Historia pojedynków z Rakowem / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia pojedynków z Rakowem 19 lut

Historia pojedynków z Rakowem

Już w niedzielę KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się na własnym stadionie z Rakowem Częstochowa. Mecz ten będzie okazją dla Miedziowych na przełamanie złej passy oraz poprawę bilansu pojedynków z “Czerwono-Niebieskimi”.

19 lut 2021 17:50

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Historia rywalizacji z częstochowską drużyną zaczyna się w roku 1994. Wówczas Miedziowi zmierzyli się z "Medalikami" po raz pierwszy na poziomie ligowym. Podopieczni Wiesława Wojno nie radzili sobie wtedy zbyt dobrze w lidze i zajmowali dopiero 12. miejsce. Nie lepiej było z drużyną Zbigniewa Dobosza, która miała zaledwie 7 punktów i utrzymywała się na przedostatniej pozycji w tabeli. Mecz na przełamanie dla obu drużyn zakończył się jednak remisem 1:1. W 69 minucie prowadzenie objął Raków, jednak już niecałe 10 minut później wyrównał Stefan Machaj.

Na pierwsze zwycięstwo nad "Czerwono-Niebieskimi" nie musieliśmy długo czekać. W rewanżowym pojedynku sezonu 94/95 na stadionie GOS-u padł wynik 2:0 dla Miedziowych. Bramki dla naszej drużyny strzelił Sławomir Majak i Piotr Przerywacz.

Również kibice Rakowa nie musieli długo czekać na zwycięstwo swojej drużyny. W trzecim ligowym pojedynku między naszymi drużynami padł wynik 1:0 dla "Medalików". Miedziowi zrewanżowali się już w kolejnym spotkaniu sezonu 95/96. Dokładnie 4 maja 1996 roku KGHM Zagłębie wygrało swój drugi mecz w historii z Rakowem. Jedynego gola strzelił wówczas Wojciech Górski.

Dokładnie 10 listopada 2019 roku zmierzyliśmy się z Rakowem pierwszy raz od ich spadku z najwyższej ligi. Mimo że do 83. minuty Miedziowi prowadzili 2:1, to mecz zakończył się remisem 2:2. Właśnie wtedy gola strzelił Sebastian Musiolik i nasze drużyny podzieliły się punktami. Dla KGHM Zagłębia gola strzelił Damjan Bohar oraz Bartosz Białek, który wówczas debiutował w naszym zespole.

W rozgrywkach sezonu 2019/20 mierzyliśmy się z Rakowem jeszcze dwukrotnie. Po jednym razie w rundzie zasadniczej i w ramach grupy spadkowej. Najpierw przegraliśmy z "Czerwono-Niebieskimi" 1:2, co zarazem było pierwszym zwycięstwem "Medalików" nad KGHM Zagłębiem od 1996 roku. Po podziale na grupy lubinianie poprawili bilans i wygrali 2:1 po golach Lubomira Guldana oraz Damjana Bohara.

Ostatni pojedynek pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Rakowem Częstochowa nie poszedł po naszej myśli. Miedziowi musieli uznać wyższość gospodarzy, którzy już w pierwszej połowie zapewnili sobie zwycięstwo, strzelając dwie bramki. Po przerwie gola kontaktowego zdobył Rok Sirk, jednak nie udało się poprawić wyniku i mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Rakowa. Ostateczny bilans pojedynków z częstochowską drużyną to obecnie 5 zwycięstw, 3 remisy oraz 4 porażki. Miedziowi zdobyli dotychczas 15 bramek i stracili ich 12.

Niedzielny pojedynek będzie więc okazją na zrewanżowanie się "Medalikom" za mecz z 3. kolejki sezonu 2020/21 oraz przerwanie słabszego okresu, z którym obecnie się zmagamy.

KGHM Zagłębie Lubin - Raków Częstochowa 

Zwycięstwa KGHM Zagłębia: 5

Remisy: 3

Zwycięstwa Rakowa: 4 

Bramki: 15-12