Nowa struktura organizacyjna Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Nowa struktura organizacyjna Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie 15 lip

Nowa struktura organizacyjna Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie

W Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wprowadzone zostały zmiany w strukturach organizacyjnych, które mają na celu jeszcze skuteczniejsze zarządzanie procesem szkolenia oraz rozwój młodych zawodników na każdym etapie ich piłkarskiej ścieżki.

15 lip 2025 18:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

W Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wprowadzone zostały zmiany w strukturach organizacyjnych, które mają na celu jeszcze skuteczniejsze zarządzanie procesem szkolenia oraz rozwój młodych zawodników na każdym etapie ich piłkarskiej ścieżki.

Na czele Akademii stoi Dyrektor AP KGHM Zagłębie – dr Krzysztof Paluszek, pod którego kierownictwem struktura organizacyjna została podzielona na trzy główne działy:

  1. Dział skautingu młodzieżowego - w skład którego wejdą: główny skaut Akademii, trzech skautów z regionu dolnego Śląska, skaut – północna Polska skaut południowa Polska, skaut Warszawa i Polska wschodnia.
  2. Dział szkolenia – koordynatorzy i sztaby szkoleniowe
  3. Dział administracji i logistyki

Wśród niższych kategorii wiekowych skautowani będa głównie zawodnicy z Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska. Z kolei od wieku 13-14 lat skauci poszukiwać będą w większej mierze wyróżniających się zawodników z całej Polski.

Dział szkolenia – szczegółowy podział

Za koordynację procesu szkolenia oraz odpowiadać będą poszczególne działy:

  • Dział U-14 – U-21 (piłka 11x11 - osobowa)
  • Dział U-11-U-13 (9x9 - osobowa)
  • Dział U-5 – U-10 (7x7 - osobowa oraz piłka 5x5 - osobowa)
  • Dział Piłki Nożnej Kobiet
  • Dział Zagłębie Elite
  • Dział Analiz Indywidualnego Rozwoju
  • Dział Szkolenia Bramkarzy
  • Dział Motoryczny Dział Techniki Fundamentalnej
  • Dział Medyczny

Każdy z działów odpowiada za spójność metodyki, rozwój trenerów oraz jakość szkolenia w podległym zakresie wiekowym, zgodnie z filozofią i standardami Akademii.

Sztaby trenerskie drużyn Akademii

Zespół szkoleniowy Akademii został również uporządkowany. Składy sztabów poszczególnych drużyn przedstawiają się następująco (w kolejności: pierwszy trener, asystenci):

  • U-19: Przemysław Zatwarnicki, Paweł Sochacki, Marcin Ciliński
  • U-17: Mateusz Kurc, Marek Sinkiewicz
  • U-16: Tomasz Bożyczko, Adam Kłak
  • U-15: Krystian Kaczmarczyk, Jakub Gruszecki
  • U-14: Karol Maliszewski, Piotr Stańko

Nowa struktura organizacyjna ma na celu usprawnienie pracy wszystkich działów Akademii, zwiększenie efektywności działań skautingowych oraz zapewnienie najwyższej jakości procesu szkoleniowego w każdej kategorii wiekowej.

Powyższe sztaby zostaną jeszcze poszerzone o m.in. trenerów bramkarzy oraz trenerów motorycznych o czym poinformujemy wkrótce.

- Piłka nożna bardzo dynamicznie rozwija się na świecie. Nasza Akademia chce dostosować się do najnowszych tendencji szkoleniowych, które miałem możliwość oglądać bezpośrednio przez ostatnie 3-4 lata min. w Brazylii, Holandii, Portugalii i Niemczech w klubach szkolących młodzież na światowym poziomie. Kierunki tych zmian, które zostały zaakceptowane przez Radę Nadzorczą i Zarząd Klubu, będą przejawiały się zarówno w reorganizacji struktury Akademii, jak i przyjęciu następujących nowych działań:

  1. Bardzo mocna indywidualizacja szkolenia  najlepszych zawodników, czyli połączenie aspektów analizy indywidualnej, treningu indywidualnego pozycyjnego, motorycznego i mentalnego.
  2.  Profesjonalny i szeroki skauting na poziomie: - dziecięcym w klubach Zagłębia Miedziowego i na Dolnym Śląsku - ⁠młodzieżowym w reprezentacjach wojewódzkich i Polski - ⁠młodzieżowym w klubach amatorskich i centralnych ligach juniorów.
  3. Rozwój piłki dziecięcej poprzez zwiększenie liczby turniejów dla wszystkich (Grassroots) i najlepszych akademii (Elite) organizowanych według nowych tendencji.
  4. ⁠Rozwój piłki nożnej kobiet dzieci i młodzieży w Akademii.
  5. Współpraca szkoleniowa z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ekstraklasą na poziomie największych Akademii i reprezentacji młodzieżowych.
  6. Współpraca z kilkudziesięcioma klubami partnerskimi poprzez konferencje, wspólne turnieje i mecze, staże trenerskie i jako nowość w polskiej piłce - szkolenia w klubach, które przyjmą naszą, nową metodologię szkolenia i spełniające określone wymagania organizacyjne na miejscu, w ich akademiach.
  7. Połączenie kształcenia piłkarzy w czasie kariery klubowej juniorskiej (SMS) i seniorskiej (kursy trenerskie, studia).

Wszystkie te elementy muszą łączyć się w całość  i doprowadzać w sposób płynny zawodników na kolejny poziom, którym kieruje Dyrektor Sportowy Rafał Ulatowski, czyli najpierw do drugiego zespołu, a potem do pierwszej drużyny. Z kolei innym zawodnikom pokazywać różne drogi rozwoju życiowego połączonego ze sportem - podsumował Dyrektor AP KGHM Zagłębie – dr Krzysztof Paluszek.