Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady 24 maj

Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin | Po obu stronach barykady

Przed sobotnim spotkaniem z Rakowem Częstochowa przygotowaliśmy listę wybranych zawodników, którzy w swojej karierze reprezentowali zarówno barwy Miedziowych, jak i drużynę naszego najbliższego rywala. Zapraszamy do zapoznania się z tymi nazwiskami.

24 maj 2023 08:49

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Jarosław Jach

Do Zagłębia Lubin trafił już w 2013 roku z Lechii Dzierżoniów. Pięć lat później do składu postanowił go ściągnąć klub z Premier League – Crystal Palace. Tam jednak nie udało mu się przebić i w międzyczasie był wypożyczany do tureckiego Rizesporu, mołdawskiego Sheriffa, holenderskiej Fortuny czy właśnie do Rakowa Częstochowa. Do ekipy Miedziowych powrócił w lipcu 2022 roku, a łącznie dla naszego klubu ma rozegranych już 104 spotkania, w których strzelił 5 bramek i dołożył do tego jedno ostatnie podanie. Z kolei w Rakowie Częstochowa jego licznik występów zatrzymał się na 39 meczach, co udokumentował 3 bramkami i 3 asystami. W dorobku ma trzy zdobyte trofea w karierze: mistrzostwo Mołdawii, Puchar Mołdawii oraz Puchar Polski. W przeszłości dwukrotnie zagrał również w kadrze Polski – w towarzyskich pojedynkach z Meksykiem i Urugwajem. 

Marko Poletanović

Piłkarz, który występuje w naszej koszulce od początku obecnego sezonu. W tej chwili ma na koncie już 23 spotkania w barwach Zagłębia, co udokumentował golem i dwoma ostatnimi podaniami. Dla Rakowa grał od początku 2020 roku do lutego 2022 roku i zgromadził dla tego zespołu 58 meczów, w których strzelił jedną bramkę i  dwukrotnie asystował. W swojej karierze grał również w młodzieżowych reprezentacjach Serbii oraz w 2016 roku zaliczył jeden występ w seniorskiej kadrze. Niezwykle okazale prezentuje się dorobek Poletanovica, jeśli chodzi o zdobyte trofea. Na swoim koncie ma Mistrzostwo Belgii, Puchar Rosji, dwa Puchary Polski czy Superpuchar Polski.

Kamil Piątkowski

Do Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia trafił w 2016 roku z Karpat Krosno. Nigdy nie zadebiutował w pierwszym zespole Miedziowych, ale zaliczył 22 mecze dla drugiej drużyny, w których zdobył jednego gola. Wcześniej występował też w zespole Zagłębia Lubin do lat 19, gdzie zanotował aż 44 spotkania, co udokumentował czterema trafieniami i asystą. W 2021 roku sprowadził go do siebie Raków Częstochowa. Tam szybko zadebiutował w Ekstraklasie i stał się zawodnikiem pierwszego składu. Łącznie drużynie Marka Papszuna zanotował 59 meczów, co przełożyło się na cztery gole i siedem asyst. W lipcu 2021 roku na transfer młodego obrońcy zdecydował się austriacki RB Salzburg. Obecnie ma na koncie już trzy tępy w seniorskiej reprezentacji Polski. W swojej karierze może pochwalić się także zdobytymi trofeami:Pucharem Polski z Rakowem oraz Mistrzostwo i Puchar Austrii z Salzburgiem. 

Michał Gliwa

Dla Zagłębia Lubin grał w latach 2012-2014. Nie był to najlepszy czas w jego karierze, ale łącznie zaliczył 15 czystych kont w 50 meczach. Do Rakowa Częstochowa trafił w lipcu 2018 roku. W zespole z województwa śląskiego mógł się pochwalić znakomitą statystyką, bowiem nie stracił żadnej bramki w 22 z 45 rozegranych spotkań. W swojej karierze zanotował także jeden występ dla reprezentacji Polski. 

Karol Żmijewski  

W 2013 roku trafił do kadry Zagłębia do lat 19 z Zawiszy Bydgoszcz.  W pierwszym zespole Miedziowych wystąpił w czterech spotkaniach. Dużo więcej meczów zgromadził w drugiej drużynie Zagłębia, bowiem było ich 29, co przełożyło się na trzy strzelone bramki. W styczniu 2017 roku trafił do Rakowa Częstochowa. Jednak przygoda w tym klubie trwała tylko pół roku, a zawodnik zagrał zaledwie cztery spotkania dla Mistrza Polski z obecnego sezonu. Wcześniej był powoływany do kadry narodowej do lat 18, w której zaliczył dwa występy.