Jarosław Jach | Sylwetka obrońcy KGHM Zagłębia 26 cze

Jarosław Jach | Sylwetka obrońcy KGHM Zagłębia

Szóstym letnim wzmocnieniem KGHM Zagłębia Lubin został Jarosław Jach, który powraca do naszego Klubu po 4,5-letniej przerwie. Z tej okazji warto przyjrzeć się bliżej sylwetce 28-letniego obrońcy.

26 cze 2022 10:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Jarosław Jach przyszedł na świat 17 lutego 1994 roku w Bielawie. Swoją przygodę z piłką rozpoczął w okolicznej Pogoni Pieszyce, skąd w 2009 roku trafił do Lechii Dzierżoniów, gdzie spędził kolejne cztery lata, debiutując po drodze w seniorskich rozgrywkach. Na początku 2013 roku wraz z Krzysztofem Piątkiem, który także wtedy reprezentował klub z Dzierżoniowa, Jach trafił do Zagłębia. Na debiut w pierwszym zespole naszego Klubu nie musiał zbyt długo czekać, bowiem pod koniec sezonu 2013/14, wraz z kilkoma innymi młodymi zawodnikami z rezerw, otrzymał szansę zaprezentowania się w rozgrywkach Ekstraklasy. Zadebiutował w starciu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a także zagrał przeciwko Widzewowi Łódź. W kolejnym sezonie otrzymał większą szansę, rozgrywając łącznie 13 spotkań na poziomie I ligi, dokładając tym samym cegiełkę do powrotu Miedziowych na najwyższy ligowy szczebel. W kolejnych sezonach zapracował na wskoczenie do pierwszej jedenastki, gdzie często parę środkowych obrońców tworzył wraz z Lubomirem Guldanem. W przerwie zimowej sezonu 2017/18 Jach zdecydował się na przyjęcie oferty angielskiego Crystal Palace. Pierwszą przygodę w Lubinie zakończył na 78 oficjalnych spotkaniach, w których czterokrotnie wpisywał się na listę strzelców. 

Przygoda z Crystal Palace nie była jednak aż tak udana, jakby Jarek mógł sobie wyobrażać. Przez niemal cały okres gry w Londynie był wypożyczany do innych zespołów - Fortuny Sittard, Caykur Rizespor, Sheriffa Tyraspol oraz Rakowa Częstochowa. Najlepsze wspomnienia ma na pewno z klubu spod Jasnej Góry, bowiem w koszulce Czerwono-Niebieskich rozegrał łącznie 39 spotkań, w których trzy razy znajdował drogę do bramki rywala, a także zaliczył trzy asysty przy trafieniach kolegów z zespołu. Z częstochowianami zdobył także w ubiegłym roku Fortuna Puchar Polski. Podczas przygody w Mołdawii sięgnął z Sheriffem po podwójną koronę, wygrywając ligę oraz puchar. W samym Crystal Palace Jach wystąpił tylko raz, w meczu EFL Cup przeciwko Bournemouth. Zasiadł także raz na ławce rezerwowych w rozgrywkach Premier League, w starciu przeciwko Manchesterowi United.

Jarosław Jach w swoim dorobku może zapisać także dwa spotkania w reprezentacji Polski. Wysoka forma prezentowana w barwach Miedziowych zaowocowała powołaniem do kadry prowadzonej przez trenera Adama Nawałkę, w której debiut rosły stoper zaliczył 10 listopada 2017 roku, w zremisowanym bezbramkowo starciu z Urugwajem. Drugi i ostatni jak dotąd występ zanotował trzy dni później w przegranym 0:1 spotkaniu przeciwko Meksykowi. W przeszłości Jachu występował również w młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju.