Historia pojedynków z Lechią 5 lis

Historia pojedynków z Lechią

Sobotnie spotkanie pomiędzy Lechią Gdańsk a KGHM Zagłębiem Lubin będzie 35. starciem obu drużyn w historii. Dotychczasowa przeszłość korzystniejsza jest dla drużyny z Pomorza, jednak w ostatnich ośmiu spotkaniach ligowych, gdańszczanie górą byli tylko raz. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin będą chcieli natomiast poprawić statystykę bezpośrednich starć. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasową historią pojedynków.

5 lis 2021 09:45

KGHM Zagłębie Lubin mierzyło się z Lechią Gdańsk po raz pierwszy w sezonie 1978/79, gdy jeszcze w ramach rozgrywek II ligi ulegli na wyjeździe gdańszczanom 0:2. W starciu w Lubinie wyraźną wygraną zanotowali piłkarze KGHM Zagłębia, którzy wygrali w tym spotkaniu aż 4:1. Jest to jednocześnie najwyższa dotychczasowa wygrana naszego zespołu z klubem ze stolicy województwa Pomorskiego. Na kolejne spotkanie przyszło czekać kibicom obu drużyn do sezonu 1983/84, podczas gdy Lechia zrewanżowała się lubinianom za poprzednią porażkę i pomimo ambitnej postawy Miedziowych, to gospodarze tamtego meczu wygrali 4:2. Od tego czasu, KGHM Zagłębie Lubin aż do 2010 roku pokonało Lechię Gdańsk tylko raz. Miało to miejsce w sezonie 1986/87, gdy lubinianie wygrali na stadionie GOS 1:0.

Od wspomnianego 2010 roku, piłkarze KGHM Zagłębia zwyciężali nad Lechią sześciokrotnie. W sezonie 2010/11 Miedziowi wygrali z Lechią dwa razy, pokonując "Biało-Zielonych” 3:1, po bramkach Mateusza Bartczaka, Szymona Pawłowskiego oraz Wojciecha Kędziory, a w ostatniej kolejce tamtego sezonu na ul. Traugutta w Gdańsku, lubinianie znów pokonali Lechię, tym razem 2:1 po golach Arkadiusza Woźniaka i Łukasza Hanzela. W późniejszych latach niejednokrotnie kibice obu ekip mogli oglądać bardzo ciekawe i zacięte spotkania. Dwa z nich na pewno na długo pozostaną w pamięci. Pierwszym z nich jest spotkanie w Gdańsku w 2018 roku, kiedy to Lechia prowadziła do przerwy 3:0 po trzech bramkach Artura Sobiecha. Lubinianie nie poddali się i w drugiej połowie ruszyli do ataku. Pierwszą bramkę zdobył Damjan Bohar, drugą z rzutu karnego Filip Starzyński, a na sam koniec meczu gola na wagę punktu zdobył Jakub Mareš. Drugim pamiętnym spotkaniem jest starcie w Lubinie w kolejnym sezonie. Padł wówczas remis 4:4, pomimo prowadzenia "Lechistów" od 55. minuty 4:2. Lubinianie zdołali wyrównać na sam koniec meczu za sprawą trafienia Bartosza Białka. Pozostałe bramki w tym meczu dla KGHM Zagłębia Lubin zdobyli Filip Starzyński (dwie) i Sasa Balić. Dla Lechii gole zdobywali Jaroslav Mihalik (dwie), Łukasz Zwoliński i Conrado.

W poprzednich rozgrywkach piłkarze KGHM Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk mierzyli się ze sobą dwukrotnie. W spotkaniu rozgrywanym w Lubinie padł remis 1:1, po bramkach Lubomira Guldana na samym początku meczu oraz Flavio Paixão w 74. minucie z rzutu karnego. Na wiosnę, w spotkaniu rozegranym na stadionie w Gdańsku w śnieżnej aurze, gospodarze wygrali z "Miedziowymi" 3:1, po bramkach Łukasza Zwolińskiego, Mario Maločy i Žarko Udovičicia. Honorową bramkę w tym spotkaniu dla naszego zespołu zdobył Patryk Szysz przed przerwą.

Jak tym razem potoczy się starcie między KGHM Zagłębiem Lubin a Lechią Gdańsk? Czy Miedziowi odniosą dziewiąte zwycięstwo w historii? Spotkanie 14. kolejki PKO Ekstraklasy już jutro o godzinie 17:30. Transmisja w Canal+ Sport.