Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady 14 mar

Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady

Przed sobotnim spotkaniem z Jagiellonią Białystok przygotowaliśmy listę wybranych zawodników, którzy w swojej karierze reprezentowali zarówno barwy Miedziowych, jak i Dumy Podlasia. Zapraszamy do zapoznania się z tymi nazwiskami.

14 mar 2023 12:32

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Bartłomiej Pawłowski

W barwach Miedziowych występował w latach 2017-2019. Był to dla niego naprawdę dobry czas i szybko stał się jednym z kluczowych piłkarzy Zagłębia. Wspólnie z naszym zespołem zajął najpierw siódme miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy, a w następnym roku gry dla Miedziowych pomógł w uplasowaniu się na wysokiej szóstej pozycji. Łącznie w Lubinie rozegrał 68 meczów, w których 12-krotnie wpisywał się na listę strzelców oraz zaliczył 13 asyst. W Jagiellonii Białystok występował głównie na początku kariery i zgromadził dla tego klubu 8 spotkań, co udokumentował jednym otwierającym podaniem. Na swoim koncie ma też mecze dla młodzieżowych reprezentacji Polski. Do seniorskiej kadry również był powoływany, ale nigdy nie zdołał zadebiutować.

Jakub Tosik

Można określić go mianem legendy Zagłębia Lubin, bowiem wystąpił dla Miedziowych aż 167 razy. W drużynie ze stolicy polskiej miedzi strzelił 11 goli oraz zanotował 8 asyst. Był ważnym zawodnikiem pierwszego składu w sezonie 2015/2016, gdy lubinianie zajęli trzecie miejsce w ligowej tabeli Ekstraklasy. Później zagrał również z Zagłębiem w eliminacjach do Ligi Europy. Wówczas wspólnie z zespołem eliminował bułgarską Slavię Sofia, następnie po rzutach karnych Partizan Belgrad, a zatrzymali się dopiero na drużynie z Danii – SönderjyskE. Wcześniej reprezentował barwy Jagiellonii Białystok. Dla Dumy Podlasia rozegrał 32 spotkania, lecz w żadnych z nich nie wpisał się na listę strzelców. W swojej karierze może pochwalić się także dwoma występami dla seniorskiej Reprezentacji Polski. W 2010 roku zagrał z Danią,  a kilka dni później z białym orzełkiem na piersi rywalizował przeciwko Singapurowi, z którym zaliczył nawet asystę w wygranym meczu aż 6:1.  

Grzegorz Bartczak

Podczas pobytu w Zagłębiu Lubin został mistrzem Polski w sezonie 2006/2007. Podczas tych rozgrywek wydatnie przyczynił się do sukcesu, bowiem zagrał aż 24 mecze w podstawowym składzie, co przełożyło się na jedną bramkę i asystę. Łącznie w Miedziano-Biało-Zielonych barwach wystąpił 164 razy, a w tym czasie zdobył 4 bramki oraz zaliczył 4 podania otwierające drogę do siatki swoim kolegom z drużyny. Z Lubinem pożegnał się w 2011 roku, a wtedy zgłosiła się po niego Jagiellonia Białystok, w której jednak nie zagościł na długo i zagrał tylko w 13 spotkaniach. W reprezentacji Polski Grzegorz Bartczak zadebiutował 17 października 2007, wchodząc na boisko w 83. minucie przegranego 0:1 meczu z Węgrami. W grudniu tego samego roku zagrał w pierwszej połowie towarzyskiego spotkania z Bośnią i Hercegowiną. Były to jego jedyne występy w barwach narodowych.

Jakub Wójcicki

W drużynie Zagłębia Lubin występował przez dwa sezony. Łącznie zanotował 29 spotkań, w których zaliczył jedną asystę. Przychodził do Lubina właśnie z Jagiellonii Białystok, gdzie spędził 2,5 roku. Reprezentował Dumę Podlasia w 62 meczach, co udokumentował dwoma trafieniami oraz czterema ostatnimi podaniami. Obecnie gra na poziomie eWinner 2 ligi w Zniczu Pruszków. Od nowego roku trener tego zespołu Mariusz Misiura zmienił jego pozycję na boisku z  obrońcy na środkowego napastnika, co na razie wydaje się strzałem w dziesiątkę. Jakub Wójcicki doskonale spisuje się w nowej roli na boisku, bowiem najpierw zdobył bramkę i zaliczył asystę w pojedynku z Kotwicą Kołobrzeg, a później popisał się dwoma golami w meczu z drugą drużyną Zagłębia Lubin.

Sebastian Madera

Łącznie na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce zagrał 126 spotkań – z czego 62 dla Jagiellonii Białystok. Po latach spędzonych na Podlasiu w 2016 roku trafił do Zagłębia Lubin. W barwach Miedziowych wystąpił tylko w dwunastu meczach, co nie przełożyło się na żadną bramką ani asystę. Zagłębie Lubin było ostatnim klubem, jaki reprezentował, bo w 2017 roku postanowił zakończyć karierę. 

Patryk Tuszyński

Najlepszy czas w swojej karierze notował w Jagiellonii Białystok, bowiem w sezonie 2014/2015 w 37 meczach  strzelił aż 15 bramek oraz trzy razy asystował przy golach kolegów z zespołu. Wówczas Jagiellonia zajęła wysokie trzecie miejsce w ligowej tabeli. Tak dobra postawa szybko zaowocowała transferem do tureckiej Superlig. Jednak w barwach Rizesporu, do którego trafił – już tak nie błyszczał. W samej lidze tureckiej wystąpił 18 razy, co udokumentował dwoma trafieniami i dwoma ostatnimi podaniami. Dużo lepiej spisywał się wtedy w eliminacjach do Ligi Europy, bo w 4 potyczkach zaliczył trzy gole i asystę. W 2017 roku trafił do Zagłębia Lubin, w którym mógł się pochwalić łączną statystyką 15 bramek oraz 5 podań otwierających drogę do siatki rywali. Obecnie gra na poziomie pierwszej ligi w Chojniczance Chojnice. 

Aleksander Kwiek 

Mistrz Polski w barwach Wisły Kraków w sezonie 2004/2005. Barwy Jagiellonii reprezentował od 2007 roku i spędził w drużynie Dumy Podlasia jeden sezon, w którym zagrał  25 razy w spotkaniach Ekstraklasy. Dla Jagi strzelił łącznie 2 bramki i dołożył do tego jedną asystę. W 2013 roku sprowadziło go do siebie Zagłębie Lubin. Dla naszego zespołu występował przez dwa lata. W rozgrywkach 2014/2015 wydatnie przyczynił się do powrotu Miedziowych po rocznej nieobecności do Ekstraklasy. Łącznie zanotował w Lubinie 68 meczów, co przełożyło się na naprawdę przyzwoite liczby, bowiem trafiał do bramki przeciwników 14 razy i 19-krotnie otwierał drogę do siatki przeciwników. Może się pochwalić także 4 spotkaniami w Reprezentacji Polski do lat 21.

Marko Poletanović

Piłkarz, który występuje w naszej koszulce od początku obecnego sezonu. W tej chwili ma na koncie już 15 spotkań w barwach Zagłębia. Dla Jagiellonii grał od 2018 roku i zgromadził dla tego zespołu 39 meczów, w których strzelił dwie bramki i 8-krotnie asystował. W swojej karierze grał również w młodzieżowych reprezentacjach Serbii oraz w 2016 roku zaliczył jeden występ w seniorskiej kadrze. Niezwykle okazale prezentuje się dorobek Poletanovica, jeśli chodzi o zdobyte trofea. Na swoim koncie ma Mistrzostwo Belgii, Puchar Rosji, dwa Puchary Polski czy Superpuchar Polski.