Legenda Miedziowych w nowej roli | Lubomir Guldan dyrektorem sportowym klubu 8 sty

Legenda Miedziowych w nowej roli | Lubomir Guldan dyrektorem sportowym klubu

Nowy Rok przyniósł niespodziewaną decyzję naszego wieloletniego kapitana. 269 występów w barwach lubinian i… na tej liczbie licznik się zatrzyma – Lubomir Guldan kończy karierę piłkarską. Ciężko jest jednak wyobrazić sobie Zagłębie Lubin bez popularnego „Lubo”, dlatego szatnię piłkarską zamieni na gabinet w budynku klubowym. Od dziś bowiem, były już słowacki defensor, obejmuje stanowisko dyrektora sportowego w miedziowej spółce!

8 sty 2021 12:15

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

To jest ten moment, którego przez ostatnich kilkanaście miesięcy obawiało się większość sympatyków Miedziowych. Pozostała część wszak miała jeszcze nadzieję, że jak co roku, tak i tym razem, Lubomir da się przekonać jeszcze jeden raz i także w następnym sezonie wspomoże klub w walce o najwyższe cele w piłkarskiej PKO Ekstraklasie.

Dziś już wiemy, że tak się nie stanie. Wyjazdowy mecz 14. kolejki rundy jesiennej z Pogonią Szczecin rozegrany 19 grudnia, był ostatnim, oficjalnym spotkaniem Lubomira Guldana w zespole KGHM Zagłębia Lubin. Są i jednak pozytywne aspekty tej sytuacji. W ostatnich miesiącach w klubie trwały intensywne rozmowy na temat tego, jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie „Lubo” w przyszłości. Wszak w Lubinie jest już ósmy rok i zna klub jak mało kto. Decyzja mogła być więc tylko jedna – zatrzymać słowackiego obrońcę, ale już w innej roli. Dlatego wraz z początkiem stycznia, obejmie on jedną z najważniejszych funkcji w klubie. Pochodzący ze Słowacji zawodnik z pomocą Szefa Skautów, Jakuba Chodorowskiego, będzie odpowiedzialny za Pion Sportowy Zagłębia Lubin S.A.

- Do tej decyzji zarówno klub jak i sam Lubomir przygotowywali się od dłuższego czasu. Spotkaliśmy się przed końcem roku i szczerze porozmawialiśmy o przyszłości. Daliśmy sobie czas do namysłu i obiecaliśmy, że do rozmów wrócimy w styczniu  – mówi Artur Jankowski, Prezes Zarządu Zagłębia Lubin S.A.

Przerwa świąteczna, to dla zawodników czas na odpoczynek i regenerację. W klubie spokojnie czekano na stanowisko kapitana i gdy wraz z początkiem roku słowacki defensor upewnił się w swoim postanowieniu, wszystko potoczyło się bardzo szybko.

- Uznaliśmy wspólnie, że wobec decyzji Lubomira jego kandydatura będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. To naturalna kolej rzeczy, bo chyba nikt w Lubinie nie wyobraża sobie Zagłębia bez niego. My także chcemy stawiać na ludzi związanych z miastem, regionem, a przede wszystkim utożsamiających się z klubem. „Lubo” do tej roli pasuje idealnie, mając zarówno podstawy merytoryczne jak i sportowe. Do tego kroku przygotowywał się dość długo. Lubomir jest jednak profesjonalistą i przede wszystkim stawia dobro drużyny na pierwszym miejscu. Uznał, że jego czas na boisku dobiegł końca, ale jest gotowy, aby podjąć nowe wyzwanie – dodaje szef lubinian.

Legenda lubinian jeszcze przed wylotem zespołu do Turcji obejmie stanowisko dyrektora sportowego klubu. Do swojej roli urodzony w Bańskiej Bystrzycy Słowak przygotowywał się już od kilkunastu miesięcy i chce zacząć jak najszybciej wdrażać swoją wizję budowania drużyny.

- Atutem Lubomira jest na pewno to, że doskonale zna środowisko i jest zawodnikiem o dużej renomie. Dodatkowo bardzo dobrze współpracuje z trenerem Sevelą, zostanie więc zachowana ciągłość jeśli chodzi o wizję budowania tego zespołu. Będąc tutaj przez wiele lat, wie, czego oczekuje od nas właściciel. Widział także z bliska cały proces powstawania Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, a w czasie swojej kariery piłkarskiej, wprowadzał z niej wielu zawodników w szeregi pierwszej drużyny. Na pewno ma wszelkie podstawy, aby być bardzo dobrym dyrektorem sportowym w naszym klubie. Jego koncepcja rozwoju drużyny oraz akademii pokrywa się z tym, co staramy się budować od lat. Uważam, że wraz z Kubą Chodorowskim stworzą bardzo dobry zespół i będą się wzajemnie uzupełniać. Jestem spokojny o to, jak będzie się układała jego współpraca z zarządem, sztabem szkoleniowym czy władzami AP KGHM – podkreśla prezes Jankowski.

O tym, jak wiele Guldan znaczy dla lubinian, nie trzeba nikomu wyjaśniać. 37- latek od wielu lat jest filarem defensywy KGHM Zagłębia Lubin. Poza boiskiem jest także niekwestionowanym liderem, mającym autorytet zarówno wśród zawodników jak i pracowników miedziowej Spółki. Nie bez powodu, wszak wiele lat pracował na uznanie lubińskiej społeczności, nie opuszczając klubu nawet wtedy, gdy Zagłębie Lubin spadało z ekstraklasy. Dodatkowo, w trakcie swojej kariery w Lubinie był wzorem dla wielu młodych piłkarzy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Jako kapitan dbał także o to, aby proces przejścia młodych zawodników z szatni juniorskiej do pierwszego zespołu był płynny i bezproblemowy.

Lubomir Guldan trafił do Lubina latem 2013 roku. Za jego sprowadzeniem do zespołu stoi osoba ówczesnego szkoleniowca Miedziowych – Pavla Hapala, z którym to zawodnik współpracował w MŠK Žilina. W tym czasie obaj Panowie święcili sukcesy, zdobywając między innymi mistrzostwo Słowacji, a także awansując do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Doświadczony trener pożegnał się z Zagłębiem Lubin jeszcze w tym samym roku, niemniej sam zawodnik bardzo szybko stał się jednym z filarów drużyny, a po pewnym czasie jej kapitanem i z tej roli przez lata wywiązywał się znakomicie.

W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 bardzo często był jasnym punktem drużyny, prezentując wysokie umiejętności. To także wysoka dyspozycja kapitana powodowała, że nasz zespół tracił zdecydowanie mniej bramek niż w poprzednim sezonie. To już jednak historia i od teraz będzie pomagał byłym kolegom z boiska, ale już w innej roli.

Od stycznia Pion Sportowy Zagłębia Lubin S.A. będą więc tworzyć Lubomir Guldan jako dyrektor sportowy oraz Jakub Chodorowski, pełniący rolę szefa skautów. Obaj Panowie będą ściśle współpracować z Zarządem Klubu, Sztabem Szkoleniowym oraz władzami Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, realizując wizję i strategię rozwoju klubu.