Młodzi mają głos | Sylwetki absolwentów Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie 16 lis

Młodzi mają głos | Sylwetki absolwentów Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie

Sezon 2021/22 udowadnia, że warto stawiać na własną akademię. Przed rozgrywkami do kadry pierwszego zespołu włączono Kacpra Lepczyńskiego, Bartłomieja Kłudkę oraz Szymona Weiraucha, a w trakcie sezonu zgłoszono także Tomasza Pieńko, Oliwiera Sławińskiego oraz Patryka Kusztala. Warto przy tej okazji bliżej poznać naszych zawodników, którzy z każdym meczem udowadniają, że mają ogromny talent i ciężką pracą będą chcieli stanowić coraz większą siłę naszego zespołu. Zapraszamy do poznania bliżej adeptów Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, którzy dołączyli w ostatnim czasie do pierwszej drużyny Miedziowych.

16 lis 2021 10:45

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Oliwier Sławiński

Nasz młody napastnik pierwsze kroki stawiał w młodzieżowych zespołach Gryfa 2009 Tczew. Do Lubina przeniósł się w 2018 roku. Podczas jednego z turniejów zrobił duże wrażenie na trenerach Zagłębia, którzy przekonali zawodnika oraz jego rodziców do przenosin do Lubina. Swoje umiejętności pokazywał na boisku od początku pobytu w naszej akademii, dzięki czemu małymi krokami zapracował sobie na uwagę ówczesnego szkoleniowca Miedziowych, Martina Seveli. Już w poprzednim sezonie jako piętnastolatek został włączony do kadry pierwszego zespołu, udając się nawet z pierwszym zespołem na mecz z Lechem Poznań, lecz nie zdołał wówczas zadebiutować. Poprzedni sezon spędził głównie w drużynie U-18 w Centralnej Lidze Juniorów, w której strzelił 16 bramek w sezonie, będąc najlepszym strzelcem Zagłębia w tych rozgrywkach. W trakcie obecnego sezonu, tym razem trener Dariusz Żuraw postanowił dać szansę młodemu napastnikowi. Sławiński doczekał się debiutu w pierwszym zespole KGHM Zagłębia w spotkaniu w Mielcu, wchodząc na murawę w 80. minucie w miejsce Tomasa Zajicia. Dostał także szansę gry w meczach z Górnikiem Zabrze oraz Lechią Gdańsk. W najbliższym starciu z Radomiakiem będzie miał okazję zadebiutować przed lubińską publicznością. Młody napastnik jest również podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 17, gdzie stanowi o sile ofensywnej drużyny.

Patryk Kusztal

Urodził się w Legnicy, lecz pierwsze kroki stawiał w Javorii Jawor, skąd przyszedł do Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie jako wyróżniający się zawodnik swojego klubu. W zespołach juniorskich Zagłębia był wyróżniającym się zawodnikiem i cierpliwie wykorzystywał swoje szansę. W poprzednim sezonie zdobył sześć bramek w drugim zespole Miedziowych. W tym sezonie robi jeszcze większą furorę na trzecioligowych boiskach, sprawiając niemałe wrażenie nie tylko na kibicach KGHM Zagłębia. W dwunastu dotychczas rozegranych spotkaniach zdobył aż 11 bramek, dzięki czemu jest liderem strzelców. Według statystyk, w obecnym sezonie zdobywa bramkę co 92 minuty, co jest znakomitym wynikiem, zwłaszcza dla młodego zawodnika, który dopiero wchodzi do seniorskiej piłki. Swoją grą zapracował sobie na uwagę trenera Dariusza Żurawia, który dał mu szansę nie tylko treningów, ale także debiutu w pierwszym zespole. Kusztal miał okazję zadebiutować w PKO Ekstraklasie w spotkaniu w Mielcu, gdzie wraz z Oliwierem Sławińskim wszedł na boisko w 80. minucie spotkania, zmieniając Łukasza Porębę. Do niedawna był także podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 17.

Tomasz Pieńko

Urodził się we Wrocławiu, lecz pierwsze kroki z piłką przy nodze stawiał w Lubinie. Zaczynał w SCS Amico Lubin, a piłkarzem naszej akademii został w 2015 roku. Niemal od razu stał się wyróżniającym zawodnikiem w swoich drużynach. Cierpliwie pracował na swoje szanse. Był podstawowym piłkarzem w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. W poprzednim sezonie w tych rozgrywkach zdobył jedną bramkę, lecz było to spowodowane większą ilością spotkań w drużynie rezerw naszego klubu. Jako zawodnik rezerw, był podstawowym graczem tej drużyny w ubiegłorocznej kampanii. W bieżącym sezonie dotychczas zagrał w ośmiu spotkaniach w III lidze, w których zdobył pięć bramek. Przed tym sezonem podpisał nowy, dwuletni kontrakt, jednocześnie będąc włączonym do kadry pierwszego zespołu. W KGHM Zagłębiu Lubin zadebiutował 22 sierpnia, podczas przegranego spotkania z Wisłą Płock. Dotychczas rozegrał cztery pojedynki na poziomie PKO Ekstraklasy oraz jedno w Fortuna Pucharze Polski przeciwko rezerwom Śląska Wrocław. W lidze oprócz wspomnianego meczu w Płocku, zagrał także przeciwko Stali Mielec, Górnikowi Zabrze i w ostatnim meczu z Lechią Gdańsk.

Kacper Lepczyński

Urodzony w Poznaniu wychowanek miejscowej Warty został zawodnikiem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w 2017 roku. Mierzący aż 191 centymetrów wzostu środkowy obrońca stał się podstawowym zawodnikiem Miedziowych w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. W poprzednim sezonie był pierwszym wyborem trenera w trzecioligowych rezerwach naszego klubu, dla których zdobył dwie bramki w 24 spotkaniach. Był na tyle wyróżniającym i zbierającym bardzo dobre opinie zawodnikiem, że tylko kontuzja prawdopodobnie opóźniła jego wejście do pierwszego zespołu. W obecnych rozgrywkach III ligi rozegrał 10 spotkań, podczas których zdobył dotychczas dwie bramki – obydwie w wygranym wyjazdowym starciu ze Stalą Brzeg 2:1. W ostatnim czasie miał okazję zadebiutować w rozgrywkach PKO Ekstraklasy, gdy wraz z Aleksandarem Panticiem stworzył parę stoperów podczas spotkania ze Stalą Mielec. Był to dotychczas jedyny rozegrany mecz przez Kacpra z pierwszym zespole. Kilkukrotnie miał okazję zasiadać na ławce rezerwowych.

Bartłomiej Kłudka

Lubinianin z krwi i kości. Od dziecka związany z naszym klubem. Jest wychowankiem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Swoją ambicją, umiejętnościami i zaangażowaniem pracował na kolejne awanse sportowe w hierarchii zespołów. Od poprzednich rozgrywek jest podstawowym graczem rezerw naszego klubu, podczas których miał okazję zagrać w trzydziestu spotkaniach zespołu rezerw i zdobył dwie bramki. W tym sezonie zagrał dotychczas w dwunastu meczach III ligi, w których tak jak w poprzednich rozgrywkach dwukrotnie trafił do siatki. Od trenera Dariusza Żurawia dostał także szansę debiutu w koszulce pierwszego zespołu. Miał okazję dotychczas pojawić się na boisku w dwóch spotkaniach. Zadebiutował w meczu 1/16 Fortuna Pucharu Polski z ŁKS-em Łódź oraz zagrał w zremisowanym bezbramkowo spotkaniu z Górnikiem Zabrze. Regularnie zasiada na ławce rezerwowych naszego zespołu i cierpliwie czeka na kolejne szanse od szkoleniowca.

Szymon Weirauch

Pochodzący z Wałbrzycha zawodnik jest wychowankiem miejscowego Górnika. Zawodnikiem naszego klubu został w 2015 roku. Mierzący 190 centymetrów wzrostu bramkarz wykorzystywał swoje warunki fizyczne i dorzucając do tego cieżką pracę piął się cierpliwie w hierarchii bramkarzy w naszej akademii. W poprzednim sezonie był podstawowym golkiperem drużyny U-18, która gra w Centralnej Lidze Juniorów i była bliska zdobycia mistrzostwa Polski. W tym sezonie najczęściej można go zobaczyć w trzecioligowych rezerwach, gdzie rozegrał dotychczas osiem spotkań, a także jeden mecz w Centralnej Lidze Juniorów. Na ten moment nie zdołał jeszcze zadebiutować w barwach pierwszego zespołu, lecz kilkukrotnie znalazł się na ławce rezerwowych, w miejsce kontuzjowanego Kacpra Bieszczada.