Partnerzy ze środka obrony staną naprzeciw siebie | Dąbrowski vs. Czerwiński 6 gru

Partnerzy ze środka obrony staną naprzeciw siebie | Dąbrowski vs. Czerwiński

Tym razem przybliżymy Państwu sylwetki dwóch stoperów, do niedawna występujących w jednej drużynie. Oprócz tego łączą ich statystyki z tegorocznych rozgrywek oraz wrodzona ambicja i podobny styl gry. Przed Państwem obrońcy: Maciej Dąbrowski z KGHM Zagłębia Lubin i Jakub Czerwiński z Piasta Gliwice.

6 gru 2018 20:27

Udostępnij

Ekstraklasa

Jakub Czerwiński – urodził się w Krynicy-Zdroju, a jego pierwszym klubem był Poprad Muszyna. Już jako nastolatek zdecydował się na odważny krok jakim było przeniesienie się do oddalonej o 600 km od rodzinnego domu Opalenicy. Tydzień po swoich 17-tych urodzinach w pierwszej drużynie Promienia występującej wówczas w III lidze. Dobra i regularna gra zaowocowała transferem do II ligi, konkretnie do Okocimskiego KS Brzesko, gdzie Czerwiński gra przez dwa sezony. W sezonie 2011/2012 został zawodnikiem Termaliki Bruk-Betu Nieciecza. W drużynie z województwa małopolskiego rozegrał 119 meczów na poziomie I ligi, a w ostatnim akcentem w drużynie „Słoników” był historyczny awans do Ekstraklasy. Pierwsze spotkanie na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce Czerwiński rozegrał w barwach Pogoni Szczecin. W barwach Portowców zagrał 40 razy i w trakcie sezonu 2016/2017 został wykupiony przez Legię Warszawa. Pomimo dwóch tytułów Mistrza Polski Czerwiński nie odegrał w stolicy roli kluczowego zawodnika. Dość powiedzieć, że przez półtora roku rozegrał tylko 12 spotkań w LOTTO Ekstraklasie. Brak regularnej gry poskutkował wypożyczeniem do Piasta Gliwice, w którym występuje do dzisiaj. Jak do tej pory na swoim koncie zgromadził 32 mecze i zdobył dwa gole.

Maciej Dąbrowski – urodził się w Radziejowie, a jego pierwszym klubem była Lubienianka Lubień Kujawski. W latach 2005-2006 był zawodnikiem Zawisz Bydgoszcz, następnie grał w trzecioligowej Victorii Koronowo. Kolejnym klubem „Dąbka” był GKS Bełchatów, w którym zadebiutował w Ekstraklasie. W 2009 roku ponownie trafił do Bydgoszczy, gdzie spędził trzy sezony grając dla drugoligowego Zawiszy. Następnie reprezentował barwy Olimpii Grudziądz. W biało-zielonej koszulce rozegrał 31 spotkań na zapleczu Ekstraklasy i zdobył cztery bramki. Regularna i dobra gra sprawiła, że po jednym sezonie spędzonym w Grudziądzu Dąbrowski przeniósł się do Szczecina, by reprezentować „Portowców”. W granatowo-bordowej koszulce rozegrał 70 spotkań w Ekstraklasie, jednak większość z nich została rozegrana w pierwszych dwóch latach. Z biegiem czasu pozycja „Dąbka” w drużynie ze Szczecina stawała się coraz bardziej marginalna. Rundę jesienną sezonu 2014/2015 środkowy obrońca spędził na wypożyczeniu w KGHM Zagłębiu Lubin. Swoją postawą przyczynił się do powrotu „Miedziowych” do Ekstraklasy. W swoim pierwszym pobycie w Lubinie rozegrał 33 spotkania w Ekstraklasie i zdobył cztery bramki. Po udanym sezonie 2015/2016, w którym „Miedziowi” zajęli trzecie miejsce na zakończenie rozgrywek, „Dąbek” przeszedł do Legii Warszawa. W drużynie ze stolicy w ciągu półtora roku rozegrał 27 spotkań w LOTTO Ekstraklasie i zdobył trzy gole. Wiosną 2018 roku ponownie zasilił szeregi KGHM Zagłębia Lubin, gdzie występuje do dzisiaj.

Co ich łączy?

Koledzy ze środka obrony

Podczas pobytu w Legii obaj stoperzy trzykrotnie tworzyli parę środkowych obrońców, za każdym razem w innych rozgrywkach. W pierwszej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów zagrali przeciwko Borussii Dortmund. Spotkanie to zakończyło się wysoką porażką „Legionistów” 0:6. Miesiąc później obaj panowie znów wyszli razem w podstawowej jedenastce na szlagierowe spotkanie z Lechem Poznań. Tym razem to Legia zgarnęła komplet punktów wygrywając po szalonym meczu 2:1. Ostatnią konfrontacją, kiedy „Dąbek” i "Czerwo" tworzyli parę stoperów było pucharowe starcie z Wisłą Puławy zakończone wysokim triumfem „Wojskowych” 4:1.

Gole przeciwko byłym zespołom

Zarówno Maciej jak i Jakub zdobywali już bramki przeciwko swoim byłym zespołom. Bramka Dąbrowskiego przypadła na spotkanie przeciwko… KGHM Zagłębiu. To po właśnie po jego trafieniu z 82. minuty Legia objęła prowadzenie 2:1 w meczu rozgrywanym na Stadionie Zagłębia w sezonie 2016/2017. Ostateczni mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla „Wojskowych”.

W sezonie 2017/2018 środkowy obrońca Piasta pokonał w 15. minucie bramkarza Bruk-Betu Termaliki Nieciecza Dariusza Trelę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.
Ponadto Czerwiński zdobył już bramkę przeciwko KGHM Zagłębiu. W spotkaniu 9. kolejki LOTTO Ekstraklasy sezonu 2016/2017 27-latek pokonał Martina Polacka zdobywając gola kontaktowego na 1:2. Mecz zakończył się porażką Legii 2:3.

W sezonie 2018/2019 statystyki indywidualne stoją nieznacznie po stronie środkowego obrońcy KGHM Zagłębia. Dąbrowski wygrywa 72% pojedynków główkowych, przy 58% stopera Piasta. Jeśli chodzi o pojedynki jeden na jeden nieznacznie lepszy jest „Dąbek”, który na swoją korzyść przechylił 68% takich strać. Czerwiński w tym aspekcie jest nieco słabszy, a jego dorobek to 66%. W statystyce odbiorów trzeb postawić znak równości, gdyż wykonują średnio po dziesięć takich zagrań w trakcie 90 minut.

Jak będzie w piątkowy wieczór? Czy któryś z defensorów pomoże swojej drużynie w odniesieniu zwycięstwa strzelając ważnego gola? Spotkanie KGHM Zagłębie Lubin – Piast Gliwice rozpoczyna się o godzinie 18:00, a wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy na Stadion Zagłębia.