Historia przemawia za Wisłą / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia przemawia za Wisłą 27 lis

Historia przemawia za Wisłą

Już jutro o 20:00 czeka nas starcie 11. kolejki PKO Ekstraklasy z Wisłą Kraków. Sprawdziliśmy jak w przeszłości przebiegały pojedynki sobotnich rywali. Historia jest zdecydowanie po stronie Wisły, która pokonała Miedziowych aż 30 razy przy 13 zwycięstwach KGHM Zagłębia.

27 lis 2020 15:31

Do pierwszego pojedynku KGHM Zagłębia z Wisłą doszło już 30 lat temu. W rozgrywanym wtedy sezonie 1989/90 lubinianie polegli na wyjeździe 1:2. Drugi mecz rewanżowy, w którym byliśmy gospodarzem przyniósł remis 1:1. Na wygraną nie przyszło nam długo czekać, bowiem w następnych rozgrywkach „Miedziowi” pokonali "Wiślaków" różnicą dwóch bramek. Wiele osób chciałoby wymazać z pamięci ligowe zmagania z Wisłą z sezonu 2004/05. Najpierw przyjezdni krakowianie zaaplikowali KGHM Zagłębiu aż siedem goli, pozwalając na strzelenie sobie tylko jednego. W następnym spotkaniu lubinianie stracili sześć bramek, nie zdobywając przy tym żadnej. W przeszłości pojedynków nietrudno także zauważyć kilku zdecydowanie bardziej udanych meczów naszej ekipy. Jednym z nich była wygrana konfrontacja 4:1 w grudniu 2012 roku. Po trafieniach Papadopulosa, Pawłowskiego, Ježa oraz Tunczewa, „Miedziowi” odnotowali najwyższe w historii zwycięstwo nad „Białą Gwiazdą”.

Jeżeli spojrzymy na niedawne potyczki obu zespołów, możemy odnotować sporą liczbę korzystnych rezultatów. Przykładem jest chociażby pewna wygrana 3:0 w sierpniu 2017 roku. Wynik otworzył Jarek Jach, drugą bramkę zdobył Jakub Świerczok, a w 86. minucie bardzo ładnym trafieniem popisał się Adam Buksa. Cztery miesiące później miało miejsce ostatnie wyjazdowe zwycięstwo nad „Białą Gwiazdą”. W meczu 21. kolejki Ekstraklasy zawodnicy KGHM Zagłębia pokonali „Wiślaków” 2:1. Dość szybko, bo już pięć minut po pierwszym gwizdku sędziego, bramkarza rywali pokonał kapitan – Lubomir Guldan. Do wyrównania doprowadził niezwykle skuteczny Carlitos. Tuż przed przerwą, po asyście Alana Czerwińskiego piłkę do siatki skierował Świerczok i do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie.

Także ostatnie spotkanie zakończyło się dla nas pozytywnym wynikiem. 14 lipca 2020 roku w 36. kolejce PKO Ekstraklasy Miedziowi na własnym stadionie podejmowali krakowską Wisłę, która bardzo dobrze rozpoczęła mecz. Już w 9. minucie wynik otworzył Alon Turgeman, autor 6 trafień w poprzednim sezonie. Lubinianie nie złożyli jednak broni i jeszcze przed przerwą dwukrotnie pokonali Mateusza Lisa. Tuż po upływie drugiego kwadransa gola strzelił Filip Starzyński, a siedem minut później Sasa Zivec wyprowadził Miedziowych na prowadzenie. 12 minut po przerwie dzieła dopełnił Łukasz Poręba i mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla KGHM Zagłębia.

Mamy nadzieję, że Miedziowi ponownie pokonają Wisłę, podreperują historyczny bilans, ale przede wszystkim zdobędą cenne punkty do tabeli PKO Ekstraklasy. Początek meczu o godz. 20:00.