Ostatni sparingpartner – Łudogorec Razgrad / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Ostatni sparingpartner – Łudogorec Razgrad 19 sty

Ostatni sparingpartner – Łudogorec Razgrad

Ostatnim sparingpartnerem podopiecznych trenera Waldemara Fornalika podczas obozu w Turcji będzie aktualny mistrz Bułgarii - Łudogorec Razgrad. Poznajmy bliżej sylwetkę naszych rywali.

19 sty 2023 10:38

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Łudogorec Razgrad powstał w 2001 roku jako ,,Łudogorije Razgrad” z inicjatywy Aleksandyra Aleksandrowa i Władimira Dimitrowa. Punkt zwrotny w historii tego klubu nastąpił kilka lat później, bowiem w grający w III lidze zespół zainwestowali bułgarscy przemysłowcy - Kirił oraz Georgi Domusczijewowie. W 2010 roku awansowali do II ligi, a także zmienili na nazwę, którą znamy dziś. Rok później awansowali na najwyższy szczebel rozgrywkowy, gdzie już jako beniaminek sięgnęli po tytuł mistrzów Bułgarii. Od sezonu 2011/12 do ubiegłorocznych rozgrywek, zespół z Razgradu co rok sięgał po najważniejsze piłkarskie trofeum w tym kraju. Do tego dorobku na krajowym podwórku dorzucili także dwukrotnie puchar kraju. W sezonach 2014/15 oraz 2016/17 zdołali awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów, gdzie mieli okazję zmierzyć się m. in. z Realem Madryt, Liverpoolem czy PSG. W sezonie 2013/14 awansowali do 1/8 finału Ligi Europy, gdzie odpadli po dwumeczu przeciwko Valencii CF. Warto dodać, że w 1/16 finału wyeliminowali włoskie Lazio.  

W obecnych rozgrywkach zespół z Razgradu plasuje się na drugiej lokacie po 18 kolejkach. Na swoim koncie zgromadzili dotychczas 43 punkty, co sprawia, że do liderującego CSKA Sofia tracą jeden punkt. Mogą pochwalić się najlepszą ofensywą w całej lidze, bowiem zdobyli już 46 bramek, co daje średnią ponad 2 bramek na jedno spotkanie. Zawodnikami tego zespołu są m. in. byli zawodnicy Pogoni Szczecin – Jakub Piotrowski oraz Spas Delew, a także były pomocnik Wisły Płock, Jorginho. Najlepszym strzelcem zespołu w obecnych rozgrywkach jest Matias Tissera, który zdobył 10 bramek w Prva Lidze oraz zaliczył 3 asysty przy trafieniach kolegów z zespołu.