Historia pojedynków z Legią / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia pojedynków z Legią 18 mar

Historia pojedynków z Legią

W ramach 22. kolejki PKO Ekstraklasy Miedziowi zmierzą się na własnym obiekcie z aktualnym mistrzem Polski, Legią Warszawa. „Wojskowi” są zespołem, z którym lubinianie mierzyli się najczęściej w historii, ponieważ niedzielny mecz będzie już 65. ligowym starciem obu ekip. Jak dotychczas drużyna KGHM Zagłębia radziła sobie ze stołecznym zespołem? Sprawdźmy!

18 mar 2021 10:50

Po raz pierwszy obie ekipy stanęły naprzeciw siebie w sezonie 1985/86. Nie było to jednak spotkanie, które jest dziś przez nas dobrze wspominane. KGHM Zagłębie poniosło w Warszawie bolesną porażkę, ulegając Legii 0:3. W pojedynku rewanżowym ówczesnych rozgrywek Miedziowi zaprezentowali się już o wiele lepiej, ponieważ mecz rozgrywany w Lubinie zakończył się bezbramkowym remisem. Lubinianie nie byli w stanie wygrać z „Legionistami” w pierwszych ośmiu pojedynkach, jednak przełamanie nadeszło w sezonie, w którym KGHM Zagłębie zdobyło pierwszy w swojej historii tytuł mistrza Polski. „Wojskowi” ponownie zawitali w Lubinie, ale wtedy nasi piłkarze nie byli już tak gościnni. Miedziowym udało się zwyciężyć nad Legią 1:0, co z pewnością było niemałym osiągnięciem. Historyczne zwycięstwo zapoczątkowało serię meczów bez porażki z „Legionistami”, gdyż kolejne dwa pojedynki kończyły się podziałem punktów, po czym znów górą byli piłkarze naszej drużyny.

Niestety, kolejne lata nie były już tak udane dla KGHM Zagłębia. Począwszy od sezonu 1995/96 aż do 2000 roku Miedziowi rozegrali z Legią jedenaście spotkań i ani razu nie udało nam się zwyciężyć. W tym czasie „Wojskowi” zgarniali komplet punktów siedmiokrotnie, natomiast cztery razy padł wynik remisowy. Pechowa seria zakończyła się 11 marca 2001 roku. Wówczas mecz nie rozpoczął się po myśli Miedziowych, gdyż w 26. minucie do siatki trafił piłkarz Legii, Radosław Wróblewski. Czterotysięczna publiczność zgromadzona na lubińskim stadionie mogła więc znów spodziewać się najgorszego, ale tuż przed przerwą Miedziowi wyprowadzili dwa ciosy. Najpierw w 43. minucie na listę strzelców wpisał się Arkadiusz Klimek, a kilkadziesiąt sekund później golkipera „Legionistów” pokonał Jacek Manuszewski. W drugiej połowie kolejne trafienie dołożył Manuszewski, który tym samym ustalił wynik spotkania na 3:1.

Mówiąc o historii bezpośrednich zmagań KGHM Zagłębia z Legią Warszawa nie można pominąć pojedynków tych ekip w sezonie 2006/07. Oba spotkania potoczyły się szczęśliwie dla Miedziowych, ponieważ pierwsze starcie rozgrywane na jesień zakończyło się zwycięstwem lubinian 1:0 po golu Michała Chałbińskiego, natomiast jeszcze lepiej wspominany jest ostatni mecz ówczesnego sezonu. W dramatycznych okolicznościach Miedziowi wywalczyli wyjazdowe zwycięstwo, które zapewniło naszej drużynie drugie mistrzostwo Polski.

Spoglądając na ostatnie lata, warto wspomnieć o meczu inaugurującym sezon 2018/19. Zespół KGHM Zagłębia wyruszył wtedy do Warszawy, co oznaczało, że walka o pierwsze ligowe punkty zapowiadała się niezwykle wyrównanie. Spotkanie zdecydowanie lepiej ułożyło się dla lubinian, którzy po dwudziestu minutach gry prowadzili z „Legionistami” już 2:0. Kontaktowe trafienie zanotował Adam Hlousek, jednak to nie przeszkodziło podopiecznym Mariusza Lewandowskiego, którzy w 87. minucie przeprowadzili składną akcję, zakończoną golem zdobytym przez Patryka Tuszyńskiego. Ostatecznie lubinianie zgarnęli pierwszy komplet oczek w sezonie, pokonując Legię 3:1.

W bieżącym sezonie obie ekipy mierzyły się ze sobą w 7. kolejce. Zespół prowadzony przez trenera Martina Sevelę miał za sobą udany początek rozgrywek, więc przed meczem rozgrywanym w stolicy, Miedziowi wcale nie byli stawiani na straconej pozycji. Wynik spotkania kwadrans przed końcem pierwszej części gry otworzył niezwykle skuteczny w obecnych rozgrywkach Tomas Pekhart. Lubinianie odpowiedzieli osiem minut później. Arbiter przyznał naszej drużynie rzut karny, który został pewnie wykorzystany przez Filipa Starzyńskiego. Druga połowa była jednak dominacją warszawskiej drużyny, co ponownie potwierdził czeski napastnik, zdobywając w tym meczu dublet. Pojedynek zakończył się wygraną „Wojskowych” 2:1, a to oznaczało, że Miedziowi po raz drugi w sezonie schodzili z boiska pokonani.

Niedzielny pojedynek będzie dobrą okazją, aby zrewanżować się za ostatnią, październikową porażkę i nieco poprawić niekorzystną historię bezpośrednich zmagań z Legią. Jeżeli KGHM Zagłębie wygrywało w przeszłości z „Legionistami”, to zdecydowanie częściej były to spotkania rozgrywane w Lubinie, więc mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie i znów uda nam się pokonać warszawski zespół.