Pierwszy sparingpartner – FC Botosani / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Pierwszy sparingpartner – FC Botosani 7 sty

Pierwszy sparingpartner – FC Botosani

Pierwszym sparingpartnerem piłkarzy KGHM Zagłębia Lubin podczas obozu przygotowawczego w Turcji będzie już 8 stycznia o godzinie 15:00 rumuński – FC Botosani. Czas przybliżyć sylwetkę naszych rywali.

7 sty 2023 11:49

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

FC Botosani jest stosunkowo młodym klubem, bowiem został założony już w XXI wieku, a konkretnie w 2001 roku. Miejscowy adwokat Ioan Sălavăstru jeszcze w 1999 przejął klub Flăcării Flămânzi, który w sezonie 2000/01 połączył z FCM Dorohoi. W 2001 roku przeniósł swój klub do rodzimego miasta. Po dwóch latach gry w trzeciej lidze, raczkujący dopiero zespół zdołał awansować do drugiej ligi. Tam spędzili kolejnych dziewięć lat, w czasie których m. in. doszło do zmiany na stanowisku właściciela klubu - Ioan Sălavăstru sprzedał klub Valeriowu Iftime. 

W 2013 roku zespół z Botoszany zdołał awansować na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Rumunii. Ich pierwszym, historycznym przeciwnikiem było CFR Cluj, a spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem. W sezonie 2015/16, klub uzyskał prawo gry w eliminacjach do Ligi Europy, pomimo zajęcia ósmej lokaty w tabeli ligowej na koniec sezonu. Spowodowane to było tym, że drużyny z miejsc 3.–7. (z wyjątkiem czwartej Astry Giurgiu) nie były uprawnione do gry – trzy z powodu niewypłacalności, a jedna (CSU Krajowa) ze względu na zbyt krótki czas istnienia. W pierwszej rundzie eliminacji rumuński zespół trafił na gruziński Spartaki Cchinwali. W pierwszym meczu rozegranym u siebie, nasi rywale zremisowali 1:1. W rewanżu to oni okazali się lepsi, wygrywając wówczas na boisku rywali 3:1, dzięki czemu w kolejnej rundzie trafili na Legię Warszawa. Tu w dwumeczu dwukrotnie lepszym zespołem okazał się stołeczny zespół i to oni awansowali do kolejnej rundy. W sezonie 2020/21 otrzymali drugą okazję do zaprezentowania się na arenie międzynarodowej. Z powodu pandemii koronawirusa, był to czas, gdy o awansie do dalszej fazy decydowało tylko jedno spotkanie. W pierwszej rundzie FC Botosani wyeliminowało kazachskie Ordabasy Szymkent wygrywając 2:1. W kolejnej rundzie lepszym zespołem okazała się macedońska Shkëndija Tetowo, która wygrała 1:0. 

W obecnych rozgrywkach nasi rywale po 21 dotychczas rozegranych kolejkach ligowych zajmują 13. miejsce, mając zgromadzonych 21 punktów. Przekłada się to na 4 zwycięstwa, 9 remisów oraz osiem porażek. Ich bilans bramkowy to 17:34. Najlepszym strzelcem zespołu jest Sekou Camara, który dotychczas zgromadził trzy bramki ligowe na swoim koncie.