Przeszłość na korzyść rywali | Historia spotkań z Legią 15 gru

Przeszłość na korzyść rywali | Historia spotkań z Legią

Przed podopiecznymi Dariusza Żurawia zaległe spotkanie 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym zmierzą się na wyjeździe z Legią Warszawa. Przy tej okazji warto spojrzeć, jak wygląda dotychczasowa przeszłość w starciach ligowych pomiędzy tymi zespołami. Pomimo mało korzystnego bilansu gier przeciwko Wojskowym, to szczególnie jedno spotkanie zapadnie na zawsze w pamięci lubińskich Kibiców oraz w historii naszego Klubu.

15 gru 2021 11:45

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy na szczeblu ligowym przeciwko Legii Warszawa mierzyliśmy się w sezonie 1985/86. Wtedy to świeżo upieczony pierwszoligowy debiutant z Lubina uległ w Warszawie Wojskowym 0:3. Lepiej wspominać będziemy spotkanie rozegrane na wiosnę na Stadionie GOS, bowiem przy ponad 25 tysięcznej publiczności, Miedziowi zremisowali z Legią bezbramkowo. Pierwsze osiem pojedynków pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Legią Warszawa nie dało nam wygranej. Przełamanie nadeszło dopiero w sezonie 1990/91. Oba zespoły zmierzyły się już w drugiej kolejce na stadionie w Lubinie. Wtedy to Romuald Kujawa bramką z rzutu karnego w 13. minucie meczu dał wygraną naszemu zespołowi. Zapoczątkowało to równocześnie serię meczów bez porażki dla Miedziowych w starciach z Legią. Dwa kolejne mecze ligowe zakończyły się podziałem punktów, a w kolejnym drugie zwycięstwo dołożyli nasi zawodnicy.   

Późniejsze lata już tak dobre dla naszego zespołu nie były. Dość powiedzieć, że od sezonu 1995/96 aż do 2000 roku, KGHM Zagłębie Lubin z Legią Warszawa rozegrało 11 spotkań, w których ani razu nie udało się wyjść zwycięsko. Przełożyło się to na siedem zwycięstw Wojskowych i cztery remisy. Przełamanie w spotkaniach z Legią dał nam 2001 rok, gdy Miedziowi wygrali na własnym stadionie 3:1. Pierwszą bramkę w tym meczu zdobyli warszawianie za sprawą Radosława Wróblewskiego, lecz przed przerwą Arkadiusz Klimek oraz Jacek Manuszewski wyprowadzili KGHM Zagłębie na prowadzenie. W drugiej połowie Manuszewski dołożył kolejną bramkę i kibice zgromadzeni na trybunach mogli cieszyć się z pierwszych trzech punktów od lat w starciu z "Legionistami". 

Sezon 2006/07 na zawsze zapisał się w historii naszego Klubu oraz w pamięci kibiców. Zarówno spotkanie rozegrane w Lubinie, jak i to w Warszawie zakończyły się wygranymi naszego zespołu. W meczu 15. kolejki Orange Ekstraklasy, lubinianie za sprawą Michała Chałbińskiego wygrali 1:0. Ważniejszy, o ile nie najważniejszy w naszej historii okazał się mecz w Warszawie, bowiem wygrana z Legią dawała drugie mistrzostwo Polski dla naszego zespołu. Pierwszą bramkę w tym meczu zdobyli gospodarze, a strzelcem gola był późniejszy napastnik Miedziowych Piotr Włodarczyk. Przed przerwą bramkę wyrównującą głową zdobył Manuel Arboleda, który przełamał szczelną do tego czasu bramkę strzeżoną przez Łukasza Fabiańskiego, a w drugiej połowie Michał Stasiak w 74. minucie zdobył gola, który okazał się decydujący o tytule mistrzowskim.   

W kolejnych latach zdecydowanie częściej wygrywali nasi najbliżsi rywale. Dla naszego Klubu kolejnym dobrze wspominanym meczem jest spotkanie w ramach inauguracji Ekstraklasy w sezonie 2018/19. KGHM Zagłębie Lubin ostatecznie wygrało to spotkanie 3:1. Już po dwudziestu minutach prowadziliśmy 2:0 po bramkach Patryka Tuszyńskiego oraz Filipa Starzyńskiego z rzutu karnego. Bramkę kontaktową zdobył Adam Hlousek, lecz w drugiej połowie drugą bramkę zdobył Tuszyński, przypieczętowując naszą wygraną.  

W poprzednim sezonie dwukrotnie lepsza okazywała się Legia Warszawa. Podczas spotkania w ramach 7. kolejki PKO Ekstraklasy, Wojskowi pokonali przy ul. Łazienkowskiej ekipę prowadzoną wtedy przez Martina Sevelę 2:1. Jedyną bramkę dla KGHM Zagłębia w tym meczu zdobył Filip Starzyński, który pokonał Artura Boruca z rzutu karnego. Dublet w tym meczu dla Legii zdobył Tomas Pekhart. W spotkaniu na wiosnę, rozegranym na Stadionie Zagłębia, kibice ujrzeli cztery bramki. Wszystkie padły łupem czeskiego napastnika, dzięki czemu późniejsi mistrzowie Polski wygrali pewnie 4:0.  

Czy tym razem historia nie okaże się wyrocznią i lubinianie poprawią swój bilans w starciach z Legią Warszawa? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy już dziś! Początek spotkania o godzinie 20:30.  

KGHM Zagłębie Lubin vs. Legia Warszawa | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 13 

Remisy: 19 

Wygrane Legii: 33 

Bramki: 57-99