Po pierwsze zwycięstwo w sezonie! / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Po pierwsze zwycięstwo w sezonie! 26 lip

Po pierwsze zwycięstwo w sezonie!

Dziś zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zagrają o pierwsze zwycięstwo w sezonie 2019/2020 PKO Ekstraklasy. Rywalem „Miedziowych” będzie Górnik Zabrze, który podobnie jak nasza drużyna, w 1. serii gier zremisował. Pojedynek z Górnikiem Zabrze, to także doskonała okazja do rewanżu za ubiegły sezon, bowiem w kampanii 2018/2019 nie wygraliśmy z tym klubem ani razu.

26 lip 2019 07:30

Po jednym punkcie na start

Obie drużyny w 1. kolejce PKO Ekstraklasy zremisowały swoje mecze. KGHM Zagłębie Lubin z Cracovią zagrało nierówno, więc nie może być niezadowolone z wywalczonego na własnym obiekcie punktu.

A jak poradził sobie Górnik Zabrze w starciu z Wisłą Płock? Scenariusz był podobny – oba zespoły miały swoje okazje, ale wyraźnie w żadnym aspekcie nie przeważały. Górnik mógł prowadzić już od 14. minuty meczu, ale rzutu karnego za oczywisty faul bramkarza „Nafciarzy” nie wykorzystał Igor Angulo. Doświadczony napastnik strzelił w prawy róg bramki, ale Bartłomiej Żynel naprawił swój wcześniejszy błąd i pewnie sparował piłkę na rzut rożny.

Jeden z największych piłkarskich banałów mówi o tym, że „niewykorzystane sytuacje się mszczą”. I… tym razem ciężko się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Już trzy minuty po zmianie stron Dominik Furman pokonał golkipera zabrzan. „Furmiemu” udało się to, czego nie zdołał zrobić około pół godziny wcześniej Angulo. Były gracz Legii Warszawa i francuskiej Tuluzy bez problemów wykonał „jedenastkę” i dał swojemu zespołowi prowadzenie.

Goście jednak łatwo się nie poddali. W 75. minucie meczu piłkę za plecy obrońców, która była adresowana do Igora Angulo, dograł jeden z graczy Górnika. Doświadczony Hiszpan doszedł do niej, wyszedł na czystą pozycję i pokonał bramkarza. Sędzia początkowo pokazał pozycję spaloną, ale po analizie VAR przyznał Górnikowi gola. Spotkanie, w którym 27 minut zagrał wypożyczony z KGHM Zagłębia do Wisły Olaf Nowak, zakończyło się ostatecznie remisem 1:1.

Włoski etap pomocników

Nie tylko wynik pierwszego meczu w lidze łączy piątkowych rywali. Oba zespoły w lecie straciły swoich środkowych pomocników. Jak wiemy, nowym klubem Filipa Jagiełły została Genoa CFC, zaś Szymon Żurkowski z Górnika przeszedł do ACF Fiorentiny. Piątkowy mecz będzie sprawdzianem dla zawodników, którzy mają za zadanie zastąpić Jagiełłę i Żurkowskiego.

Od Górnika niejako się zaczęło…

W rozmowie przedmeczowej z Benem van Daelem nieprzypadkowo poruszyliśmy wątek meczu z Górnikiem Zabrze z jesieni sezonu 2018/2019 – dokładnie z 28 października 2019 roku. „Miedziowi” ulegli wówczas Górnikowi 0:2, katem naszej drużyny był zdobywca obu trafień – Igor Angulo. Był to jedyny mecz, w którym... van Dael był asystentem, było to także ostatnie spotkanie Mariusza Lewandowskiego w roli pierwszego trenera KGHM Zagłębia Lubin.

Rewanż za poprzedni sezon

W sezonie 2018/2019 KGHM Zagłębie Lubin grało z Górnikiem Zabrze dwukrotnie. Niestety, nie wygraliśmy w żadnym z dwóch wspomnianych spotkań. Pierwszy mecz, o którym napomknęliśmy tylko odrobinę wyżej, zakończył się zwycięstwem zespołu Marcina Brosza 2:0.

Drugi pojedynek, rozgrywany na Stadionie Zagłębia w Lubinie, przyniósł obu drużynom po jednym punkcie, bowiem na tablicy wyników po końcowym gwizdku widniał wynik 1:1. Gola przeciwko „Miedziowym” zdobył wówczas wypożyczony do Górnika Mateusz Matras. Od sezonu 2019/2020 „Matrix” w Zabrzu gra na zasadzie transferu definitywnego.

W coraz lepszej dyspozycji

Trener Ben van Dael może mieć sporo powodów do zadowolenia. W coraz lepszej dyspozycji są zawodnicy, którzy zmagali się w ostatnim czasie z urazami. W ostatnich dniach na pełnych obrotach trenowali wszyscy zawodnicy, którzy obecnie znajdują się w kadrze „Miedziowych”.

Jaki będzie rezultat piątkowego meczu, dowiemy się w okolicach 20:00. Nie pozostaje nic innego, jak oglądać poczynania zawodników obu ekip na żywo ze stadionu przy ul. Roosevelta lub przed telewizorami na antenie Canal+ Sport.