zielona Góra, gdzie po pewnym czasie jego talent dostrzegli skauci poznańskiego Lecha. Dzięki temu, piłkarz zasilił szeregi młodzieżowej drużyny „Kolejorza” w lipcu 2013 roku. Wysokie umiejętności oraz regularnie prezentowana świetna dyspozycja pozwoliły Puchaczowi wzbić się nieco wyżej, bowiem od sezonu 2015/16 zaczął występować w drugim zespole Lecha. Decyzją trenerów seniorskiego składu „Dumy Wielkopolski”, Tymoteusz przygotowania do rundy wiosennej rozgrywek 2016/17 rozpoczął razem z pierwszym zespołem. Debiutu na poziomie Ekstraklasy doczekał się na niedługo przed zakończeniem ówczesnego sezonu, wchodząc na murawę w wygranym 3:0 meczu z Termaliką.

W celu zyskania cennego doświadczenia i rozegrania większej ilości minut, Puchacz wraz z początkiem 2018 roku trafił na wypożyczenie do Zagłębia Sosnowiec. Przez nieco ponad pół roku był dla klubu z Sosnowca kluczowym piłkarzem, który w dużym stopniu przyczynił się do awansu na najwyższy szczebel ligowych rozgrywek. W trakcie kolejnego sezonu Tymoteusz również na zasadzie wypożyczenia zmienił klub, zasilając tym razem katowicki GKS. W ekipie „Trójkolorowych” z miejsca wywalczył miejsce w podstawowej jedenastce, rozgrywając zdecydowaną większość spotkań w pełnym wymiarze czasowym. Co więcej, Puchacz mógł się pochwalić także dorobkiem czterech bramek oraz jednej asysty. Wychowanek Lecha bardzo dobrze prezentował się podczas, gdy był dwukrotnie wypożyczany, przez co „Kolejorz” zdecydował się dać szansę młodemu zawodnikowi.

Obecne rozgrywki PKO Ekstraklasy Puchacz rozpoczął znakomicie, gdyż już w pierwszej kolejce wystąpił jako gracz wyjściowego składu. Swojego miejsca już nie oddał, dzięki czemu regularnie notował coraz lepsze spotkania. Zawodnik ominął tylko jeden mecz bieżącego sezonu, kiedy musiał pauzować w 25. kolejce z powodu uzbieranych czterech żółtych kartek. Jak dotąd piłkarz poznańskiego zespołu może pochwalić się dorobkiem czterech trafień oraz trzech asyst zdobytych łącznie w rozgrywkach PKO Ekstraklasy i Pucharze Polski. Niewątpliwe dużym atutem Tymoteusza jest jego uniwersalność. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno po lewej jak i prawej stronie boiska. Dodatkowo w zależności od obranej taktyki może występować jako boczny obrońca oraz gracz ustawiony nieco wyżej.

Warto także wspomnieć, że Puchacz ma na swoim koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju. W kadrze do lat 20 prowadzonej przez trenera Jacka Magierę rozegrał 15 spotkań będąc również uczestnikiem Mistrzostw Świata U-20 w 2019 roku.

W sobotnim spotkaniu Tymoteusz Puchacz pod nieobecność Kamila Jóźwiaka, może wcielić się w rolę jednego z liderów poznańskiej ekipy. Młody piłkarz w obecnym sezonie imponuje naprawdę wysoką formą, a biorąc pod uwagę fakt, iż najprawdopodobniej wystąpi na jednym ze skrzydeł, może mocno zagrozić naszej defensywie.