Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Ruchem / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Ruchem 5 gru

Przeszłość po stronie Miedziowych | Historia pojedynków z Ruchem

Już w piątek podopieczni trenera Waldemara Fornalika zmierzą się w meczu wyjazdowym z tegorocznym beniaminkiem, Ruchem Chorzów. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasową historią bezpośrednich pojedynków obu ekip.

5 gru 2023 09:00

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwszy raz obie drużyny stanęły naprzeciw siebie w sezonie 1985/1986. Wówczas w meczu wyjazdowym musieliśmy uznać wyższość rywala, bowiem Ruch Chorzów wygrał 1:0. W kolejnej rundzie zmagań górą byli już Miedziowi. Na swoim stadionie pokonaliśmy zespół prowadzony wtedy przez Władysława Żmudę 2:0. Lubinianie na kolejne zwycięstwa nad Ruchem Chorzów musieli czekać kilka lat – aż do sezonu mistrzowskiego 1990/1991. KGHM Zagłębie wygrało wówczas 1:0 na boisku przeciwnika oraz 2:0 na Stadionie w Lubinie. W rozgrywkach, gdy lubinianie zdobywali pierwsze mistrzostwo Polski w swojej historii Ruch Chorzów nie spisywał się zbyt dobrze. Zajął dopiero trzynastą pozycję w ligowej tabeli.

Najgorszą serię w spotkaniach przeciwko drużynie z województwa śląskiego zanotowaliśmy w latach 1994 - 2000. Wtedy w ośmiu meczach rozegranych przeciwko sobie ani razu nie schodziliśmy z murawy jako zwycięzcy (4 remisy i 4 porażki). Z kolei najdłuższa passa bez przegranej w starciach z Ruchem Chorzów miała miejsce od 2001 do 2008 roku – było to siedem spotkań, w których pięciokrotnie wygrywaliśmy i dwa razy podzieliliśmy się punktami.

Najwyższe zwycięstwo KGHM Zagłębia Lubin nad Ruchem Chorzów to 4:1 w sezonie 2015/2016, gdy nasz zespół uplasował się na trzecim miejscu w Ekstraklasie. Bramki dla Miedziowych w tym meczu strzelali Krzysztof Piątek, Arkadiusz Woźniak, Łukasz Piątek i Paweł Oleksy (gol samobójczy). Honorowego gola dla Niebieskich zdobył Michał Koj. Najwyższa wygrana Ruchu z KGHM Zagłębiem to 4:0 w 1997 roku. Wówczas do naszej bramki trafiali trzy razy Mariusz Śrutwa i Krzysztof Bizacki. 

Ostatnio drużyny mierzyły się ze sobą w rozgrywkach 2016/2017. Najpierw w rundzie jesiennej zwyciężyliśmy na wyjeździe 2:1 po golach Łukasz Janoszki i Krzysztofa Janusa. Dla gospodarzy strzelił wtedy Jarosław Niezgoda. Później w rundzie wiosennej odbyły się jeszcze dwa spotkania pomiędzy tymi zespołami ze względu na ówczesny format rozgrywek, czyli podział punktów po trzydziestu kolejkach na grupę mistrzowską i spadkową. W marcu 2017 roku przegraliśmy u siebie 0:1, a do naszej bramki trafił znowu Jarosław Niezgoda. Z kolei po podziale tabeli w maju 2017 roku podzieliliśmy się punktami (1:1). Na listę strzelców wpisali się wówczas Łukasz Moneta i Jakub Tosik.

Po długiej przerwie spowodowanej grą Ruchu na niższych szczeblach rozgrywkowych, oba zespoły stanęły ponownie naprzeciw siebie na inaugurację obecnego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Spotkanie rozgrywane w Lubinie zakończyło zwycięstwem Miedziowych 2:1. Choć wynik meczu samobójczym trafieniem otworzył Aleks Ławniczak, to w kolejnych minutach inicjatywę przejęli podopieczni Waldemara Fornalika, którzy po golach Tomasza Makowskiego i Bartłomieja Kłudki zgarnęli pierwszy komplet punktów w bieżącej kampanii.

Obecnie bilans obu drużyn w bezpośredniej rywalizacji to 18 wygranych KGHM Zagłębia Lubin, 16 remisów i 15 zwycięstw naszych rywali.

KGHM Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 18

Remisy: 16

Wygrane Ruchu: 15

Bilans bramkowy: 59-51 na korzyść KGHM Zagłębia