Od Cracovii do Cracovii. Jubileusz trenera Stokowca i jego sztabu 12 mar

Od Cracovii do Cracovii. Jubileusz trenera Stokowca i jego sztabu

Poniedziałkowy mecz w Krakowie będzie setnym ligowym starciem, w którym na ławce Zagłębia zasiądzie trener Piotr Stokowiec wraz ze swoim sztabem szkoleniowym. Co ciekawe, swój debiut opiekun Miedziowych zaliczył również w pojedynku z Cracovią w maju 2014 roku. Wtedy Zagłębie przegrało 1:2 - teraz czas się odegrać za tamtą porażkę.

12 mar 2017 10:52

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin

Udostępnij

Ekstraklasa

Piotr Stokowiec w Lubinie pojawił się w połowie maja 2014 roku. Drużynę przejął od doświadczonego Oresta Lenczyka i stanął przed zadaniem budowy "nowego Zagłębia". To, które zastał, zajmowało bowiem ostatnie miejsce w tabeli i miało jeszcze matematyczne szanse na utrzymanie w Ekstraklasie.

Zadanie uratowania ligi dla Lubina było jednak trudne. Drużyna jeszcze rozpamiętywała przegrany w rzutach karnych finał Pucharu Polski z Zawiszą Bydgoszcz, a do bezpiecznego miejsca Miedziowym brakowało siedmiu punktów przy czterech meczach do końca sezonu.

Decydujący miał okazać się więc mecz z Cracovią na Stadionie Zagłębia, będący jednocześnie debiutem Piotra Stokowca na ławce trenerskiej. Prowadzenie w meczu objęli piłkarze "Pasów", ale po przerwie Aleksander Kwiek wyrównał stan meczu. Później jednak zwycięską bramkę dla Cracovii zdobył Krzysztof Nykiel i jasnym stało się, że Miedziowi Ekstraklasy nie utrzymają.

Od tego czasu Piotr Stokowiec zbudował zupełnie inne Zagłębie, a miał na to 99 ligowych spotkań. Pierwszą "setkę" w Zagłębiu trener świętował jednak już jesienią, bo gdy do ligi doliczymy mecze w Pucharze Polski i Lidze Europy, to licznik sięgnął przed meczem z Cracovią 113 meczów. Nie zapominajmy również o jego najbliższych współpracownikach - od początku są bowiem z nim Łukasz Smolarow i Jarosław Bako. Oni również mają swój olbrzymi wkład w sukcesy Zagłębia w ostatnich latach.

Po czterech ekstraklasowych pojedynkach w sezonie 2013/2014 przyszły 34 ligowe starcia na zapleczu Ekstraklasy, 37 w zakończonym brązowym medalem sezonie 2015/2016 i 24 w obecnych rozgrywkach.

Bilans trenera to 50 zwycięstw (w tym jedno walkowerem - w 1. lidze nad Widzewem), 24 remisy i 25 porażek (w tym jedna walkowerem - również z Widzewem, ale w Ekstraklasie). Bilans bramkowy? 146:99 na korzyść Zagłębia.

Dotychczasowy dorobek trenera Stokowca w Zagłębiu wystarczył do zdobycia 174 punktów w tabeli. Na kolejne trzy liczymy w jego setnym spotkaniu o ligowe punkty.