Historia pojedynków KGHM Zagłębia z Lechem / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia pojedynków KGHM Zagłębia z Lechem 5 lut

Historia pojedynków KGHM Zagłębia z Lechem

Już dziś wieczorem Miedziowi zmierzą się z Lechem Poznań w ramach 16. kolejki PKO Ekstraklasy. Będzie to już 63. ligowy pojedynek pomiędzy KGHM Zagłębiem a Kolejorzem. Jak wygląda dotychczasowa historia zmagań?

5 lut 2021 13:24

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwszy historyczny pojedynek ligowy pomiędzy Miedziowymi i Kolejorzem odbył się 10 sierpnia 1985 roku. Wówczas, Zagłębie prowadzone przez Eugeniusza Różańskiego zremisowało z Lechem 0:0. W rewanżowym meczu naszego debiutanckiego sezonu w najwyższej lidze również padł wynik remisowy. Na wyjeździe Miedziowym udało się jednak strzelić jedną bramkę. Jej autorem był Zbigniew Stelmasiak. Zagłębie prowadziło wtedy aż do 84 minuty. Wówczas Krzysztofa Koszarskiego pokonał z rzutu wolnego Mirosław Okoński.

Na pierwsze zwycięstwo z Kolejorzem musieliśmy czekać aż do sezonu 87/88. Jednak było warto, ponieważ Miedziowi wygrali kolejne dwa spotkania. Te trzy zwycięskie mecze są naszą pierwszą najdłuższą serią wygranych z Lechem. Najpierw wygraliśmy 2:0 po golach Romualda Kujawy i Adama Zejera. Następnie przyszło zwycięstwo 1:0 i trafienie Dariusza Baziuka. W ostatnim z tych meczów wygraliśmy 2:0, już w sezonie 89/90, po golach Jarosława Góry i Janusza Kudyby.

Najgorszy okres w historii naszych pojedynków przypada na lata 1990-1996. Wówczas nie udało nam się wygrać aż 11 spotkań z rzędu. Sześciokrotnie przegrywaliśmy i pięć razy remisowaliśmy z Lechem. Dopiero pierwszy pojedynek z sezonu 96/97 i zwycięstwo 1:0 po golu Radosława Kałużnego przerwało tę niesprzyjającą passę.

W naszych pojedynkach z Kolejorzem nie padł żaden wynik z wysoką różnicą goli na naszą korzyść. Najwyższe zwycięstwo odnieśliśmy w sezonie 15/16. Wówczas podczas rozgrywek grupy mistrzowskiej wygraliśmy z Lechem 3:0. Gole strzelili wtedy Arkadiusz Woźniak i dwie Maciej Dąbrowski. Z kolei najwyższa liczba goli padła w sezonie 05/06. Na stadionie GOS-u padł wynik 4:5 dla Lecha Poznań. W sierpniowy wieczór kibice na stadionie mogli oglądać gole strzelane przez Michała Chałbińskiego (dwie), Matije Kristicia i Macieja Iwańskiego. Dla Lecha hat tricka ustrzelił wówczas Piotr Reiss, a swoje trafienia dołożyli Zbigniew Zakrzewski oraz Krzysztof Gajtkowski.

Spoglądając na ostatnie mecze pomiędzy Zagłębiem i Lechem, wyraźnie zarysowuje się lepsza forma Miedziowych. Od sezonu 17/18 do dziś nie przegraliśmy z Kolejorzem. Dwukrotnie remisowaliśmy z poznaniakami oraz zaliczyliśmy cztery zwycięstwa. W tym okresie wyrównaliśmy rekord zwycięstw z Lechem z rzędu. Ostatni mecz rozegraliśmy na inaugurację obecnego sezonu. Dokładnie 21 sierpnia 2020 roku Miedziowi pokonali Kolejorza 2:1. Fenomenalna końcówka spotkania, w której gole zdobyli Sasa Balić oraz Lubomir Guldan, przedłużyła naszą serię bez porażki z Lechem Poznań.

KGHM Zagłębie Lubin – Lech Poznań | Bilans pojedynków

20 zwycięstw KGHM Zagłębia
19 remisów
23 zwycięstwa Lecha

Już dziś wieczorem KGHM Zagłębie Lubin pod wodzą Martina Seveli będzie miało okazję na poprawę obecnego bilansu i kolejną szansę na przedłużenie serii bez porażki z poznańskim klubem. Jak potoczą się losy tego spotkania, dowiemy się już niebawem. Nam pozostaje trzymać kciuki za Miedziowych. Powodzenia!