Historia po stronie Miedziowych 28 lip

Historia po stronie Miedziowych

W 2. kolejce PKO BP Ekstraklasy na własnym stadionie podejmiemy Górnik Łęczna. W tym tekście przyjrzymy się, jak wyglądały starcia obu drużyn w przeszłości.

28 lip 2021 09:26

Pierwsze spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin, a Górnikiem Łęczna miało miejsce 8 lat temu w sezonie 2002/03. Miedziowi zajęli wówczas 12. miejsce w ligowej tabeli, co w tamtym okresie oznaczało grę w barażach. Przeciwnikiem w walce o I ligę (dzisiejszą Ekstraklasę) okazał się zespół Górnika Łęczna, który wywalczył 3. miejsce w II lidze. O tym, kto ostatecznie będzie rozgrywał swoje spotkania w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, decydował dwumecz. Pierwsze spotkanie zostało rozegrane na stadionie w Łęcznej, a na trybunach zasiadło ponad 4500 kibiców. W składzie Miedziowych mogliśmy zobaczyć takich zawodników, jak Grzegorz Bartczak, Bogdan Zając, czy Arkadiusz Klimek. Trenerem Miedziowych, był wówczas Adam Topolski. Niestety piłkarze KGHM Zagłębia, ulegli zespołowi Górnika 1:0, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Paweł Bugała. Tydzień później odbył się mecz rewanżowy, a na lubińskim stadionie zasiadło ponad 7500 kibiców. W składzie Miedziowych mogliśmy zobaczyć Jarosława Krzyżanowskiego, czyli obecnego trenera drużyny rezerw KGHM Zagłębia. Choć spotkanie zaczęło się dla nas bardzo dobrze, bo już w 20. minucie bramkę zdobył Arkadiusz Klimek. Niestety tuż przed przerwą wynik spotkania wyrównał Paweł Bugała, który w 83. minucie znów wpisał się na listę strzelców. Mecz zakończył się porażką Zagłębia 2:1 i to piłkarze Górnika Łęczna mogli się cieszyć z upragnionego awansu do I ligi.

Najwyższe zwycięstwo piłkarze KGHM Zagłębia Lubin nad Górnikiem Łęczna odnotowali w sezonie 2008/09. Mecz rozgrywany był w Lubinie, a na trybunach lubińskiego stadionu zasiadło ponad 10 00 sympatyków Miedziowych. Spotkanie zakończyło się naszym zwycięstwem 3:0, a bramki zdobywali wówczas Wojciech Kędziora i dwukrotnie Szymon Pawłowski. Również w tym sezonie podopieczni trenera Franciszka Smudy wywalczyli awans do Ekstraklasy. Oprócz KGHM Zagłębia do Ekstraklasy awansował również Widzew Łódź, a także Korona Kielce.

Ostatnie spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem, a Górnikiem Łęczna miało miejsce w sezonie 2016/17. Mecz rozgrywany był na stadionie Górnika i zakończył się naszym zwycięstwem 3:1. Bramki dla naszego zespołu zdobywali wówczas Jakub Tosik, Adam Buksa i Jarosław Kubicki. Samo spotkanie miało miejsce już po podziale tabeli na spadkową i mistrzowską. Zespół prowadzony wówczas przez trenera Piotra Stokowca zakończył ligowe zmagania na 8. miejscu w ligowej tabeli. Dla drużyny Górnika Łęczna nie był to udany sezon, gdyż zajęli ostatecznie 15. miejsce, co poskutkowało spadkiem do niższej ligi.