Łączy ich Zagłębie i Arka | #ARKZAG 13 gru

Łączy ich Zagłębie i Arka | #ARKZAG

Z łatwością można wymienić zawodników, którzy na przestrzeni lat zakładali koszulkę zarówno "Miedziowych" jak i Arki Gdynia. Wielu z nich doskonale zapisało się w pamięci kibiców obu ekip. Poniżej przedstawiamy wam bliżej sylwetkę kilku z nich.

13 gru 2019 10:44

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Damian Zbozień

Po jednym sezonie spędzonym w Lubinie obrał kurs na Pomorze i został zawodnikiem „Żółto-niebieskich”. Damian walnie przyczynił się do największego sukcesu „Miedziowych” w ostatnich latach, czyli 3. miejsca w sezonie 2015/2016, rozgrywając 15 spotkań w lidze. Po transferze do Arki niemal z miejsca stał się ważnym ogniwem drużyny z Gdyni, rozgrywając 21 spotkań, z czego aż 20 w pełnym wymiarze czasowym. Sezon 2018/2019 był dla zawodnika pochodzącego z Limanowej najlepszy pod względem dokonań strzeleckich. W 34 spotkaniach zdołał pięciokrotnie umieścić piłkę w siatce. W obecnej kampanii "Zboziu" wystąpił w szesnastu spotkaniach, z czego aż 14 rozegrał od pierwszej do ostatniej minuty.

Przez rok gry w KGHM Zagłębiu Zbozień dał się poznać jako typ prawdziwego wojownika i piłkarza, który nigdy nie odpuszcza. Mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała w sezonie 2015/2016 mógł dla obrońcy skończyć się tragicznie, gdyż po zderzeniu z Mateuszem Szczepaniakiem długo nie podnosił się z boiska. Pomimo tego, że cała jego twarz zalała się krwią, Zbozień został opatrzony przez lekarza, zmienił koszulkę i… dokończył mecz utrzymując wysoki poziom do końca spotkania.

W charakterystyce Damiana nie sposób pominąć jego pozaboiskowego usposobienia, które zawsze pozytywnie wpływało na atmosferę w drużynie. Zawsze był dobrym duchem w szatni „Miedziowych”, a jego historie o pędzeniu śliwowicy i gry na skrzypcach z pewnością zostaną zapamiętane na długie lata.

Grzegorz Niciński

Prawdziwa ikona obu klubów na przestrzeni ostatnich 15 lat to z pewnością Grzegorz Niciński. Rdzenny gdynianin jest wychowankiem Arki, a do KGHM Zagłębia trafił wiosną sezonu 2001/2002 z Wisły Kraków. Napastnik przywitał się z lubińską publicznością najlepiej jak mógł, trafiając do siatki zarówno w wyjazdowym spotkaniu ze Stomilem Olsztyn, jak i w pierwszym spotkaniu u siebie przeciwko RKS-owi Radomsko. Niciński zakończył rundę z pięcioma golami na koncie w jedenastu spotkaniach. Rozstania czas nadszedł po blisko czterech latach spędzonych w klubie z Lubina. Dla „Miedziowych” rozegrał 54 spotkania na poziomie Ekstraklasy, w których zdobył 12 goli.

Następnym klubem Nicińskiego znów była Arka, w której napastnik po pięciu sezonach postanowił zakończyć karierę. Jego bilans to 71 spotkań w żółto-niebieskiej koszulce i 9 trafień w ekstraklasie. To co łączy oba kluby i Nicińskiego to fakt, że zarówno z KGHM Zagłębiem jak i z Arką spadał z ekstraklasy, jednak dwukrotnie zdołał do niej powrócić po jednym sezonie gry na zapleczu.

21 września 2014 roku, po zwolnieniu Dariusza Dźwigały, Niciński został tymczasowym trenerem „Arkowców”. Pełnie władz otrzymał 9 października i pozostał na stanowisku do 10 kwietnia 2017 roku, po drodze wprowadzając klub z Gdyni do finału Pucharu Polski.

Dariusz Żuraw

Zawodnikiem występującym zarówno w żółto-niebieskiej jak i miedziowej koszulce grał Dariusz Żuraw. Do KGHM Zagłębia trafił w sezonie 1997/1998 z Okocimskiego Brzesko. W Zagłębiu dał się poznać jako solidny, twardo grający obrońca z niesamowitym nosem do zdobywania bramek. W latach 1998-2001, Żuraw w 100 spotkaniach na poziomie ekstraklasy dziesięciokrotnie pokonywał bramkarzy rywali.

Jego dobra gra zainteresowała zagraniczne kluby, między innymi Hannover 96, do którego Żuraw trafił przed rozpoczęciem rozgrywek 2001/2002. Po siedmiu sezonach spędzonych w Niemczech obrońca wrócił do Polski. Klubem, w którym postanowił zakończyć karierę została Arka Gdynia, a Żuraw okazał się być równie skuteczny, co w Zagłębiu, strzelając sześć goli w 30 spotkaniach.

Robert Bubnowicz

Podczas pobytu Żurawia w klubie z Lubina, jego partnerem w defensywie często bywał Robert Bubnowicz. I to kolejny zawodnik, który ma za sobą występy zarówno w Zagłębiu, jak i w klubie z Pomorza. Urodzony w Wałbrzychu stoper, grał w klubie z Lubina w latach 1995-2002, z półroczną przerwą na wypożyczenie do Miedzi Legnica. W Lubinie zasłynął z nieustępliwości i niesamowitych warunków fizycznych, które wywoływały strach u niejednego rywala.

Dla Zagłębia Bubnowicz rozegrał 119 spotkań, w których strzelił dwie bramki. Bezpośrednio z KGHM Zagłębia obrońca trafił do Arki Gdynia, dla której występował w sezonie 2002/2003 oraz rundzie jesiennej kolejnego sezonu. Bubnowicz w 39 spotkaniach zdobył dwa gole na zapleczu rozgrywek.

Pozostali zawodnicy występujący w Arce Gdynia i KGHM Zagłębiu Lubin:

  • Jarosław Krupski – 25 spotkań dla KGHM Zagłębia, 18 dla Arki
  • Olgierd Moskalewicz – 19 spotkań/3 gole dla KGHM Zagłębia, 85/23 dla Arki
  • David Kalousek – 28/2, 18/0
  • Michał Łabędzki – 8/0, 53/1
  • Marcin Pietroń – 19/4, 22/2
  • Krzysztof Janus – 63/7, 3/1
  • Paweł Oleksy – 26/0, 5/1
  • Adrian Błąd – 89/11, 18/1
  • Bogusław Lizak 108/15, 16/0