Jakość na prawej stronie | Bartkowski vs. Kopacz 9 mar

Jakość na prawej stronie | Bartkowski vs. Kopacz

Niedzielny mecz 25. kolejki LOTTO Ekstraklasy pomiędzy Pogonią Szczecin a KGHM Zagłębiem Lubin przyniesie zapewne sporo emocji. Choć oczywiście ciężko przewidzieć końcowy rezultat, pewni możemy być tego, że na murawie w obu drużyna będzie znajdowało się wielu klasowych zawodników. Między innymi dwójka bohaterów dzisiejszego porównania – grający na prawej stronie defensywy Jakub Bartkowski z Pogoni Szczecin i Bartosz Kopacz z KGHM Zagłębia Lubin.

9 mar 2019 18:18

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Jakub Bartkowski

Ten 27-letni obecnie piłkarz urodził się w Łodzi. Jego pierwszym klubem w juniorskiej piłce był LKS Różyca. Kolejnym etapie w karierze tego zawodnika był Widzew Łódź, a konkretnie zespół Młodej Ekstraklasy Widzewa.

Dobre występy w ME Widzewa zaowocowały włączeniem Bartkowskiego do pierwszej drużyny. Tam grający na pozycji prawego obrońcy piłkarz występował przez dwa i pół roku, rozgrywając 54 mecze.

Wraz z końcem 2013 roku wygasał kontrakt łączący Jakuba Bartkowskiego z Widzewem Łódź. Zawodnik nie zgodził się na zaproponowane warunki i odszedł z klubu na zasadzie wolnego transferu.

Nowy klub obecny gracz Pogoni Szczecin znalazł dopiero w kwietniu. Wówczas podpisał umowę z walczącymi o awans do I ligi Wigrami Suwałki. W zespole z Suwałk grał przez dwa i pół roku. Rozegrał dla Wigier łącznie 91 meczów, w których zdobył trzy bramki. Dobra gra na zapleczu ekstraklasy spowodowała, że Bartkowskim zaczęły interesować się inne zespoły,

Ostatecznie w lutym 2017 roku przeszedł on do Wisły Kraków, w której w LOTTO Ekstraklasie grał przez dwa lata. W drużynie „Białej Gwiazdy” nie grał może nad wyraz dobrze, ale w 37 meczach, w których zagrał, zostawił po sobie dobre wrażenie.

Zimą sezonu 2018/2019, gdy sytuacja Wisły Kraków była dramatyczna, zawodnik zdecydował się na rozwiązanie umowy z winy klubu i poszukanie nowych wyzwań. Po zawodnika zgłosiła się Pogoń Szczecin, z którą piłkarz 11 stycznia związał się umową na dwa i pół roku.

W rundzie jesiennej trener „Portowców” Kosta Runjaić odważnie stawia na Bartkowskiego. Na cztery spotkania, które odbyły się w 2019 roku, prawy obrońca w koszulce Pogoni na murawie zameldował się trzykrotnie.

Bartosz Kopacz

„Kopek” urodził się w Jastrzębiu-Zdroju. Grający na pozycji obrońcy zawodnik karierę w seniorskiej piłce rozpoczął od występów w tamtejszym miejscowym GKS-ie. W pierwszym sezonie w rozgrywkach II ligi rozegrał 12 spotkań i strzelił dwie bramki.

Od startu rozgrywek 2010/2011 grał już dla Górnika Zabrze i występował w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. W poszukiwaniu regularnej gry w dorosłym futbolu „Kopek” udał się do Ruchu Radzionków, skąd został wypożyczony z drużyny „Trójkolorowych”. Na poziomie pierwszej ligi zagrał w 33 meczach, trzykrotnie wpisując się na listę strzelców.

Kopacz nie przebił się do składu drużyny z Zabrza i został ponownie wypożyczony - tym razem do Zawiszy Bydgoszcz, gdzie rozegrał 13 spotkań w I lidze i zdobył dwie bramki. Wiosną zawodnik wrócił do Górnika i 28 marca zadebiutował w spotkaniu Ekstraklasy przeciwko Widzewowi Łódź.

Lata 2013-2015 przebiegły pod znakiem… kolejnego wypożyczenia. Tym razem Bartosz reprezentował barwy Termaliki Bruk-Betu Nieciecza, dla której na zapleczu Ekstraklasy rozegrał 53 spotkania, raz wpisując się na listę strzelców. Sezon 2015/2016 okazał się być dla Kopacza najlepszym z dotychczasowych. W 28 grach w lidze, strzelił cztery gole, jednak nawet dobra gra środkowego obrońcy nie uchroniła zabrzan przed spadkiem.

Po powrocie drużyny do Ekstraklasy „Kopek” związał się kontraktem z KGHM Zagłębiem Lubin, gdzie występuje do teraz.

Pierwiastki wspólne

Liczby w sezonie 2018/2019

Obaj zawodnicy mają w sezonie 2018/2019 bardzo zbliżone liczby. Zarówno Jakub Bartkowski jak i Bartosz Kopacz w obecnych rozgrywkach LOTTO Ekstraklasy zdobyli po jednym golu i zanotowali po jednej asyście. Jedyną przewagą Bartkowskiego nad Kopaczem jest to, że ma zdecydowanie więcej kluczowych podań, ale wynika to z tego, że…

Różnice

… Bartosz Kopacz nie jest nominalnym prawym obrońcą i na tej pozycji rozegrał jak na razie tylko osiem meczów. W najważniejszych statystykach (bramki i asysty) jest dokładny remis, ale obaj zawodnicy na zanotowanie jednego gola i jednej asysty potrzebowali różną liczbę minut spędzonych na boisku - Bartkowski  1857, Kopacz 1276. W dodatku zawodnik Pogoni rozegrał wszystkie mecze w obecnym sezonie na swojej pozycji. Przy wspomnianych ośmiu meczach na pozycji prawego obrońcy Bartka Kopacza, można stwierdzić, że to zawodnik „Miedziowych” jest bardziej efektywny.

Jak punktują ich drużyny?

W obecnym sezonie Wisła Kraków, czyli pierwszy klub Jakuba Bartkowskiego, z nim na boisku osiągał średnią 1,44 punktu na mecz. Po transferze do Pogoni Szczecin i dobrych wiosennych meczach, średnia wynosi 2,33 punktu na mecz.

KGHM Zagłębie Lubin z Bartoszem Kopaczem w składzie zdobywa średnio 1,44 punktu na mecz.

Jakub Bartkowski czy Bartosz Kopacz – który z zawodników będzie cieszył się z trzech punktów po niedzielnym meczu Pogoni Szczecin z KGHM Zagłębiem Lubin? Zapraszamy do komentowania na Twitterze pod hasztagiem #POGZAG!