Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Jagiellonią / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Jagiellonią 15 mar

Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Jagiellonią

W ramach 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy zespół KGHM Zagłębia Lubin wyjedzie do Białegostoku, gdzie zmierzy się z miejscową Jagiellonią. Sprawdźmy zatem, jak prezentuje się dotychczasowa historia pojedynków pomiędzy tymi zespołami.

15 mar 2023 10:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwszy mecz pomiędzy KGHM Zagłębiem a Jagiellonią datowany jest na 15 listopada 1987 roku. Wówczas Miedziowi pojechali do Białegostoku, by zmierzyć się z ówczesnym beniaminkiem I ligi. Spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem, natomiast na wiosnę w Lubinie górą byli nasi zawodnicy, którzy zwyciężyli 2:0. Kolejne cztery pojedynki również zakończyły się zwycięstwami piłkarzy KGHM Zagłębia. Białostoczanie czekali na premierowe zwycięstwo nad naszym zespołem aż do 2003 roku, gdy wygrali na własnym boisku 2:1. 

Kilka spotkań między KGHM Zagłębiem a Jagiellonią można śmiało nazwać tymi z gatunku arcyciekawych. W sezonie 2007/2008 na stadion urzędującego mistrza Polski przyjechał ówczesny beniaminek z Białegostoku. KGHM Zagłębie wygrało tamto spotkanie wysoko, bo aż 5:2, a bramki dla Miedziowych zdobywali Michał Chałbiński, który zaliczył hat-tricka, a po jednym golu dorzucili także Vidas Alunderis oraz Rui Miguel. Drugim ciekawym pojedynkiem niewątpliwie było starcie w Lubinie w 2017 roku, gdy pod koniec sezonu 2016/2017 KGHM Zagłębie uległo Jadze 3:4. Bramki dla Miedziowych zdobywali Arkadiusz Woźniak, Łukasz Piątek oraz Łukasz Janoszka, natomiast dla białostoczan dublet ustrzelił napastnik Cilian Sheridan, a po jednym trafieniu zanotowali Arvydas Novikovas oraz Ivan Runje.

W ostatnich dziesięciu latach obie drużyny mierzyły się także dwukrotnie w rozgrywkach Pucharu Polski. W 2015 roku w spotkaniu rozegranym w Białymstoku, KGHM Zagłębie pokonało Jagiellonię 2:0 po bramkach Michala Papadopulosa oraz Krzysztofa Piątka, dzięki czemu wówczas uzyskali awans do ćwierćfinału tych rozgrywek. Dwa lata później, tym razem na Stadionie Zagłębia, nasz zespół po raz kolejny okazał się lepszy od białostoczan, wygrywając wspomniane spotkanie 2:1. Gole dla naszej drużyny zdobywali wówczas Arkadiusz Woźniak oraz Łukasz Janoszka. Jedyne trafienie dla Jagi w samej końcówce meczu zanotował Arvydas Novikovas. 

W poprzednim sezonie dwukrotnie lepszym zespołem okazywali się rywale z Podlasia. Jaga na na jesień zwyciężyła na Stadionie Zagłębia 1:0 po trafieniu Jesusa Imaza na początku drugiej części spotkania. W rundzie wiosennej Białymstoku bramkę dla Miedziowych zdobył Patryk Szysz, który wykorzystał błąd Zlatana Alomerovicia i celnym uderzeniem z dalszej odległości otworzył wynik spotkania. Niestety, dwa kolejne trafienia należały jednak do rywali, którzy za sprawą goli Andrzeja Trubehy oraz Marca Guala w samej końcówce meczu, zwyciężyli ostatecznie 2:1.

W bieżącym sezonie PKO BP Ekstraklasy obie drużyny stanęły naprzeciw siebie na początku września ubiegłego roku. W spotkaniu rozgrywanym na Stadionie Zagłębia, Miedziowi podzielili się z Jagiellonią punktami. Wynik meczu w 59. minucie otworzył Tomasz Makowski, którego dośrokowania w pole karne nie przeciął żaden z obrońców rywali, przez co piłka ostatecznie wpadła do siatki. Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadził Maciej Bortniczuk, w efekcie czego pojedynek 8. kolejki zakończył się remisem 1:1.

KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 19
Remisy: 9 
Wygrane Jagiellonii: 14
Bilans bramkowy: 49:39 na korzyść KGHM Zagłębia