Lekka przewaga Portowców | Historia pojedynków z Pogonią / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Lekka przewaga Portowców | Historia pojedynków z Pogonią 14 sie

Lekka przewaga Portowców | Historia pojedynków z Pogonią

Już w najbliższą niedzielę podopieczni trenera Dariusza Żurawia na własnym stadionie podejmować będą drużynę Pogoni Szczecin. Większość ostatnich spotkań przeciwko ,,Dumie Pomorza” gwarantowało masę emocji i niezapomnianych chwil. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się pojedynkom, które rozgrywane były na przestrzeni ostatnich kilku lat.

14 sie 2021 12:20

Pierwsze starcie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Pogonią Szczecin miało miejsce w sezonie 1985/86. Spotkanie rozgrywane było w ramach 6. kolejki ówczesnej I Ligi, a na trybunach lubińskiego stadionu zasiadło wówczas ponad 10 000 kibiców. Niestety, to drużyna ,,Portowców” wyszła z tego starcia zwycięsko, pokonując nasz zespół 2:1. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin zakończyli ówczesny sezon na 12. miejscu w ligowej tabeli, natomiast Pogoń Szczecin uplasowała się na 10. lokacie. Mistrzem Polski został Górnik Zabrze, a z ligą pożegnało się Zagłębie Sosnowiec oraz Bałtyk Gdynia.

Spotkanie, które na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich sympatyków Miedziowych, zostało rozegrane w mistrzowskim sezonie 2006/07. Sam mecz miał miejsce w 27. kolejce Orange Ekstraklasy i zakończył się zwycięstwem Miedziowych aż 6:2. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin już na samym początku pokazali, że nie przez przypadek są faworytem w tym spotkaniu i już w 4. minucie meczu Mateusz Bartczak pokonał bramkarza gości, dając naszej drużynie prowadzenie. W 30. minucie podopieczni trenera Czesława Michniewicza wygrywali już 3:0 za sprawą bramek zdobytych przez Rui Miguela i Wojciecha Łobodzińskiego. W 32. minucie gola dającego nadzieję na odwrócenie niekorzystnego wyniku strzelił Edi Andradina. Na odpowiedź Miedziowych nie musieliśmy długo czekać, bo już trzy minuty później bramkę na 4:1 zdobył Vidas Alunderis i takim właśnie rezultatem zakończyła się pierwsza część spotkania. W drugiej połowie meczu na gole musieliśmy czekać do 79. minuty, gdy to bramkarza Pogoni Szczecin pokonał Dariusz Jackiewicz. Tym razem to podopieczni Bogusława Baniaka szybko odpowiedzieli na straconą bramkę. Już po chwili, czterobramkową przewagę zniwelował Tiago Martins, który pokonał Michala Václavíka. Ostatnie słowo w tym spotkaniu należało jednak do Miedziowych. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry bramkę przypieczętowującą zwycięstwo KGHM Zagłębia zdobył Dawid Banaczek. Na koniec sezonu Miedziowi mogli świętować zdobycie tytułu Mistrza Polski, natomiast zawodnicy Pogoni Szczecin pożegnali się z Ekstraklasą, zajmując ostatnie miejsce w lidze.

Ostatnie spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Pogonią Szczecin zostało rozegrane podczas 29. kolejki ubiegłego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Mecz nie rozpoczął się zbyt udanie dla Miedziowych, ponieważ już w 8. minucie prowadzenie ,,Dumie Pomorza” dał Michał Kucharczyk. Pierwsza połowa spotkania upłynęła pod sporą przewagą ,,Portowców” i do przerwy Miedziowi schodzili ze stratą jednego gola. W 70. minucie bramkę na wagę remisu zdobył Karol Podliński, który strzałem głową pokonał Dante Stipice. Wynik 1:1 utrzymał się do końcowego gwizdka sędziego i oba zespoły podzieliły się punktami.